lavnou udalosťou včerajšieho obchodovania bolo septembrové zasadnutie amerického FEDu. To síce podľa očakávaní neprinieslo žiadne zmeny v monetárnej politike, podľa FEDu sa však v krajine obnovili deflačné tlaky, a v prípade ešte výraznejšieho zhoršenia vyhliadok pre americkú ekonomiku je pripravený k ďalším neštandardným monetárnym stimulom. FED je tak odhodlaný naliať do finančného systému ešte viac peňazí, najpravdepodobnejšie prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov, aby tak podporil úverovanie.
Prvá vlna kvantitatívneho uvoľňovania, prostredníctvom ktorej FED v rokoch 2008 až 2010 do finančného sektora nalial 1,75 bil. dolárov, však úverovanie výraznejšie podporiť nedokázala, a tak sa ani od prípadnej ďalšej vlny žiadne zázraky v reálnej ekonomike nečakajú, hoci dočasne môžu podporiť ceny aktív na finančných trhoch, kam bude finančný sektor časť nových peňazí parkovať. Aj napriek tomu sa však nedokázal po zverejnení výstupu FEDu americký index S&P 500 dostať do zelených čísel, a klesol o miernych 0,26 %. Ešte predtým klesol paneurópsky index EuroStoxx 50 o 0,29 %.
Korekcii na hlavných indexoch, ktoré boli po pondelkových silných ziskoch vysoko, S&P 500 dokonca na štvormesačných maximách, nedokázali zabrániť ani ďalšie včerajšie pozitívne správy. Anualizovaný počet začatých stavieb domov v auguste nečakane vzrástol medzimesačne o 10,5 % na 598 tis. a indikátor budúcej stavebnej aktivity, vydané stavebné povolenia, o 1,8 % na 569 tis. A napätie na dlhopisových trhoch sa čiastočne podarilo zmierniť úspešnej írskej emisii. Obe správy však vyvolávajú otázniky, či v USA bude mať pri dopyte na historických minimách rozostavané domy kto kupovať, a či sa Írsko dokáže vysporiadať s rastúcimi nákladmi na refinancovanie dlhu, keďže za nový dlh včera zaplatilo v priemere o vyše 100 percentuálnych bodov viac ako pri poslednej emisii a výnosy z jeho desaťročných dlhopisov sa stále držia nad 6 %.
Na podnikovej úrovni včera dominoval bankový sektor. Nové bazilejské pravidlá, podľa ktorých by do roku 2019 mali banky mať pomer akciového kapitálu k aktívam vrátane tzv. konzervačného vankúša na úrovni 2,5 % (ktorý budú môcť v prípade problémov rozpustiť, avšak za cenu obmedzenia dividend), na úrovni 7 %. Tú môžu dosiahnuť buď emisiami nových akcií, alebo odpredajom aktív. Nemecká Deutsche Bank v reakcii na nové pravidlá už ohlásila emisiu nových akcií v hodnote 10 mld. eur. Čiastočne tieto pravidlá začnú platiť už od roku 2013, pričom úrovne kapitálu budú postupne narastať až na konečnú úroveň v roku 2019. Viacero európskych bánk je v súčasnosti podkapita-lizovaných (viď. obrázok), Goldman Sachs včera znížila investičné odporúčania medzi inými aj na francúzsku Natixis (-4,7 %) a španielsku Santander (-0,7 %).
Hlboko v červených číslach ukončila včerajšie obchodovanie aj Deutsche Bank (-4,5 %), ktorá očakáva v treťom kvartáli stratu v dôsledku odpisu 2,3 mld. eur zo svojej účasti v Deutsche Postbank, ale aj slabších výsledkov svojho investičného oddelenia, za ktorým môžu stáť aj odpisy z dlhopisov problémových európskych krajín.
V poklese pokračujú akcie aj dnes, keď ich nedokázala podporiť ani úspešná emisia portugalských dlhopisov. Navyše obavy o dopady amerického spomalenia na Európu prehĺbil júlový prepad priemyselných objednávok o 2,4 %.
Viac z našej dnešnej akciovej analýzy nájdete TU...
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |