Ilustračné fotoFoto: SITA/AP BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:
EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok prudko oslabili, keď eskalácia násilností v Líbyi vyvolala obavy z ohrozenia dodávok energií. Mimoriadne straty utrpeli talianske spoločnosti, ktoré majú v severoafrickej krajine výrazné zastúpenie. Chuť investorov k riziku brzdili aj vyjadrenia viacerých predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí upozornili na hrozbu rastúcej inflácie. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,3 % na 1 171,41 bodu. Akcie talianskej ropnej a plynárenskej skupiny ENI klesli o 5,1 %, jej rakúsky konkurent ÖMV oslabil o 4,2 %. Akcie talianskych bánk UniCredit, UBI Banca a Intesa SanPaolo a zbrojárskej spoločnosti Finmeccanica stratili 2,5 až 5,8 %. Darilo sa akciám spoločnosti Carlsberg, ktoré posilnili o 0,8 %, keď dánsku pivovarnícku skupinu podporili jej pozitívne kvartálne výsledky.
Európske akciové trhy v utorok opäť oslabili, keď eskalácia napätia v Líbyi a rast cien ropy vyvolali obavy o zotavenie globálnej ekonomiky. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,6 % a uzatvoril na úrovni 1 164,60 bodu, čo bolo najmenej od 3. februára. K zmierneniu strát na druhej starne prispeli údaje o výraznom posilnení spotrebiteľskej dôvery v USA a Nemecku. Akcie leteckého prepravcu Air France-KLM klesli o 3 %. Talianska spoločnosť ENI, ktorá je hlavnou ropnou skupinou pôsobiacou v Líbyi, oslabila o 1,2 %. Španielsky konkurent Repsol stratil 1,2 % po tom, čo oznámil zastavenie produkcie v severoafrickej krajine. V energetickom sektore sa naopak darilo akciám spoločnosti BP, ktoré posilnili o 0,2 % a Royal Dutch Shell, ktoré si polepšili o 0,9 %. Akcie britského výrobcu zbrojárskej techniky BAE Systems klesli o 4,3 % pre obavy, že britská vláda v rámci úsporných opatrení zruší niektoré obranné kontrakty.
Akciové trhy v Európe v stredu oslabovali tretí deň po sebe pod vplyvom obáv, že vyššie ceny ropy zabrzdia rast globálnej ekonomiky. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,1 % na 1 152,04 bodu, čo bola najnižšia uzatváracia hodnota za viac ako tri týždne. Prehlbujúce sa napätie v Líbyi vytlačilo ceny ropy Brent nad hranicu 110 USD za barel pre obavy, že nepokoje zasiahnu ďalších významných producentov ropy, čo by spôsobilo trvalý nárast cien energií a ohrozilo krehké zotavenie globálnej ekonomiky. Akcie rakúskej ropnej a plynárenskej skupiny ÖMV klesli o 5,8 % po tom, čo spoločnosť upozornila na riziko úplného zastavenia prevádzky v Líbyi. Akcie ďalších energetických spoločností s aktivitami v Líbyi ENI, Repsol a BP klesli o 0,3 až 0,8 %. Obavy z vyšších cien ropy zasiahli aj automobilky a leteckých prepravcov. Akcie spoločnosti Porsche klesli o 5,8 %, Air France-KLM oslabila o 1,4 % a Lufthansa o 1,9 %.Darilo sa naopak akciám francúzskej banky Natixis, ktoré vzrástli o 4,3 % po tom, čo jej výsledky prekonali očakávania.
Európsky akciový trh vo štvrtok uzavrel nižšie a smeroval k najväčšiemu týždňovému poklesu za takmer osem mesiacov. Nepokoje v Líbyi zvýšili ceny ropy, čo vyvolalo obavy z inflácie a zo spomalenia hospodárskeho rastu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 klesol o 0,6 % na 1 145,61 bodu, čo je jeho najnižšia hodnota od 31. januára. Od začiatku týždňa index oslabil o 3,5 % ale oproti svojmu historickému minimu z marca 2009 bol stále vyššie o viac ako 77 %. Vo štvrtok oslabili akcie firiem závislých od cien ropy. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa klesla o 2,7 % a International Consolidated Airlines Group, ktorá vznikla minulý mesiac spojením firiem British Airways a Iberia, si odpísala 3,5 %. Energetický sektor sa však čiastočne zotavil, keďže obavy z obmedzenej ťažby ropy na Blízkom východe vykompenzovali zisky z vyšších cien čierneho zlata. Firmy Total, ENI, BP a Repsol vzrástli o 0,9 až 1,6 %. Oslabil automobilový sektor. Podnik Porsche spadol o 10,7 % po správe, že jeho zlúčenie s Volkswagenom sa oneskorí v dôsledku vyšetrovania činnosti bývalého vedenia Porsche. Firmy Renault a BMW oslabili o 2,7 a 2,2 %. Poisťovne Aegon a Allianz oslabili o 1 a 2,7 % pre obavy o ich kapitálovú silu. Francúzska banka Credit Agricole však o 5,2 % posilnila po tom, ako uviedla, že nemusí získavať nový kapitál, aby splnila prísnejšie bankové pravidlá známe ako Bazilej III. Nemecká energetická spoločnosť RWE stratila 5,2 %, keďže uviedla, že zníži investície a predá časť aktív, aby vykompenzovala zhoršenú perspektívu zisku.
Akciové trhy v Európe uzatvorili piatkové obchodovanie s rastom. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 1,2 % vyššie na úrovni 1 159,60 bodu, celý týždeň však ukončil s najhlbším prepadom od júla 2010. Akcie stavebnej spoločnosti Saint-Gobain posilnilio 5,6 % po tom, čo zlepšila svoj výhľad. Volkswagen posilnil o 6,2 %, keď výsledky automobilovej skupiny výrazne prekonali očakávania. Akcie spoločnosti MAN posilnili o 4,3 %, k čomu prispeli špekulácie, že nemecký výrobca nákladných automobilov obnovil rozhovory o spolupráci so švédskym konkurentom Scania. Nedarilo sa napríklad britskej banke Lloyds. Jej akcie klesli o 4,5 % po tom, čo spoločnosť informovala, že v tomto roku neočakáva zlepšenie marží.
NEW YORK - Na americkej burze sa v pondelok pre štátny sviatok neobchodovalo.
Akciové trhy v USA uzatvorili utorňajšie obchodovanie s poklesom. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 1,44 % na 12 212,79 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 2,05 % na 1 315,44 bodu, technologický Nasdaq stratil 2,74 % a uzatvoril na úrovni 2 756,42 bodu. Záujem investorov o rizikovejšie aktíva, akými sú akcie, vzhľadom na obavy zo situácie v Líbyi ďalej ustupoval, pričom index Standard & Poor's 500 zaznamenal najhlbší denný prepad od 11. augusta. Straty čiastočne kompenzovala správa o posilnení spotrebiteľskej dôvery v USA na trojročné maximum. Akcie spoločnosti Wal-Mart Stores Inc klesli o 3,1 % po tom, čo najväčší maloobchodný predajca na svete informoval, že jeho tržby v USA klesli v siedmom kvartáli za sebou.
Akciové trhy v USA uzatvorili v stredu s poklesom druhý deň po sebe. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,88 % na 12 105,78 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 0,61 % na 1 307,40 a bodu a technologický Nasdaq si odpísal 1,21 % a uzatvoril na úrovni 2 722,99 bodu. Nedarilo sa akciám v technologickom sektore, čo analytici zdôvodňovali korekciou po nedávnom prudkom raste. Akcie spoločnosti Netflix klesli o 4,7 % a Salesforce.com o 2.5 %. Akcie Hewlett-Packard stratili 9,6 % po tom, čo najväčšia technologická spoločnosť na svete podľa príjmov zhoršila svoj výhľad.
Americký akciový trh vo štvrtok oslabil. Dotkli sa ho prehlbujúce sa obavy, že rastúce ceny ropy by mohli utlmiť ekonomickú aktivitu. Priemyselný index Dow Jones klesol o 0,31 % na 12 068,50 bodu, index Standard & Poor's 500 klesol o 0,1 % na 1 306,10 bodu, ale technologický Nasdaq si 0,55 % pripísal a uzavrel na úrovni 2 737,90 bodu. Výrobca lietadiel Boeing Co po ukončení obchodovania na burze vzrástol o 3,4 % po tom, ako Pentagon uviedol, že firma bude vyrábať nové tankovacie lietadlá pre americké letecké sily. Rovnako výrobca softvéru Salesforce.com Inc po skončení riadneho obchodovacieho dňa posilnil o 7,8 % po tom, ako zverejnil zisk, ktorý bol vyšší, ako sa očakávalo. Internetová obchodná spoločnosť Priceline.com Inc poskočila o 8,5 % a udržala index Nasdaq v pozitívnom teritóriu. Automobilka General Motors Co svojim ziskom prekonala očakávania, ale jej akcie oslabili o 4,5 % pre obavy z negatívneho vplyvu zdražovania ropy.
Americký akciový trh v piatok po troch dní strát posilnil. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,51 % na 12 130,45 bodu, širší Standard & Poor's 500 vzrástol o 1,06 % na 1 319,88 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 1,58 % a uzatvoril na úrovni 2 781,05 bodu. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Intel o 2,7 %, akcie výrobcu lietadiel Boeing Co vzrástli o 2,2 % a darilo sa aj akciám banky JPMorgan Chase, ktoré si pripísali 1,7 %.
TOKIO - Japonská burza v pondelok mierne posilnila, pričom v raste pokračovala už šiesty deň. Investorov však pri nákupe akcií brzdili nepokoje na Blízkom východe aj to, že v USA mali v pondelok štátny sviatok. Snaha o nákup akcií za výhodnú cenu však pomohla vymazať úvodné oslabenie trhu. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 0,1 % a vzrástol na 10 857,53 bodu. Širší index Topix si prilepšil tiež o 0,1 % a uzavrel na úrovni 974,63 bodu. V tomto roku index Nikkei posilnil už o viac ako 6 % a v rámci Ázie sa mu zatiaľ darí najlepšie. Ostatné ázijské akciové trhy od začiatku roka o 1,4 % oslabili, predovšetkým pre obavy inflácie.
Japonský akciový trh v utorok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,8 % na 192,83 bodu. Širší Topix si odpísal 1,8 % a uzatvoril na úrovni 956,70 bodu. Nikkei ustúpil z deväť a polmesačných maxím, keď pre obavy z nepokojov na Blízkom východe investori uprednostnili vyberanie ziskov. Trhy naopak výraznejšie nezareagovali na oznámenie agentúry Moody's, ktorá zmenila výhľad ratingu Japonska zo stabilného na negatívny. Akcie najväčšej japonskej banky podľa aktív Mitsubishi UFJ Financial Group klesli o 3,6 %, akcie Mizuho Financial Group stratili 4,1 %. Najväčší výrobca automobilov na svete Toyota Motor Corp oslabil o 2,6 % a nedarilo sa ani akciám elektrotechnickej spoločnosti Hitachi Ltd, ktoré klesli o 2,8 %.
Japonský akciový trh v stredu pokračoval v stratách, keďže investori sa pre obavy z nepokojov v Líbyi, ktoré vyhnali ceny ropy blízko k 30-mesačným maximám, vyhýbali rizikovejším aktívam. Exportérov negatívne zasiahol silnejší jen, keď americký dolár oslabil voči japonskej mene na takmer dvojtýždňové minimum. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,8 % na 10 579,10 bodu, širší Topix si odpísal 1 % a uzatvoril na úrovni 946,88 bodu. Akcie Sony Corp klesli o 1,9 %, akcie výrobcu stavebných mechanizmov Komatsu Ltd o 1,8 % a najväčší ropný podnik v krajine Inpex Corp si odpísal 4,1 %.
Japonský akciový trh vo štvrtok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,2 % na trojtýždňové minimum 10 452,71 bodu. Širší Topix oslabil o 1,3 % na 934,22 bodu. Trh reagoval na prudký rast cien ropy vyvolaný násilnosťami v Líbyi a obavami z rozšírenia nepokojov do ďalších krajín, ktoré patria medzi hlavných producentov čierneho zlata. Japonských exportérov negatívne zasiahol aj silnejší jen, ktorý sa voči americkému doláru dostal na dvojtýždňové maximum. Akcie spoločnosti Tobu Railway, ktorá prevádzkuje železnice a pôsobí aj v oblasti realít, sa prepadli o 12,1 % po tom, čo spoločnosť oznámila, že plánuje vydať akcie za 1,1 mld. USD s cieľom financovať spätný nákup konvertibilných dlhopisov splatných v roku 2014. Akcie textilnej spoločnosti Toyobo sa prepadli o 8,8 %, keď firma informovala o plánovanej ponuke nových akcií za 227 mil. USD.
Japonský akciový trh v piatok prvýkrát po troch dňoch posilnil. Výrazné oslabenie cien ropy zmiernilo obavy, že zdražovanie čierneho zlata by mohlo narušiť globálne zotavovanie. Zlacnenie ropy zvýšilo záujem investorov o riskantnejšie aktíva. "Trhy určitý čas zostanú nervózne v reakcii na situáciu v severnej Afrike, ale zdá sa, že čoraz viac hráčov nepokoje považuje za príležitosť na lacný nákup akcií," povedal Hiroaki Osakabe zo spoločnosti Chibagin Asset Management. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 0,7 % a vzrástol na 10 526,76 bodu. Širší index Topix posilnil o 0,8 % na 941,93 bodu. Automobilka Toyota Motor Corp vzrástla o 2,2 % po tom, ako Credit Suisse vylepšila hodnotenie jej akcií. Spoločnosť Elpida Memory Inc posilnila o 6,4 % po tom, ako tento tretí najväčší výrobca počítačových pamätí DRAM povedal, že chce zvýšiť ceny čipov. Potravinárska firma Ajinomoto Co vzrástla o 3,3 % po tom, ako uviedla, že do roku 2013 chce zvýšiť svoj prevádzkový zisk o 26 %.
© WEBNOVINY
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |