André Kostolany popísal priebeh kurzového vývoja pomocou nasledujúceho permanentného kolobehu:
Na trhu pôsobia dva druhy investorov a to pevní a roztrasení. Podľa toho, ktorá skupina prevláda sa dá očakávať vývoj kurzov. Opis kolobehu začneme vo fáze B3 (viď obrázok). V dôsledku rastu úrokových sadzieb bola odčerpaná likvidita a kurzy sa prepadli na nízku úroveň. Počas tohto prepadu došlo k zmene majiteľov cenných papierov. Tie sa dostali z roztrasených do pevných rúk. Na trhu vládne pesimizmus a nedostatok peňazí na nakupovanie cenných papierov. Dôležité pre túto fázu je, že cenné papiere sú v rukách pevných investorov, ktorý všetky negatívne správy zakalkulovali do kurzov, vrátane ďalších možných negatívnych správ. Podľa A. Kostolanyho môže trh zotrvať na tejto úrovni stabilný dlhšiu dobu. Môžu sa objaviť ďalšie negatívne správy, ktoré ale majú iba minimálny vplyv, nakoľko pevní investori s nimi počítali.
Centrálna banka postupne znižuje úrokové sadzby, aby sa hospodárstvo opäť naštartovalo. Na trhu sa môžu objaviť správy o ziskoch, ktoré nie sú také pesimistické ako sa pôvodne predpokladalo. Dividendový výnos je vďaka nízkym kurzom a úrokom lákavejší ako úroky na kapitálovom trhu. Podľa A. Kostolanyho v tomto čase „prichádzajú prvý špekulanti, najtvrdší profesionáli, pionieri, začínajú kupovať, prirodzene za už rastúce ceny, pretože inak by sa akcie z pevných rúk nedostali“.
Prvé nákupy sú veľmi opatrné, ktoré sú sprevádzané miernym rastom kurzov, ktorý postupne zmierňuje pesimizmus. Postupne podľa A. Kostolanyho „objavujú ďalší záujemcovia, kurzy idú znova trochu vyššie a vznikne určitá reťazová reakcia: menej pesimizmu – nové nákupy – optimizmus – ďalej rastúce kurzy atď.“. Toto je podporované aj vysokým dividendovým výnosom, ktorého pokles môže zabezpečiť buď pokles dividend alebo rast kurzu. Keďže sa hospodárstvo skôr zlepšuje vďaka nízkym úrokom, rast kurzov prevládne. Túto fázu A. Kostolany nazýva prvou fázou korektúry (A1).
A1 – Fáza korektúry (menší obrat, obmedzený počet akcionárov)
A2 – Sprievodná fáza (rastúci obrat a počet akcionárov) - čakať a držať papiere
A3 – Fáza preháňania (obrat sa stáva euforický, počet vlastníkov akcií je vysoký)
B1 – Fáza korektúry (nižší obrat, počet akcionárov pomaly klesá)
B2 – Sprievodná fáza (rastúci obrat, počet akcionárov stále klesá) - čakať a držať hotovosť
B3 – Fáza preháňania (obrat vysoký, počet akcionárov nízky)
Po tejto fáze nasleduje tzv. sprievodná fáza (A2), kde kurzy sprevádzajú optimistickejší a hospodársky podložený vývoj. Klesajúce úroky zabezpečili rast hospodárstva a následne na trh prichádzajú správy o rastúcich ziskoch.
Tento rast kurzov priláka ďalších záujemcov a hráčov. Optimizmus sa pod vplyvom klesajúcich úrokov a rastúcich ziskov stáva euforický. To priláka ďalších kupujúcich, ktorí tlačia kurzy stále vyššie a na trhu vládne iba optimizmus. Tu podľa A. Kostolanyho dochádza k prechodu z druhej do tretej fázy, ktorú nazýva fázou preháňania (A3). V tejto fáze dochádza opäť k dôležitému presunu cenných papierov tento krát z rúk pevných do rúk roztrasených. Roztrasení minuli všetky svoje peniaze na nákup cenných papierov. Banky majú vďaka nízkym úrokom prebytok likvidity a preto ponúkajú roztraseným výhodné úvery na nákup cenných papierov.
Uvoľnená monetárna politika je z dlhodobého hľadiska pre hospodárstvo nebezpečná. Centrálna banka preto po istom čase začne sadzby zvyšovať. Tým sa zastaví prílev nových peňazí. Roztrasení majitelia cenných papierov čakajú na nových kupujúcich, ktorým by predali svoje cenné papiere. Tí však následkom reštriktívnej politiky centrálnej banky neprichádzajú. Kurzy napriek dobrým správam už ďalej nerastú. Niektorí špekulanti po tom čo zistia, že nemôžu predať drahšie, začnú pomaly predávať za nižšie ceny. To spôsobí menší pokles kurzov. A Kostolany toto označil za fázu korektúry (B1). Pomaly na trh prichádzajú aj zlé správy, ktoré ešte viac tlačia na kurzy. To je druhá fáza poklesu. Po tejto fáze podľa A. Kostolanyho nasleduje ďalšia reťazová reakcia, tento krát v opačnom smere. „Kurzy klesajú - strach – predaje, kurzy klesajú ďalej a nakoniec sa spustí panika s totálnym výpredajom“. Toto je tretia fáza poklesu, fáza preháňania, pretože kurzy padajú nižšie ako by bolo primerané.
Podľa A. Kostolanyho šikovný špekulant „začína nakupovať už behom tretej fázy poklesu, teda proti trendu a nakupuje dokonca aj v prvej fáza rastu. Potom nechá vývoj bežať a začne predávať až, keď nastane euforický rast“. Investor ale musí počítať s tým, že tretia fáza rastu býva výbušná a dochádza k obrovským nárastom kurzov. A. Kostolany odporúča: „pri cyklickom burzovom pohybe je treba ísť dve tretiny proti a jednu tretinu s tendenciou. Takéto chovanie je ale výnimočne náročné a vyžaduje obrovskú disciplínu. Najväčšia časť, teda 90 percent všetkých zúčastnených na burze, si myslí neustále to isté, a preto je pre samotného jednotlivca veľmi ťažké odtrhnúť sa od všeobecného názoru“.
Zdroj: André Kostolany, Kostolanyho burzovní seminář, ISBN 80-238-5969-2, Mirage Distribution
Autor: Ing. Peter Sedláček | kaminvestovat.sk
Britská libra | 0.7865 | 12.67 % |