Až 3 nové bane začnú zásobovať svetové trhy surovými diamantmi začiatkom roku 2017. Podľa odhadov britskej investičnej banky Panmure Gordon & Co môže mať zvýšená ponuka mierne negatívny vplyv na rast cien neopracovaných diamantov, no podľa zverejnenej správy ťažobného giganta De Beers [1] by táto skutočnosť rast hodnoty diamantových šperkov ohroziť nemala.
Svetový trh s diamantmi by mali posilniť väčšie dodávky surových diamantov. Tie od roku 2006 absenciou nových nálezísk postupne klesali. Kým sa na vrchole celosvetovej produkcie v roku 2006 vyťažilo 176 miliónov karátov (35,2 tony), v roku 2015 sa podarilo vyťažiť podľa rôznych zdrojov objem v rozmedzí 127 až 130 miliónov karátov (25,4 až 26 ton). Pokles dodávok by mali pokúsiť v najbližších rokoch kompenzovať až 3 nové diamantové bane – Liqhobong v juhoafrickom Lesothe (Firestone Diamonds), Renard v kanadskej provincii Quebec (Stornoway Diamond Corporation) a Gahcho Kué v kanadských Severozápadných teritóriách (De Beers).
Tri nové diamantové bane stačiť nebudú
Všetky 3 nové bane by mali začať zásobovať trhy už začiatkom roku 2017, pričom ich súhrnná produkcia sa odhaduje na 7,1 milióna karátov diamantov ročne (1,42 tony). Podľa analytika Panmure Gordon & Co, Keirona Hodgsona, by tak mohla vzrásť celosvetová produkcia v roku 2017 o 2,5% na 130 miliónov karátov (26 ton). "Začiatkom roka 2017 sa môžu dostať pod zvýšený tlak niektoré nižšie cenové kategórie, ktoré spadajú skôr pod obchodný tovar," upozorňuje Keiron Hodgson. „Neopracované diamanty s nižšou hmotnosťou alebo kvalitou sú citlivejšie na zmeny v trhovom prostredí, pretože im výrazne konkurujú syntetické diamanty,“ dodáva Hodgson.
Nové náleziská však stále nie sú na toľko významné, aby výraznou mierou zvrátili hroziaci nedostatok surových diamantov na svetových trhoch. Odhadované 2,5%-né zvýšenie dodávok surových diamantov v roku 2017 dostane celosvetovú produkciu len späť na objem z roku 2015. Navyše podľa správy ťažobného gigantu De Beers sa bude na trhu zväčšovať podiel surových diamantov z hĺbkových dolov, ktoré sú náročnejšie na prevádzku a často si vyžadujú dodatočné investície. Popri tom budú podľa správy De Beers rásť aj ázijské trhy, zvlášť India a Čína, aj keď nie tak výrazne, ako analytici ťažobného gigantu pôvodne predpokladali.
Podľa štúdie poradenskej spoločnosti Frost & Sullivan dosiahne pri súčasnom tempe do roku 2030 koniec životnosti až 30 hlavných súčasných diamantových baní. Ak sa dovtedy neobjavia nové, naozaj významné, náleziská, hrozí zníženie dodávok neopracovaných diamantov o viac ako 50%.
Investori sa výkyvov cien diamantov báť nemusia
Dočasný pokles cien neopracovaných diamantov je dobrá správa pre priemysel, ktorý v súčasnosti spotrebúva až 70% všetkých vyťažených diamantov. Majitelia investičných diamantov alebo šperkov sa však podľa odborníkov výraznejšieho poklesu cien obávať nemusia. „Trh s diamantmi a šperkami bude profitovať z novej politiky USA, ktorá vytvorí prosperujúcu strednú vrstvu s väčším počtom majetnejších spotrebiteľov . K zvýšeniu dopytu po investičných diamantoch, ako uchovávateľoch hodnoty, navyše prispeje aj globálna neistota,“ avizoval po zverejnení výsledkov nedávnych prezidentských volieb v USA Martin Rapaport, riaditeľ Rapaport Group, ktorá už takmer 40 rokov vydáva prehľady cien diamantov na týždennej báze.
Výraznejších zmien na diamantových trhoch sa nebojí ani klenotník Alojz Ryšavý: „Podľa dostupných analýz by sa zmeny mali dotknúť predovšetkým cien menších alebo menej kvalitných diamantov, čo ako hrozbu pre investorov nevnímam. Navyše sa stále bavíme o surových diamantoch. Kým z nich spravíme investičný artikel, musia sa vybrúsiť, a práve kvalita výbrusu sa nemalou mierou podpisuje na hodnote drahokamu. A to ani nehovorím o umeleckom spracovaní pri šperkoch. Preto sa ceny brúsených diamantov môžu pokojne vyvíjať inak, ako trh so surovými diamantmi“.
[1] Zdroj: The Diamond Insight Report 2016 ( www.debeersgroup.com )
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |