Až príliš veľa čierneho a mnoho škaredých pekelníkov sa pred víkendom kreslilo na steny finančných trhov po celom svete. Po dvoch dňoch voľna sa však (zatiaľ) nič z toho (Írske klopanie na pomoc od MMF, grécky bankrot, či bankrot gréckych či írskych bánk, alebo veľké problémy nemeckého bankového priemyslu) úplne nenaplnilo. A tak sa akciové trhy rýchlo osmelili k výraznému rastu a vstupu do prvého pracovného dňa týždňa s veľkým optimizmom. Navyše trhy majú tradične pred utorňajším zasadnutím FEDu veľké oči. Očakávajú ďalšie tlačenie peňazí a kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré by mohlo dočasne ako prílivová vlna zdvihnúť ceny všetkých akciových titulov, bez ohľadu na ich skutočnú hodnotu. Celkovo sme tak videli : Dow Jones + 1,37%, SP 500 + 1,52%, Nasdaq Composite + 1,74%. Teda nové 4-mesačné maximá!
„Helicopter Ben“ a „tlačiarenský Rambo“
Zdá sa tak, že „Buy the rumour“ teda nákupu klebiet pred zasadnutím FEDu sa opäť raz dostavuje. Najmä keď existuje aspoň iskrička nádeje, že „Helicopter“ Ben Bernanke sa zachová opäť raz ako „tlačiarenský Rambo“ a znova raz začne chrliť peniaze na trhy. US ekonomika jasne vykazuje spomaľovanie obnovy, no v skutku ešte na tom nie je tak zle, aby svoje „tlačiarenské vlohy“ Ben aj naplno prejavil. Z toho by však trhy mohli byť následne sklamané a odvďačiť sa za to Benovi výpredajom a takto ho vystrašiť, aby sa s nimi už viac krát „nezahrával.“ Jednoducho v rámci reakcie „Sell the fact.“ Buďme na túto možnosť tak zajtra pripravení.
Pár pozitív, ale hlavne absencia negatív
Dnes okrem horespomínaných udalostí a postoja trhu prispelo k širšiemu nákupnému apetítu aj absencia negatívnejších správ, poprípade ich negovanie (OECD, MMF, Euroval či EU tvrdili, že žiadny bankrot niektorej z krajín PIGS nehrozí aj keď trhové ocenenie pravdepodobnosti tohto rizika cez nárast spreadov „ dlhu“ týchto krajín voči nemeckým bondom rastie a rovnako rastú aj ceny Credit Default Swapov). Z pozitívnych správ tu boli zastúpené pokračovanie aktivity na poli fúzií a akvizícií, kde IBM oznámilo prevzatie Netezzi za 1,7 mld. USD a Lennar, štvrtý najväčší staviteľ domov dosiahol lepšie ako očakávané kvartálne výsledky. Trh sa tak prestáva obávať druhého dna ekonomiky, najmä keď Deutsche bank spolu s Goldman Sachs opäť raz maľujú ružový pohľad na US ekonomiku, aj keď pripúšťajú, že nebude mať až tak pekný „mejkap“ ako počítali skôr, no nie je dôvod prehnane sa obávať. Peknú fasádu US hospodárstva stihol dnes „omietnúť“ aj Guria (OECD). A vlastne de facto Gréci si počínajú viac ako statočne, keď im deficit za prvých deväť mesiacov na ročnej báze klesol „nadplánovo“ až o 32% na „len“ takmer 15 mld. EUR (Čo na tom, že stále ide o deficit, ktorý zvyšuje štátny dlh v absolútnych číslach, ako aj v relatívnych v pomere k HDP, ktoré navyše stále klesá. Čo na tom, že EU údajne zvažuje ešte väčšiu pomoc pre Grékov, lebo neverí, že sa po 2013 postaví na vlastné nohy!). K tomu všetkému si UK ekonomika poradí s aktuálnou ekonomickou situáciou a preto si podľa Moodys agentúry stále zaslúži AAA rating. Jednoducho trhová idylka. Tá však dostala ešte umocnenie z konca krízy.
Kríza skončila vlastne už pred rokom
Okrem všetkého „až obžerne pozitívneho“ , NERB (US Národný úrad pre ekonomický výskum) dnes oznámil, že US recesia, ktorá trvala 18 mesiacov a bola najdlhšia od Druhej svetovej vojny, oficiálne skončila už pred viac ako rokom v júni 2009. (Len doteraz sme si to nevšimli?). Nuž z administratívneho hľadiska od zeleného akademického stola je tak ekonomika už viac ako rok v raste (čo potvrdzuje aj štatistika HDP), avšak de facto, nikto ešte tú skutočnú udržateľnú konjuktúru necíti a skôr sa obáva návratu krízy. Pretože stále vidíme jej veľké dozvuky v ekonomike a stále cítime jej nepríjemného ducha, ktorý je prítomný a prejavuje sa v kostrbatosti obnovy, problémoch na trhu práce či vysokej zadlženosti a štrukturálnych problémoch, ktoré zatiaľ nie sú riešené.
Kedy príde budíček?
Dnes sa na trhu masívne kreslila trhová konštruktívna optimisticky pozitivistická bezstarostná idylka. Kedy však príde budíček z tohto? Nateraz ho na horizonte nevidieť. Šanca je však, že by to mohol byť utorok po 20:00 (FOMC), lebo stále tvrdím, že s US obnovou to pri širšom pohľade na ňu ide od desiatich k ani nie piatim, ale k trom, aj keď si to málokto chce priznať! Česť výnimkám ako Nasim N. Taleb, Nouriel Roubini či Mohamed El- Erian.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |