Diamantový priemysel očakáva udalosť roka. V stredu, 29. júna 2016, sa bude svetová mediálna pozornosť sústrediť na londýnsku aukčnú sieň Sotheby's, kde budú dražiť najväčší existujúci neopracovaný diamant na svete. Kameň Lesedi La Rona, ktorý patrí spoločnosti Lucara Diamond, vyťažili v novembri 2015 v botswanskej bani Karow. Váži úctyhodných 1 109 karátov (221,8 gramu) a jeho predajná cena by sa podľa odhadov mohla vyšplhať až na 70 miliónov dolárov (zhruba 63 miliónov eur).
Úplný unikát
Diamant pomenovaný Lesedi La Rona, čo v botswanskom jazyku Tswana znamená Naše svetlo, má výnimočnú čírosť a kvalitu. Vek kameňa sa odhaduje na 2,5 až 3 miliardy rokov. Veľkosťou sa podobá tenisovej loptičke. "Nikdy v histórii našej planéty nebol vo verejnej dražbe ponúkaný neopracovaný diamant takýchto rozmerov. Jeho kvalita je navyše naozaj výnimočná. Až 98% nájdených diamantov sa radí do kategórie I, ktorá obsahuje dusík. Lesedi La Rona patrí do veľmi vzácnej skupiny IIa, čo znamená, že neobsahuje prímesi dusíka ani bóru," uvádza Alojz Ryšavý.
Pred rozlomením vážil okolo 1 500 karátov
Ťažobná spoločnosť Lucara Diamond uviedla, že diamant pôvodne vážil oveľa viac ako súčasných 1 109 karátov. Keďže nájdená odlomená časť váži 374 karátov, predpokladá sa, že váha drahokamu mohla pred rozlomením na dve časti dosahovať približne 1 500 karátov. Výkonný riaditeľ Lucara Diamond William Lamb vyhlásil, že nie je známe, kedy sa diamant rozlomil. Či to bolo počas výbuchu pri ťažbe alebo až potom, už podľa jeho slov nikto nezistí.
Čo s neopracovaným diamantom?
Existuje niekoľko spôsobov, ako môže nový majiteľ s kameňom naložiť. "Najpravdepodobnejšie je, že nový majiteľ kameň rozdelí na viac kusov, ktoré dá vybrúsiť. Pri brúsení tak veľkých kameňov je cieľom získať profesionálne opracovaný diamant čo najväčších rozmerov. Menšie kusy sa spravidla zasadzujú do investičných šperkov. Hodnota diamantu totiž brúsením vzrastie viac, než keby zostal v pôvodnej neopracovanej podobe, a to aj napriek tomu, že sa brúsením stratí až polovica jeho váhy. Stredom záujmu je tá časť, ktorá má najmenej chýb. Brúsenie je preto skutočným majstrovským umením," hovorí Alojz Ryšavý a dodáva: "Pokiaľ ide o cenu, pre diamanty tak veľkých rozmerov neexistujú žiadne cenníky ako pri bežných veľkostiach. Po vybrúsení sa predávajú na dražbách."
Nový majiteľ si môže diamant ponechať v pôvodnej nespracovanej podobe ako raritu. Nie je vylúčené, že by ho po rokoch mohol skúsiť predať za vyššiu cenu. Existuje aj možnosť, že by sa pokúsil vybrúsiť celý tento kus, no tak veľký kameň je takmer nemožné vybrúsiť do jedného čistého kusu. Navyše existuje vysoké riziko, že sa pri brúsení kameň nekontrolovane rozlomí.
Svetovým rekordmanom aj po vybrúsení
Lesedi La Rona je druhým najväčším nájdeným diamantom na svete. Rozmermi a váhou ho prekonal iba Cullinan s 3 107 karátmi, ktorý bol objavený v roku 1905 v Juhoafrickej republike. Tento kameň bol následne rozrezaný na deväť menších. Najväčší z nich váži 530 karátov a je doposiaľ svetovo najväčším brúseným diamantom najvyššej kvality. Známy je pod menom Veľká hviezda Južnej Afriky alebo aj ako Cullinan I a je osadený v žezle britskej kráľovnej.
Veľká hviezda Južnej Afriky by po dlhých rokoch ale mohla prísť o svetové prvenstvo v podobe najväčšieho brúseného diamantu s najlepším farebným ohodnotením (stupeň D - prvotriedne biely). Odborníci uvádzajú, že Lesedi La Rona by toto prvenstvo mohol prevziať. Všetko záleží na tom, či bude brúsený a ako úspešne tento proces prebehne.
Diamant ako investícia
Vlastniť čokoľvek, čo je svetovým unikátom, je z finančného hľadiska vždy veľmi zaujímavé. "Určite ide o dobrú investíciu. Sám o sebe tento neopracovaný diamant nemá vo veľkosti konkurenta. Hodnota diamantov navyše dlhodobo rastie. Cena veľmi kvalitných väčších diamantov v dolároch len v rozmedzí rokov 2010 - 2015 vyskočila o 54,5%. Nový majiteľ môže kameň po vybrúsení nechať zasadiť do investičného šperku. Investičné klenoty sú silnejúcim trendom a ako dlhodobú investíciu s minimálnymi rizikami ich v ostatnej dobe kupuje čoraz viac Slovákov," dodáva Alojz Ryšavý.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |