Séria slabších ekonomických dát vytvára na akciových trhoch priestor na korekciu septembrových ziskov, ktoré prišli aj napriek ďalšiemu spomaľovaniu americkej ekonomiky.
Dopad spomalenia v USA a v Číne včera potvrdili júlové priemyselné objednávky s medzimesačným poklesom o 2,4 %, dvakrát viac ako sa očakávalo, pričom nemalou mierou sa o to pravdepodobne pričinil slabší zahraničný dopyt. Obrat trendu v európskej výrobnej sfére potvrdil dnes ráno aj PMI index výrobnej dôvery poklesom na najnižšiu úroveň od januára 53,6b. Kopíroval ho aj index dôvery v službách poklesom na najnižšiu úroveň od februára taktiež 53,6b.
Na súčasné problémy amerického trhu s bývaním, ktorý pri nízkom dopyte trpí prebytkom ponuky poukázal včera aj index cien domov z dielne Federálnej agentúry pre financovanie domov, podľa ktorého v Spojených štátoch ceny domov pokračovali v medziročnom poklese už ôsmy mesiac po sebe. V júli dokonca ceny domov klesali najrýchlejším tepom od februára, o 3,3 %.
Ponuku okrem domov z exekúcie rozširuje aj vzhľadom na súčasný stav dopytu vysoká stavebná produkcia. Utorkové dáta ukázali, že v krajine sa v auguste začalo stavať najviac domov od apríla, kedy sa skončili daňové úľavy pre kupujúcich. Mimoriadne nízka úroveň dopytu bude pri pomere amerického hypotekárneho dlhu k HDP na úrovni 72 % HDP s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať aj naďalej, prognózy pre dnešné anualizované predaje domov na sekundárnom trhu sa pohybuje na úrovni 4,11 mil. Nepriaznivý vývoj na americkom trhu s bývaním tak dolieha na akcie stavebných spoločností, na čele poklesov boli akcie Lennar (-2,6 %) a Pulte (-1,5 %).
Smerom nadol pokračovali včera aj finančné akcie. Prispela k tomu aj švajčiarska banka Credit Suisse, ktorá včera zmenila svoje nákupné odporúčanie na najväčšiu európsku banku Santander (-2,9 %) na neutrálne, keď očakáva pokračujúce problémy v španielskej ekonomike súvisiace najmä s realitným trhom. Na ňom zatiaľ vďaka tomu, že banky držia zexekuované domy vo svojich súvahách a nepredávajú ich na trhu, neklesli ceny domov ani zďaleka tak, ako by mali.
Navyše nad európskymi bankami sa naďalej vznáša otáznik ohľadom dlhopisových portfólií, Deutsche Bank dokonca v tomto týždni už pripustila slabý kvartál pre investičnú divíziu, ktorý môže súvisieť práve s poklesom hodnoty dlhopisov periférnych krajín eurozóny. Tieto obavy nedokázala včera zastaviť ani portugalská emisia nového dlhu, ktorá sa tešila silnému dopytu. Celkovo predala krajina dlh v objeme 750 mil. eur, pri štvorročných dlhopisoch presiahol dopyt ponuku 3,5-krát a v prípade desaťročných dokonca 4,9-krát. Vrásky na čele ale portugalskej vláde robia rastúce výnosy, desaťročné dlhopisy totiž predala za 6,24 %, o 93 percentuálnych bodov viac ako v auguste, čo výrazne komplikuje snahu portugalskej vlády o konsolidáciu verejných financií. Pre porovnanie Grécko predávalo v marci svoje posledné desaťročné dlhopisy za 6,29 % p.a.
Dnes ráno po slabých dátach z európskej výrobnej a nevýrobnej sféry pokračujú akcie v korekcii. Navyše pod tlakom drží akcie aj vývoj na dlhopisových trhoch, kde ceny poistenia voči platbyneschopnosti Írska a Portugalska opäť prekonávajú historické maximá.
Viac z našej dnešnej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |