Hlavné US akciové indexy ukončili včerajšie obchodovanie v strate s výnimkou indexu Dow Jones, ktorý profitoval z rastu akcií spoločnosti Caterpillar. Ani zasadnutie FOMC, na ktorom bolo prisľúbené ďalšie uvoľňovanie menovej politiky, nedokázalo pomôcť akciám. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,07%, SP500 -0,26%, Nasdaq Composite -0,28%.
FOMC oficiálne otvára dvere pre ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie
Najdôležitejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo rozhodnutie FEDu o menovej politike. Trh čakal hlavne na to, či bude alebo nebude naznačené ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Odpoveď na to dala veta zo správy FOMC: „Výbor bude pokračovať v monitorovaní ekonomického výhľadu a finančného vývoja a je pripravený poskytnúť dodatočné stimuly, ak to bude potrebné pre podporu ekonomického rastu a návratu k inflácii počas ďalších období, ktorá bude v súlade s jej mandátom.“ Slovník FEDu jasne hovorí, že Bernanke je pripravený začať znovu s kvantitatívnym uvoľňovaním menovej politiky, ako sa situácia zhorší. Podľa viacerých analytikov ale nemal na mysli ekonomický rast, ale deflačné riziká.
Bernanke vie, že bez dlhu to ďalej nepôjde
Pokles cenovej hladiny v ekonomike založenej na dlhu je jedným z najhorších možných scenárov a preto Bernanke bude ďalej robiť všetko pre to, aby cenová hladina neklesala a hlavne, aby neklesali ceny aktív. Zároveň sa bude snažiť urobiť všetko pre to, aby sa kolobeh dlhu znovu rozbehol. Rast úverov totiž vytvára rast cien aktív (domy, akcie) a zároveň vytvára aj pracovné miesta. Pokles úverov vyvolal defláciu, pokles cien nehnuteľností, rast nezamestnanosti a prepad ziskov spoločností. Pokiaľ chce teda Bernanke zastaviť defláciu, bude musieť vzhľadom na to, že náš finančný systém je založený na dlhu, zvýšiť objem úverov. Problémom ale je to, že domácnosti majú ako svoj hlavný cieľ svoj dlh znížiť. Ak by ale ceny nehnuteľností začali stúpať, mohol by sa tento kolobeh zastaviť. Tak ako ide deflácia a kontrakcia úverov ruka v ruke, ide aj inflácia a rast úverov tiež spoločne. Banky majú teraz na svojich bilanciách obrovské množstvo rezerv, z ktorých by mohli poskytnúť úverov koľko sa im žiada, no dôvera domácností, že ich čakajú lepšie začiatky, stále chýba. Rast cien aktív, hlavne domov, by okamžite zvýšil hodnotu ich majetku a urobil dlh únosnejším, podobne ako počas začiatku bubliny na realitnom trhu. Následne by si domácnosti mohli opäť začať požičiavať... Takýto scenár majú pravdepodobne v pláne centrálni bankári. Zhodnotil to aj Peter Boockvar zo spoločnosti Miller Tabak: „Tlačenie peňazí, výdavky, povzbudzovanie k zadlžovaniu sa a riešenie problémov s dlhom infláciou, ostáva oficiálnou politikou US, aj keď sa príliš nedarí.“ [Bottom line, printing, spending, encouraging borrowing and inflating our way out of our current highly indebted condition remains official US policy, however unfortunate.]
Čína si dáva do konca týždňa voľno
Na včerajšom zasadnutí FOMC sa finančné trhy dočkali sľubu Bernankeho, že ak sa ekonomický rast ďalej spomalí a deflácia bude naďalej v ekonomike prítomná, rozšíri kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky. Nová záplava dolárov spôsobila pokles USD/JPY, čo sa prejavilo dnes v strate indexu Nikkei 225 na úrovni 0,37%. Čínsky akciový trh bude už do konca týždňa zatvorený, no index Hang Seng dnes pridal 0,21%. Austrálsky benchmark S&P/ASX 200 si vďaka novým maximám na zlate pripísal zisk 0,17%.
Európa smúti
Európske akciové trhy dnes prudko klesajú. Dôvodom je výber ziskov po tom, čo Bernanke neprišiel s novým tlačením peňazí už počas včerajšieho zasadnutia FOMC. Hlavné indexy sú o 10:30 v silných stratách: FTSE 100 -0,95%, CAC 40 -1,25%, DAX 30 -1,08% a IBEX 35 -1,97%.
Výhľad na dnes
Včerajšie zasadnutie FOMC skončilo podľa očakávaní- FED znovu zavedie QE, ak to bude potrebné. Časť trhu ale pravdepodobne čakala, že Bernanke by mohol prísť s novým QE 2.0 už teraz. Na poslednom zasadnutí totiž padlo rozhodnutie o reinvestovaní kapitálu zo splatných cenných papierov do nákupu dlhopisov bez toho, aby bolo trhovým konsenzom. Bernanke tak v podstate povedal to, čo na konferencii v Jackson Hole. Jednoducho FOMC je pripravené k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky. Kedy to ale bude, ostáva na prichádzajúcich makrodátach o ekonomickom raste a deflačných rizikách. Pre akcie by ale tento signál mohol byť skôr signál k výberu ziskov. Konferencia v Jackson Hole totiž začala poslednú rely na finančných trhoch a to, že Bernanke nepovedal nič nové, by mohlo akcie poslať naspäť na nižšie úrovne. Nehovoríme o reteste tohtoročných miním, ale o pullbacku z prekúpených úrovní. Medvede by pokojne mohli dostať priestor už dnes a preto máme pre dnešný deň medvedí výhľad.
Technická situácia
Akciový index SP500 včera zaznamenal mierny pokles a to aj napriek tomu, že počas včerajšieho dňa zasadal FED a rozhodoval o úrokových sadzbách. Bernanke totiž prisľúbil, že QE 2.0 príde, keď to bude potrebné, no trh s malou dušičkou očakával nové peniaze už teraz. Index zatiaľ ostáva nad predchádzajúcou rezistenciou/teraz supportom 1130 bodov, no posledné zasadnutia FOMC boli skôr miestami, od ktorých akciový trh klesal a nie rástol. Preto stále existuje riziko, že akciový index SP500 skoriguje k hladine 1116 bodov (200-dňový kĺzavý priemer) resp. k hladine 1100 bodov.
Futures na SP500 ESZ0 dnes prelomili support 1132 bodov. Jeho prelomenie otvára priestor na pokles k rastovej línii ťahanej z miním z 9. septembra (línia aktuálne na 1126)s výhľadom na predchádzajúci silný support 1122 bodov.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |