Komodity to majú stále našliapnuté k prvému roku s pozitívnym výsledkom od roku 2010. Myslím si však, že sa do konca roka môže ešte zmeniť.
Hoci sa energetický sektor tento rok, po dvoch rokoch výpredaja, stabilizuje, sú to najmä drahé kovy, ktoré doteraz bránili komoditám padať. Trhy drahých kovov totiž rastú o 26 percent.
Napriek tomu zažili komodity začiatkom októbra bláznivý štart nového štvrťroku. Môžeme to brať ako ukážku toho, ako sa bude trh s komoditami vyvíjať, pravdepodobne, až do konca roka.
Začiatkom štvrtého kvartálu tohto roka sme zaznamenali veľký výpredaj na zlate. Naznačuje to, ako veľmi je trh nervózny z blížiaceho sa zvyšovanie sadzieb v USA. Okrem toho jeho cenu ovplyvňuje aj silný dolár. Zlato, ktoré je pod tlakom, teraz hľadá podporu na úrovni 1250 dolárov za uncu.
Z dlhodobého hľadiska sme však napriek tomu pri žltom kove pozitívni a veríme, že dôjde ku korekcii. Kedy sa tak stane, ale závisí do veľkej miery od toho, ako sa bude vyvíjať americká ekonomika a aké čísla z nej budeme dostávať, čo sa samozrejme premietne aj do kurzu dolára, ktorý na zlato citeľne vplýva.
Ropný trh sa aktuálne vezie na raste očakávaní z obmedzenia ťažby zo strany krajín OPECu. Myslíme si však, že treba byť ostražitý, pretože trh do istej miery predbieha vývoj.
V prípade ak zo strany OPECu neuvidíme dostatočne uspokojivé výsledky, môže to viesť ku korekcii cien ropy. Okrem toho tu pri súčasných cenách ropy badať snahu producentov zafixovať si cenu.
Súčasná cena môže znovu povzbudiť producentov s vysokými nákladmi, najmä v USA, čo je podľa nás, pri prebytku, ktorý na trhu stále pretrváva, ešte predčasné. Avšak predstavuje to ďalší faktor, ktorý hovorí, že cena ropy sa nemusí vyvíjať len nahor.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |