Americké akcie piatkové obchodovanie po lepších výsledkoch Non-farm payrolls uzavreli obchodovanie s rastom: Dow Jones +0,46%, NASDAQ +0,31%, S&P 500 0,50%. Ázijské akcie tento týždeň začali rastom vďaka včerajšiemu výsledku čínskeho nevýrobného PMI, ktorý výrazne prekonal očakávania. Akciám pomohol aj fakt, že niektorí japonskí exportéri obnovili výrobu. Ázijské akcie dnes uzavreli obchodovanie takto: Nikkei 225 + 0,11%, TOPIX -0,33%, Hang Seng +1,05%, Shanghai composite +1,34% a MSCI Asia Pacific + 0,78%.
Čínska ekonomika beží stale na plné obrátky
Cez víkend boli zverejnené výsledky čínskeho PMI indexu pre nevýrobný sektor za marec, ktoré výrazne prekonali očakávania analytikov. V piatok zverejnený výsledok PMI výrobného sektora, ktorý v krajine tvorí väčšinu ekonomiky, dopadol tiež pozitívne. Výsledky teda hovoria, že nálada v ekonomike je stále pozitívna a reštriktívna monetárna politika PBOC na ňu nemala výraznejší dopad. To PBOC stále ponecháva otvorený priestor na ďalšie sprísňovanie menovej politiky či už zvyšovaním povinných minimálnych rezerv alebo úrokových sadzieb. Keďže inflácia v krajine je stále vysoká, mohli by sme vidieť tieto kroky už tento týždeň. Prípadné zvýšenie úrokových sadzieb by pritom mohlo mať vplyv aj na trhy v iných častiach sveta, hlavne v prípade absencie iných správ.
Americký rozpočet: sága pokračuje
Americkí senátori majú do konca tohto týždňa čas, aby sa dohodli na rozpočte, ktorý by mal platiť do konca septembra, kedy končí americký fiškálny rok. V priebehu tohto týždňa by republikáni mali predstaviť ďalší návrh rozpočtu, ktorý obsahuje reformu programu Medicare (zdravotná starostlivosť pre starších ľudí). Spolu by mal v priebehu nasledujúcich 10 rokov ušetriť až 4 bilióny dolárov. To je zhruba tretina očakávaného federálneho deficitu za túto dobu. Podpora tohto návrhu zo strany demokratov je však nepravdepodobná. Správy hovoria, že rozpočet na tento rok by mohol byť schválený už tento týždeň, pričom sa demokrati s republikánmi mali dohodnúť na úspore 33 miliárd dolárov. Schválenie rozpočtu pritom bude pozitívnym impulzom pre rast akcií.
Európske akcie začínajú týždeň rastom
Európske akcie dnes začínajú deň miernym rastom. Spotrebiteľská dôvera Sentix pre Eurozónu však dopadla horšie než sa očakávalo, čo bude tlačiť akcie nadol. Naopak, britské PMI pre stavebný sektor mierne prekonalo očakávania. O 11:00 Európske akciové indexy rastú: DAX +0,34%, FTSE 100 +0,50%, CAC 40 +0,40%, IBEX 35 +0,26%, Eurostoxx 50 +0,26%.
Výhľad na dnes: fundamentálne prázdno, pozornosť pútajú centrálni bankári
Makroekonomický kalendár je pre dnešné popoludnie prázdny, takže pozornosť sa bude sústrediť hlavne na vyjadrenia centrálnych bankárov. Dnes popoludní vystúpia členovia FEDu Lockhart a Evans, ktorí by sa mohli vyjadriť aj k prípadnej exitovej stratégii z QE II. Ako možná alternatíva sa očakáva, že QE II by mohlo skončiť skôr a celkové nákupy by dosiahli o 100 miliárd menej než bolo plánované. Z ECB dnes popoludní vystúpi Draghi, ktorého komentáre budú pred štvrtkovým zasadaním ECB ostro sledované.
Technická situácia
Spotový akciový index S&P 500 sa v piatok zastavil tesne pod úrovňou rezistencie na 1332 bodoch. Aktuálnym supportom je úroveň 1320 a potom nasleduje hladina 1310, v ktorej blízkosti sa nachádza aj 50-dňový kĺzavý priemer. V prípade prekonania aktuálnej rezistencie by sa otvoril priestor k rastu až na úroveň februárových maxím na 1345. Dnešný deň však zrejme bude na impulzy pre akcie chudobný, takže je pravdepodobný skôr postranný pohyb pod úrovňou aktuálnej rezistencie.
Júnový futures kontrakt na index Dow Jones sa na 4-hodinovom grafe pohybuje od polovice marca nad rastovou trendovou líniou, ktorá tvorí aktuálny support na 12 290. V piatok pritom uzavrel nad úrovňou februárových maxím a vymazal tak straty v dôsledku problémov v Líbyi a japonského zemetrasenia. Aktuálnou rezistenciou je hladina 12 360. V krátkodobom horizonte je preto pravdepodobný ďalší rast.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7318 | 18.99 % |