Analytici na nad gestom S&P mávli rukou
Americké akciové trh sa otriasli zo zhoršeného výhľadu pre US od agentúry S&P a včera zatvorili v zelených číslach: Dow Jones + 0,53%, Nasdaq + 0,35% a S&P 500 + 0,57%. Výsledková sezóna priniesla silné výsledky viacerých amerických blue chip: Goldman Sachs, Intel, IBM a Johnson & Johnson. Rovnako vyjadrenia analytikov Goldman Sachs a UBS na adresu horšieho výhľadu pre americký deficit poukázali, že agentúra S&P urobila skôr gesto a v súčasnosti je dlh americkej vlády a jeho plnenie vnímaný už na úrovni AA. Situáciu využívajú nielen hyperinflační proroci ale aj republikáni, ktorý zatiaľ nechcú zvýšiť debt celling (dlhový strop) a cez dlhovú krízu si zvyšujú preferencie. Netreba zabúdať, že na budúci rok sú voľby a politici sa menia v predvolebnej kampani na notorických klamárov. Práve nezvýšenie debt celling by znamenalo pre US skutočný problém, pretože by došlo nielen ku government shut-down, ale aj zastaveniu emitovania dlhopisov. Americký dlh na úrovni 14 biliónov dolárov je vysoký a americká vláda ho musí znížiť. O pomoc sa snaží aj FED a to cez QE a snahu o naštartovanie inflácie (čo je aj účelom QE2). Zvýšenie HDP vďaka inflácii pri rovnakom dlhu totiž spôsobí pokles pomeru dlhu k HDP. V súčasnosti sa podobná monetarizácia dlhu deje vo Veľkej Británii, ako chceme potom nazvať infláciu na úrovni 4% a úrokovú mieru 0,5%?
Volatilita na akciovom trhu? V norme
Americký index volatility VIX sleduje cenu put opcii spoločností v index SP 500. Index VIX preto investori vnímajú ako ukazovateľ rizikovej averzie na akciovom trhu. VIX včera uzavrel na úrovni 16,24 dobu, hodnota 20 bodov a nižšie značí nízku volatilitu a býčí trend, naopak hodnoty nad 30 bodov značia korekciu, alebo prípadnú vysokú rizikovú averziu investorov. Počas obdobia 4Q 2008 a 1Q 2009, sa index pohyboval medzi 30 až 80 bodov. Čo znamenalo zvýšenú rizikovú averziu pri 30 bodoch až paniku pri 80 bodoch. Uvediem ešte príklad vývoja VIX po prírodnej katastrofe v Japonsku z 11. marca, kedy index dosiahol úroveň 33 bodov. Úroveň 16,24 nám preto naznačuje nízku rizikovú averziu.
Je Facebook bublina?
Silicon Valley je symbolom amerického pokroku a hi-tech priemyslu. V roku 1999 a 2000 sa trh upieral na nové dynamické spoločnosti a ich premrštené očakávania ziskov, rovnako sa ochotne zapojili aj analytici z Wall Street, ktorý spoločnostiam zvyšovali odporúčania, pričom ich sami predávali (pár ich skončilo vo väzení). Bublina .com praskla rýchlo, ale rozhodne nie znenazdajky. Pred samotnou krízou bolo niekoľko varovných signálov, rôzne machinácie vlastníkov, fiktívny záujem obrovských zahraničných investorov, alebo absurdné preceňovanie spoločností. Ako pri každej bubline pred prudký pádom, predchádzal exponenciálny rast. Facebook, Zynga a Groupon sa nápadne podobajú na dynamické spoločnosti z roku 2000, rovnako každá už v súčasnosti generuje zaujímavý zisk, spoločnosti samotné sú však založené na goodwill a veľkých očakávaniach, rovnako ako tie z roku 2000... Alisher Usmanov je ruský miliardár vlastniaci fond DST, ktorý investoval do menovaných spoločností stovky miliónov dolárov a dokopy vlastní zo svojím obchodným partnerom 10% akcií spoločnosti Facebook. Ruský miliardár sa chce z týchto spoločností stiahnuť a predať svoj podiel, pretože sa obáva, že Facebook je bublina. Čo je však zaujímavé, jeho partner nakúpil ďalšie akcie spoločnosti a nemá v úmysle ich predať. Facebook je pred IPO a môže sa zdať, že Usmanov sa pokúša získať rozhodujúci balík a snaží sa len vystrašiť menších investorov... Či je Facebook bublina alebo nie, ukáže až čas.
Dnešné kolo výsledkovej sezónny
Dnes zverejnia výsledky spoločnosti AT&T Inc, Wells Fargo & Co, QUALCOMM Inc, Apple Inc, United Technologies Corp, Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc, NASDAQ OMX Group Inc/The a Union Pacific Corp. Z technologického sektora sa do pozornosti dostanú AT&T o 14:00, Qualcomm o 22:00 a Apple po zatvorení trhu. Americká banka Wells Fargo zverejní výsledky o 14:00. Sektor základný materiálov zastupuje Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc, ktorý zverejní výsledky pred otvorením trhu. Za zmienku stojí aj Union Pacific, ktorý je benchmarkom pre nákladnú železničnú prepravu. Investori sa tak po dnešných španielskych a portugalských aukciách, ktoré dopadli dobre, môžu sústrediť opäť na výsledkové dostihy.
Výsledková sezónna hovorí v prospech S&P 500
Dnešný výhľad pre index S&P 500 je býčí, dôvodom sú lepšie výsledky zmienených spoločností (IBM, Intel, Yahoo! a VMware), rovnako aj absencia silnejších makroekonomický impulzov. Výsledková sezóna preto môže pokračovať v prekonávaní analytických predikcií, doteraz väčšina spoločností na indexe S&P 500 mala výsledky nad očakávaním analytikov. Rovnako dopad japonského zemetrasenia nie je tak silný ako očakával trh, čo potvrdila spoločnosť IBM a Intel. Dnes by sme mohli testovať úroveň 1332 bodov. Dnešné riziká sú možné horšie výsledky spoločností, horší predaj existujúcich domov, rokovania Egyptu a Iránu o budúcnosti Blízkeho východu a pokračujúce protesty v Bahrajne.
Autor: Peter Greguš | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |