Drahé kovy v súčasnosti ťažia z trhovej neistoty panujúcej pred referendom, ktoré sa bude v Spojenom kráľovstve konať 23. júna. V priebehu mája sa zlato aj striebro po veľmi silnom nástupe začiatkom roka 2016 opäť prepadlo na svojej cene. Oslabenie poháňal posilnený dolár spolu s pokusom šéfky amerického FEDu Janet Yellenovej a jej kolegov z FOMC znovu nastoliť dôraznejší jastrabí postoj k rýchlosti a frekvencii budúceho rastu úrokových sadzieb.
Okrem meniaceho sa výhľadu zo strany FEDu sme tiež vstúpili do poslednej fázy pred dátumom konania britského referenda, kedy zástancovia odchodu z EÚ naberajú na sile, trh začína znižovať riziko a zároveň hľadá prístrešia pred búrkou.
Prípadné víťazstvo zástancov odchodu z únie nevyvoláva len otázky ohľadom jeho vplyvu na Spojené kráľovstvo, ale aj na riziko nákazy zvyšku Európy. Je totiž pravdepodobné, že ak ostatné krajiny dostanú príležitosť, ich skepsa voči Európskej únii ešte zosilnie.
Slabnúce očakávania rastu sadzieb v USA, padajúce akcie a rastúca volatilita spolu s kolabujúcimi výnosmi z dlhopisov a všeobecne zvýšená neistota spôsobili, že ceny zlata prelomili maximá zo začiatku mája. Vďaka pokračujúcemu oslabeniu libry sme svedkami toho, že index XAUGBP dosahuje najvyššiu úroveň za posledné necelé tri roky.
Dopyt po produktoch obchodovaných na burze zastrešených zlatom zostáva silná. Dokonca aj počas májovej korekcia neustále rástla. Hlavnými vinníkmi májových predajov boli „taktickí“ obchodníci používajúci futures, pretože hedžové fondy znížili býčie stávky na zlato o jednu tretinu.
Kľúčovou otázkou je, aký vplyv bude mať referendum na zlatý kov. Domnievam sa, že odmena za riziko bude mať vzostupnú tendenciu. Hlasovanie v prospech odchodu z Európskej únie by takmer určite predĺžilo pokračujúce obdobie neistoty, kedy by akcie utrpeli a naďalej by sa zvyšoval dopyt po dlhopisoch. Hoci by tento výsledok mohol tiež podporiť dolár a teda aj vytvoriť protivietor negatívnym koreláciám, vnímame tu zvýšené riziko, že by zlato mohlo vystúpiť až na úroveň 1.400 USD, čo je maximum z roku 2014.
Výsledok hlasovania v prospech zotrvania v EÚ by spočiatku spustil všeobecnú úľavu na globálnych kapitálových trhoch, avšak s výhľadom na pravdepodobné oslabenie dolára a pokračujúci kompresiu výnosov z globálnych dlhopisov vidíme riziko poklesu na minimálnu úroveň 1.250 USD za uncu.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |