Akciové trhy v Európe v utorok oslabili vzhľadom na rastúce očakávania skorého zvýšenia úrokových sadzieb v eurozóne a obavy investorov z eskalácie napätia na Blízkom východe. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 po troch dňoch rastu uzatvoril o 0,1 % nižšie na úrovni 1 107,22 bodu. Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark naznačil, že banka bez ohľadu na krízu v Japonsku na budúci mesiac pravdepodobne zvýši sadzby, aby čelila stupňujúcim sa inflačným tlakom. Akcie spoločnosti Metro klesli o 4,7 % po tom, čo štvrtý najväčší maloobchodný predajca na svete vyhlásil, že zemetrasenie v Japonsku a konflikt v Líbyi môžu ohroziť zotavenie ekonomiky. Energetický sektor rástol spolu s vyššími cenami ropy. Akcie spoločností ENI, Royal Dutch Shell a BG posilnili o 1 až 1,6 %. Akcie spoločnosti Peugeot klesli o 2,7 % po tom, čo automobilka informovala, že prerušené dodávky komponentov z Japonska zasiahnu výrobu jej dieselových motorov. V automobilovom sektore ďalej oslabili akcie BMW o 1,5 % a Renault o 2,6 %.
Akciový trh v USA sa v utorok po troch dňoch prepadol do straty. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,15 % na 12 018,63 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 0,36 % na 1 293,77 bodu, technologický Nasdaq stratil 0,31 % a uzatvoril na úrovni 2 683,87 bodu. Na oslabenú dôveru investorov poukázala slabá aktivita, keď majiteľa zmenilo 6,52 mld. akcií, čo bolo najmenej od začiatku roka. Priemerný denný objem obchodov na Wall Street predstavuje 8,09 mld. akcií. V technologickom sektore posilnila spoločnosť Netflix o 4 % po tom, čo banka Credit Suisse zvýšila cieľovú hodnotu jej akcií. Medzi technologickými titulmi sa darilo aj akciám Adobe Systems, ktoré posilnili o 1,4 % a Jabil Circuit s rastom o 10,5 %.
Japonský akciový trh v stredu klesol. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 1,7 % na 9 449,47 bodu. Širší Topix stratil 0,8 % a uzatvoril na úrovni 861,10 bodu. Pozornosť investorov sa opäť zamerala na dopady nedávneho zemetrasenia. Škody spôsobené prírodnou katastrofou dosiahnu podľa japonskej vlády 185 až 308 mld. USD. Aktuálny odhad pritom nezohľadňuje straty spoločností, ktoré museli pre ďalekosiahle výpadky dodávok energií zatvoriť prevádzky. Neistotu medzi investormi prehĺbili aj ďalšie správy o potvrdenom úniku radiácie z poškodeného jadrového komplexu Fukušima.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.7344 | 18.70 % |