Americké akcie v piatok uzavreli napriek správam o ďalších nepokojoch na Blízkom východe a zvyšovaniu povinných minimálnych rezerv zo strany PBOC obchodovanie v pluse. Najviac sa vďaka rastúcej cene ropy darilo jej producentom. Najhoršie skončili firmy zo segmentu základných materiálov. Americké trhy sú dnes kvôli sviatku dňa prezidentov však zatvorené, takže dominovať bude obchodovanie v Európe.
Shanghai napriek zvyšovaniu rezerv rastie
Čínsky akciový index Shanghai Composite si napriek zvýšeniu povinných minimálnych rezerv pre čínske banky pripísal dnes rast +1,12%. Čína tento krok prijala, aby čelila inflačným tlakom, ktoré stále rastú a tiež rastúcej bubline nehnuteľností. Ako ďalšie z opatrení proti bubline sa postupne zavádzajú obmedzenia na počet domov, ktoré môže jedna osoba v danom meste vlastniť. K Pekingu, ktorý tieto obmedzenia zaviedol ako prvý, sa dnes pridali aj mestá Guangzhou a Shanghai. Čína pritom prípadné prasknutie bubliny neberie na ľahkú váhu a údajne nariadila bankám, aby vypracovali plány pre prípad vypuknutia finančnej krízy v krajine. Napriek tomu, že sú čínske akcie v súčasnosti pomerne lacné, HSBC dnes zverejnila odporúčanie vyhnúť sa im minimálne do druhého polroka tohto roku, keď by sa snahy vlády o obmedzenie inflácie mali naplno prejaviť.
Merkelová prehrala na celej čiare
Strana CDU nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tento víkend utrpela v miestnych voľbách v Hamburgu zdrvujúcu porážku, keď získala najmenej hlasov od konca druhej svetovej vojny. Prehra je o to bolestnejšia, že Hamburg je Merkelovej rodným mestom. Za výsledok volieb môže podľa analytikov v prvom rade neochota Nemcov ďalej podporovať záchranu periférnych štátov eurozóny. Prípadné veto Nemecka pre ďalšie záchranné mechanizmy by malo okrem menového trhu zdrvujúci vplyv hlavne na akcie finančných inštitúcií, ktoré majú expozíciu voči krajinám PIGS. Rovnako by takmer s určitosťou spustilo pád indexov týchto krajín, z ktorých najvýznamnejším je španielsky IBEX. Tiež by zrejme malo za následok obnovenie rizikovej averzie na medzibankovom trhu. Pravdepodobnejšie preto je, že Merkelová sa bude snažiť podporovať záchranný mechanizmus, ale znižovať podiel Nemecka na ňom.
Nepokoje na blízkom východe stále aktuálne
Rizikovým faktorom pre všetky akcie je stále vývoj na blízkom východe, kde sa demonštrácie rozšírili aj do Bahrajnu, Lýbie či Saudskej Arábie. V Lýbii dokonca došlo k streľbe do demonštrantov a situácia je veľmi napätá napriek prísľubu Kadáfího syna o zavedení reforiem. Prípadné násilnosti by dnes mohli mať vplyv hlavne na akcie spoločností pôsobiacich v regióne.
Merck vo štvrtom kvartáli s rekordným obratom
Farmaceutická spoločnosť Merck, ktorá patrí do indexu DAX 30, dosiahla za 4. kvartál minulého roka vďaka silnému dopytu po chemických produktoch a akvizícii americkej firmy Millipore rekordný obrat. Tržby stúpli až o 20% a dosiahli úrovne 9,3 miliardy eur. Rástol aj zisk z operatívnej činnosti, avšak v dôsledku poklesu marží nedosiahol očakávania analytikov (očakávania 193 miliónov, výsledok 129 miliónov). Napriek tomu trh vidí budúcnosť firmy pozitívne a o 09:45 rastú akcie Merck +4,5 %.
Európa: IFO a PMI
Dominantnými makroekonomickými údajmi sú dnes čísla PMI z eurozóny. Francúzske a nemecké výsledky rovnako ako čísla za celú eurozónu dopadli lepšie než sa očakávalo. Analytici pritom hlavne pre výrobný sektor očakávali zhoršenie. Rovnako pozitívne dopadli výsledky prieskumu IFO pre Nemecko, čo by malo tlačiť európske akcie v priebehu dňa nahor.
Európske akciové indexy pritom dnes otvorili obchodovanie s menšími stratami. O 9:45 sa kótujú indexy nasledovne: DAX +0,19%, FTSE 100 +0,40 %, Eurostoxx -0,05%, CAC 40 -0,09%, IBEX -0,25%.
Technická situácia
Nemecký DAX sa na dennom grafe stále nachádza v silnom rastovom trende, pričom dnes by sa mohol odraziť od rastovej trendovej línie na 7405 bodoch a v prípade dobrých výsledkov IFO by mohol prelomiť rezistenciu 7436. Ďalším prípadným supportom je hladina 7370.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |