Po silnom náraste akciových trhov z piatku sme včera videli na akciovom trhu skôr konsolidáciu silných ziskov počas väčšiny seansy, no záver patril jednoznačne medveďom. Počas poslednej hodiny totiž tlakom finančného sektora hlavné indexy výraznejšie prepadli. Finančný sektor skončil so stratou 1,2%. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,44%, SP500 -0,57%, Nasdaq Compoite -0,48%.
Dlhy krajín stále rizikové
Pod pokles finančného sektora sa včera určite podpísali pokračujúce tenzie v Írsku, kedy investori požadujú za držbu dlhopisov tejto krajiny rekordnú prémiu oproti Nemeckým dlhopisom a rovnako je to aj s Portugalskom... Postupne sa tak začínajú najhoršie obavy investorov napĺňať a finančná kríza, ktorá prerástla neskôr do ekonomickej krízy začína byť krízou štátov a ich dlhov. Najprv Island, následne Dubaj, potom Grécko a teraz Írsko a Portugalsko. Adeptov na to, kto by mohol byť ďalším problematickým subjektom je dosť...
Zlá správa o M&T Bank poslala akcie nadol
Správy o problémových krajinách Eurozóny ale neboli prioritnými dôvodmi výpredaja akcií finančného sektora. Najviac totiž prepadávali akcie regionálnych bánk a nie veľkých nadnárodných finančných korporácii. Dôvodom bola správa, že spojenie banky M&T Bank s US aktivitami banky Santander zlyhalo. Akcie M&T Bank prepadli o 7% a stiahli nadol celý finančný sektor. Ten má celkovo problémy nasledovať poslednú rely akciového trhu a ostáva pod kľúčovými rezistenciami. Dôvodom sú okrem problémov v Eurozóne aj znižujúce sa konsenzy pre zisk na akciu hlavných US bánk kvôli nižším príjmom z tradingu.
RIM s konkurentom pre iPad
Dobrú správu včera po zatvorení US akciového trhu ale zverejnila spoločnosť Research In Motion, ktorá sa zaoberá prioritne produkciou smartphonov Blackberry. Firma totiž predstavila svoj nový produkt- tablet PlayBook, ktorý by mal byť konkurenciou pre iPad od Apple. Ten totiž obsahuje presne to, čo iPadu najviac chýba: skutočný multitasking, čítačku kariet, kameru a podporu pre Flash od Adobe. Nevýhodou ale je, že produkt príde na trh až na začiatku roka 2011, teda pomerne neskoro. Dovtedy asi Apple predstaví novú generáciu iPadu, s ktorou určite tromfne rozrastajúcu sa konkurenciu. Akcie Research In Motion v after hours posilnili o 0,95%, akcie Apple o 0,55%.
Ako stimulovať US ekonomiku
Pomerne zaujímavý nápad včera ponúkla ďalšia technologická spoločnosť Cisco Systems. Podľa výkonného riaditeľa Chambersa by Washington mohol stimulovať ekonomiku tak, že zavedie daňové prázdniny pre zisky spoločností zo zahraničia. Teraz sú totiž tieto zisky zdanené sadzbou 35%. Ak by boli dane pozastavené, US firmy by tieto zisky mohli priniesť do US a tu použiť na ďalšiu expanziu. Chambers pripomenul, že v roku 200 boli podobné stimuly uplatnené a zahraničné spoločnosti do US ekonomiky vrátili 800 mld. USD, čo je viac, než celý Obamov stimulačný balíček... Nápad to určite nie je zlý, o vzhľadom na absenciu príjmov sa tento plán len ťažko stretne s pozitívnou reakciu. Okrem toho treba aj pripomenúť, že vzhľadom na deleveraging a absentujúci dopyt domácností by nebolo pre firmy až tak rentabilné vyrábať v US a zvyšovať tam výrobu.
Ex-Date množstva japonských akcií poslal trhy nadol
Obchodovanie v ázijskom regióne nadviazalo na stratovú US seansu a hlavné akciové indexy dnes skončili v červených číslach. Najviac dnes klesali japonské akcie a index Nikkei 225 si pohoršil o 1,12%. Dôvodom bol okrem stále silného jenu aj to, že obrovské množstvo japonských spoločností dnes išlo do stavu ex-dividend date čo znamená, že investori, ktorí nakúpili akcie týchto spoločností dnes, nedostanú dividendu za obdobie apríl-september. Podľa spoločnosti SMBC Friend Seurities táto udalosť spôsobila indexu Nikkei stratu približne 63 bodov z dnešnej straty 107 bodov. Ostatné indexy mali pokles miernejší: austrálsky SP/ASX 200 stratil 0,12% a čínsky Shanghai Composite 0,63%.
Výhľad na dnes
Včerajší pokles US akciového trhu výraznejšie nenarušil býčí technický setup hlavných akciových indexov, no niekoľko indikátorov aktivity už vytvára značné divergencie s celým trhom (McClellan-ov oscilátor, NYSE Advance Decline Line /rozdiel medzi rastúcimi a klesajúcimi akciami/). Dôležitá je ale len cena a tá zatiaľ ostáva nad kľúčovou hladinou 1130 bodov pri indexe SP500. Vo vzdialení sa od nej by dnes akciám mohli pomôcť makrodáta: očakávame totiž výsledok Case-Shillerovho indexu cien domov za júl a hlavne spotrebiteľskú dôveru za september. Najviac by dnes ale akciám v raste mohli pomôcť operácie FEDu POMO. V nich totiž FED reinvestuje kapitál zo splatných hypotekárnych cenných papierov a nakupuje za ne US dlhopisy. Tým zvyšuje likviditu na trhu. Zatiaľ ale počkáme na makrodáta a ostaneme s neutrálnym výhľadom.
Technická situácia
Futures na akciový index SP500 s decembrovou exspiráciou ESZ0 nakoniec zdolali support 1140 bodov smerom nadol, čo pre krátkodobý technický setup nie je príliš dobrá spáva. Pod ním sa totiž otvára priestor na pokles až hladine 1129 bodov s výhľadom na úroveň 1122 bodov. Naopak rezistenciou je úroveň 1140 pred maximami na 1150 bodoch.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |