Americké akcie včera zaznamenali napriek lepším výsledkom ISM výrazný pokles. Príčinou boli hlavne ďalšie negatívne správy z Blízkeho východu, Bernankeho vyjadrenia v senáte o tom, že ďalšie stimuly zrejme nebudú prijaté. Ropa WTI včera stúpla nad hranicu 100 dolárov za barel. Pokles zaznamenali všetky akciové sektory, najviac však sektor základných materiálov a finančný sektor. Index S&P 500 pritom včera prelomil supporty 1320 a 1310 a uzavrel na úrovni 1306 bodov. Americké indexy včera strácali nasledovne: Dow Jones -1,38%, NASDAQ -1,61%, S&P 500 -1,57%.
Situácia v arabskom svete sa opätovne dramatizuje
Napätie v Severnej Afrike a na Blízkom východe sa včera opäť vyostrilo. Protesty v Ománe boli rozohnané slzotvorným plynom a na trhu sa včera objavili dokonca správy o tom, že saudskoarabské tanky prekročili bahrajnské hranice – táto správa sa však nepotvrdila. Napätie na trhy priniesli aj vyjadrenia britského premiéra Camerona, ktorý vyhlásil, že svet nemôže nechať revolucionárov v Líbyi napospas svojmu osudu tak ako to urobil v roku 1991 v prípade kurdského povstania v Iraku. V Blízkosti pobrežia Líbye sa pritom už nachádza americká lietadlová loď Enterprise, ktorá zatiaľ monitoruje situáciu. Dnes pritom generálne zhromaždenie OSN jednomyseľne pozastavilo členstvo Líbyi vo výbore pre ľudské práva. Kaddáfího jednotky v dnešných bojoch pritom dnes získali kontrolu nad 2 mestami, takže odstúpenie Kaddáfího v blízkej budúcnosti nie je pravdepodobné. Prípadný vojenský zásah proti Kaddáfímu zo strany krajín NATO by pritom spôsobil krátkodobý silný príchod „risk off“ nálady, ktorá by znamenala výrazný rast cien ropy a zlata a súčasne by tlačila akciové trhy nadol. Proti vojenskej intervencii sa dnes ostro vyjadril Irán, ktorý je ďalším veľkým exportérom ropy v regióne, čo ešte zvyšuje napätie. Z dlhodobého pohľadu by však prípadná niekoľkodňová korekcia na akciách predstavovala zaujímavý priestor na nákup, pretože akcie sa vo väčšine prípadov z podobných šokov zvykli v histórii zotaviť v priebehu niekoľkých týždňov.
Americké banky čelia zvýšeným nákladom na súdne spory
Včerajší pokles akcií amerických bánk súvisel do veľkej miery so správami, že banky budú nútené v budúcom kvartáli vytvoriť výrazné rezervy za účelom hradenia nákladov na súdne spory, ktorým banky čelia. Požaduje to nové nariadenie SEC, ktoré vyžaduje vytvárať rezervy kedykoľvek je aj malá šanca, že firma daný súdny spor prehrá. Nejedná sa iba o prípady nesprávneho postupu pri vyvlastňovaní domov poskytnutých ako zástava na hypotéky, ale aj o prípady insider tradingu a hlavne o spory ohľadom konštrukcie rôznych derivátových štruktúr ponúkaných investorom ako bolo napr. CDO Abacus, ktoré pripravil Goldman Sachs. Toto opatrenie bude znamenať nižšie účtovné zisky bánk v budúcnosti. Okrem toho majú banky povinnosť zverejňovať najhorší možný scenár, podľa ktorého napríklad Goldman Sachs môže zaplatiť na súdnych vyrovnaniach až 3,5 miliardy dolárov a JP Morgan až 4,5 miliardy. Akcie bankového sektora na správy včera reagovali výpredajom.
Ázijské akcie zažívajú výpredaj
Ázijské akcie dnes vďaka príchodu „risk off“ sentimentu na trh v dôsledku situácie na Blízkom východe a výpredaja na Wall Street zaznamenali výrazný pokles. Ázijské indexy dnes uzavreli takto: Nikkei 225 -2,43%, Hang Seng -1,49%, Shanghai -0,18%, MSCI Asia Pacific -1,05%.
Európa: Trhy otvárajú s miernym poklesom
Európske akciové indexy začínajú obchodovanie aj dnes miernym poklesom. Lepšie výsledky britského PMI z oblasti stavebníctva na akcie nemali dopad. Európske indexy sa o 11:15 obchodujú takto: DAX -0,13%, FTSE 100 -0,05%, CAC 40 -0,70%, IBEX 35 -1,06%, Eurostoxx 50 -0,20%.
Dnešný výhľad: ADP, Béžová kniha
Pred otvorením amerických trhov budú dnes zverejnené výsledky zmeny počtu pracovných miest ADP. Tie sú tradične predskokanom piatkových NFP. Očakávania sú pomerne vysoké (180 tisíc), pričom prekonanie konsenzov by mohlo byť potrebným impulzom pre korigovanie včerajších strát. Vďaka tomu, že zlé počasie vo februári pominulo a spotrebitelia ako aj manažéri sú stále veľmi optimistickí, existuje možnosť, že konsenzus bude prekonaný. O 20:00 bude následne zverejnená béžová kniha FEDu, ktorá by však trhy výraznejšie ovplyvniť nemala..
Technická situácia
Spotový akciový index S&P 500 sa včera odrazil od rastovej línie, ktorá tvorí rezistenciu na úrovni 1330 bodov. Aktuálnym supportom je posledné minimum na 1294,2 bodov a potom hlavne 50-dňový kĺzavý priemer, ktorý leží na 1292,25. Ak bude tento priemer prekonaný, otvorí sa priestor pre korekciu minimálne k úrovni 1276,5 bodov, kde skončila posledná korekcia začiatkom februára. Pravdepodobným scenárom pre dnešný deň je podľa mňa mierny krátkodobý rast po ADP, avšak v ďalších dňoch očakávam pokles a testovanie kľúčového supportu vo forme 50-dňového kĺzavého priemeru.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7264 | 19.58 % |