Zemetrasenie spustilo v Japonsku veľký výpredaj

Broker: TRIM BrokerJaponské akciové indexy dnes zaznamenali najväčší výpredaj od masívnych poklesov po páde Lehman Brothers v roku 2008. Najviac boli zasiahnuté finančné spoločnosti (ktoré boli ťahané prudko nadol poisťovňami) a spoločnosti zo segmentu základných materiálov. Najmenší pokles zaznamenal segment zdravotníctva. Japonský Nikkei 225 uzavrel dnešný deň -6,18% a TOPIX -7,49%.

Séria katastrof: Zemetrasenie, tsunami, sopka a jadrová elektráreň

Japonsko zažíva v posledných dňoch najťažšie skúšky od konca druhej svetovej vojny. Po piatkovom zemetrasení, ktoré bolo najničivejšie v histórii ostrova a dosiahlo podľa revízií magnitúdu až 9,0 stupňa. Ide teda o najsilnejšie zemetrasenie v krajine v histórii merania. Odhaduje sa, že v dôsledku otrasov a následných vĺn tsunami prišlo o život viac než 10 000 ľudí a spôsobené škody budú ešte vyššie než pri poslednom veľkom zemetrasení (Kobe 1995) a dosiahnu viac než 20 biliónov jenov (175 miliárd eur). Okrem toho začala cez víkend po 50 rokoch sopka Shinmoedake, ktorá však zatiaľ nespôsobila vážnejšie škody.Veľké riziko naďalej predstavujú poškodené jadrové elektrárne. Najhoršia situácia je v provincii Fukushima, kde prišlo až k 2 explóziám vodíka, ktorý však samotný reaktor zatiaľ nepoškodil. Prípadný výraznejší únik radiácie by však mal za následok ešte rozsiahlejší výpredaj akcií než sme videli dnes. Akcia Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ktorá prevádzkuje poškodené jadrové elektrárne, dnes prepadla takmer o štvrtinu, pričom sa v dôsledku jej vysokej zadlženosti začína hovoriť o možnom bankrote v prípade ďalších škôd.

Ázia: Zo zemetrasenia profitujú kórejskí priemyselníci, austrálski ťažiari strácajú

Popri masívnych výpredajoch japonských akcií dnes zaznamenávajú akcie konkurenčných firiem v Kórei výrazný rast. Dôvodom sú špekulácie, že viaceré kórejské spoločnosti budú profitovať z dočasného výpadku výroby ich japonských konkurentov a získajú tak dodatočný podiel na trhu. Napríklad akcie Hyundai dnes rástli o 1,6% potom, čo Toyota oznámila, že dočasne zastaví výrobu vo všetkých svojich japonských továrňach. Podobne rástli akcie kórejských výrobcov železa potom, čo japonská Sumitomo Metal Industries zatvorila jednu zo svojich tovární kvôli veľkému poškodeniu.

Okrem toho má vývoj výrazný dopad aj na akcie zo segmentu základných materiálov. Akcie producentov uránu v dôsledku problémov s Japonskými jadrovými elektrárňami výrazne strácajú: akcie austrálskej Paladin Energy klesli o 16,49%, Energy Resources of Australia stratila 12,2% a Extract Resources si odpísala 7,71%. Naopak, producenti uhlia (keďže tepelná elektráreň je možnou alternatívnou oproti jadrovej energii) si pripísali slušné zisky: China Shenhua Energy Co.’s +3.14%, China Coal Energy Co.’s +1.92%.

Bank of Japan sa snaží odvrátiť paniku

Bank of Japan dnes oznámila plán na rýchle dodanie 15 biliónov jeno (v prepočte 183 miliárd dolárov) v podobe likvidity do finančného systému prostredníctvom nákupu aktív na trhu. Opatrenie bolo reakciou na obavy, že v dôsledku piatkového zemetrasenia môže na čas prestať fungovať finančný systém v krajine, ktorému by sa mohla minúť likvidita. Na tieto obavy v piatok reagoval japonský jen prudkým posilňovaním, trend sa však dnes po ohlásení plánov BoJ otočil. To, aby jen ďalej neposilňoval, je pritom pre japonské akcie veľmi dôležité, pretože tamojšie firmy sú z veľkej časti orientované na export do zahraničia.

Bude nutný fiškálny stimul?

Medzi ekonómami sa už teraz začínajú objavovať názory o tom, že Japonsko bude na obnovu svojej ekonomiky potrebovať vládny balíček fiškálnych stimulov, ktorý by pomohol obnoviť hlavne zničenú infraštruktúru v postihnutých regiónoch. Problém však predstavuje už teraz veľmi vysoké zadlženie krajiny, ktoré predstavuje takmer 200% HDP. Výhodou krajiny doteraz bolo, že jej dlh nakupovalo takmer výhradne domáce obyvateľstvo. Pod vplyvom prírodnej katastrofy však miera úspor klesne, pretože obyvatelia a firmy budú investovať do obnovy zničených príbytkov a závodov. Z toho dôvodu vláda bude musieť zdroje na financovanie balíka zrejme hľadať inde.

Jednou z možností je požičať si v zahraničí na dlhopisovom trhu – pritom je však pravdepodobné, že investori budú od vlády požadovať výrazne vyšší úrok než platila doteraz. Tiež je pravdepodobné, že každé ďalšie zadlženie japonskej vlády bude tlačiť ratingové agentúry k prehodnoteniu japonského ratingu – čo by v konečnom dôsledku opäť vytvorilo tlak na rast úrokových sadzieb japonského dlhu. Ratingové agentúry dnes síce vyjadrili dôveru v obnovu japonskej ekonomiky z následkov zemetrasenia, avšak nevylúčili možný negatívny dopad na rozpočet a schopnosť splácať dlh v strednodobom horizonte.

Druhou možnosťou je využitie devízových rezerv, ktoré má krajina investované v zahraničí (Japonsko je 3. najväčším veriteľom USA), čo by mohlo spustiť výpredaj dlhopisov hlavne v USA, avšak malo by na japonskú ekonomiku výrazne inflačný dopad. Japonsko aktuálne disponuje devízovými rezervami vo výške 1030 miliárd dolárov.

Krajnou možnosťou je monetizácia dlhu, t.j. nakupovanie štátnych dlhopisov priamo centrálnou bankou. O tejto možnosti sa však guvernér BoJ Shirakawa dnes vyjadril veľmi negatívne, pretože by podľa neho viedla k hyperinflácii.

Nikkei 225: Výhľad pre tento týždeň

Japonský akciový trh bude tento týždeň reagovať hlavne na správy o výške škôd z piatkového zemetrasenia. Kľúčový bude v prvých dňoch vývoj v poškodených jadrových elektrárňach v provincii Fukushima. Ak sa podarí reaktory úspešne ochladiť a predísť ďalšiemu úniku radiácie do okolia, uvidíme zrejme krátku korekciu prepadu smerom nahor. Pre jednotlivé akciové tituly budú rozhodujúce správy o tom, na ako dlho firma preruší výrobu a aké vysoké škody jej boli v dôsledku zemetrasenia spôsobené.

Posledné veľké zemetrasenie v Kobe a akciový trh

Posledné veľké zemetrasenie v Japonsku bolo v Januári 1995 v Kobe. Akciový trh po ňom zažil výrazný prepad. Počas týždňa, ktorý nasledoval po zemetrasení Nikkei 225 prepadol o 6,6% a v priebehu nasledujúceho mesiaca bol nižšie o 5,26%. V priebehu 3 mesiacov klesol o 15% a dno dosiahol až takmer pol roka po zemetrasení na úrovni o 25% nižšej. Následne však index pomerne rýchlo zmazal straty a rok uzavrel na vyšších úrovniach než pred zemetrasením. Americký index S&P 500 na toto zemetrasenie reagoval poklesom v priebehu týždňa nasledujúceho po zemetrasení o 2,86%. Trvalo mu však iba 15 obchodných dní, kým sa vrátil na úrovne spred zemetrasenia. Treba však zohľadniť to, že svetová ekonomika bola v roku 1995 v expanzii a tým vo výraznej miere pomohla Japonsku v obnove, keďže to mohlo zvyšovať svoj hospodársky rast prostredníctvom exportu svojich výrobkov. V súčasnosti je však svetová ekonomika v oveľa horšom stave.



Technická situácia

Hlavný japonský index Nikkei 225 dnes zaznamenal prudký prepad a aktuálne klesá k dlhodobej rastovej línii, ktorá je supportom na 9380. V prípade jej prekonania by sme mohli vidieť významnejšiu korekciu a index by mohol klesnúť až k ďalšiemu výraznejšiemu supportu na 9050. Ďalším supportom je potom úroveň 8760, kde sa nachádza 61,8% úroveň Fibonacciho retracementu dlhodobého rastového trendu (od miním z februára 2009). Potenciál na pokles je podľa mňa stále výrazný.

Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Koronavírus postihuje hospodárenie firiem: akcie Apple sa pr
Apple varuje pred možným poklesom zisku za prvý kvartál. Akcie spoločnosti prudko poklesli. Dôvodom je koronavírus. Akcie spoločnosti Apple včera na nemeckej burze klesli o šesť percent. O desať
Čo čakať od akciového trhu v roku 2019?
Momentálne zažívame zatiaľ druhú najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Zatiaľ najdlhšie obdobie ekonomického rastu pritom nebolo tiež tak dávno. V 90-tych rokoch, po páde železnej opony a ukončení
Fidelity International uvádza fond zameraný na udržateľné vo
Spoločnosť Fidelity International (Fidelity) oznamuje uvedenie nového fondu Sustainable Water and Waste Fund, ktorý sa zameriava na udržateľné investície v oblasti vodného hospodárstva a spracova
Dokáže Turecko spôsobiť škody európskym bankám?
Turecká kríza sa rozširuje a líra naďalej oslabuje. Niektorí analytici sa obávajú, že prekročenie hranice 7,000 kurzu líry voči doláru, k čomu už prakticky došlo, vyčerpá zostávajúci kapitál najväčšíc
Vstup Xiaomi na burzu bude najväčšou udalosťou tohto roka na
Veľa ľudí v Európe a USA nikdy nepočula o spoločnosti Xiaomi. Táto firma bola založená v roku 2010 a je jednou z najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Číne. Spoločnosť predložila ešte 3.máj

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7344 18.70 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

chcete-obchodovat-akcie-a-pritom-nebyt-vystaveny-riziku-poklesu-trhovVyskúšajte pair trading - moderný spôsob obchodovania. Párové obchodovanie je vysoko profesionálna, veľmi špecifická metóda obchodovania...
7-dovodov-preco-sa-rozhodnut-pre-europske-podni-kov-e-dlhopisy-s-najvyssou-bonitouBez ohľadu na nedávnu vysokú volatilitu sú fundamentálne údaje priaznivé pre hospodárstvo eurozóny aj pre európske podniky. Rast je stály a so...
ako-si-vybrat-obchodnika Keď sa investor rozhodne vstúpiť do sveta akcií, prvým krokom je výber obchodníka, ktorý mu sprostredkuje prístup na burzy, na ktorých chce...