Analytici sa zhodujú, že ceny diamantov by mali v blízkej budúcnosti rásť a to hlavne vďaka Indii a Číne. Kým bol v roku 2006 podľa dát spoločnosti Bain & Company kumulatívny podiel Číny a Indie na svetovom dopyte po diamantoch len 9 % [1], dnes už je to cez 20 %. Záujem o investičné šperky rastie aj na Slovensku – podľa dát ALO diamonds zhruba o štvrtinu ročne.
Zaujímavosťou pritom je, že napriek nižším absolútnym príjmom míňajú obyvatelia Číny, Indie a Perzského zálivu na nákup diamantov vysoké percento zo svojich disponibilných dôchodkov. Podľa správy ťažobného gigantu De Beers, minie priemerný Ind na brúsené diamanty viac ako priemerný Američan a na šperkové viac ako Japonec. V krajinách Perzského zálivu [2] míňajú 0,13% zo svojich príjmov na brúsené diamanty a až 0,25% na šperkové.
Tabuľka 1: Spotreba diamantov v jednotlivých regiónoch sveta
Zdroje: De Beers[3]; výpočty ALO diamonds
S rastúcim dopytom v Číne počítajú analytici už od budúceho roku
Ťažobní giganti Alrosa, De Beers a Rio Tinto sa zhodujú, že oživenie svetového diamantového trhu príde uprostred roku 2016. Čínska ekonomika ale podľa odhadov analytikov ratingových agentúr spôsobí stagnáciu čínskeho trhu s diamantmi počas celého roka a to aj napriek dlhodobému posilňovaniu strednej a vyššej triedy. Oživenie čínskeho trhu s diamantmi, ktorý je druhý najväčší na svete, by preto malo prísť až v roku 2017. Bain & Company a Antverpské svetové diamantové centrum však následne očakávajú v Číne medziročný rast dopytu po diamantoch v rozpätí 4 – 5,5 % a to až do roku 2030.
Zarobiť môžete už na kurzových rozdieloch
Obchod s diamantmi prebieha v amerických dolároch. Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu na Slovensku, je preto kurz eura voči doláru. „ Oslabujúce euro zvýšilo za ostatný rok hodnotu diamantov o 0,6 %, no za päť rokov vzrástla hodnota až o 16,7 %,“ hovorí Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý už viac ako 20 rokov obchoduje s diamantmi na burze v Antverpách.Výhodnosť kurzového rozdielu v prospech európskeho investora potvrdzuje aj analýza Inštitútu sporenia a investovania a Výskumného a inovačného centra Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, ktorá sledovala vplyv veľkosti diamantov na ich cenu. „Pre európskeho investora je kurzové riziko dôležitým aspektom rentability investície do diamantov,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Virdzek, PhD. z Inštitútu sporenia a investovania. „Výrazné oslabenie menového páru EUR/USD spôsobilo rast hodnoty diamantov v eurách, aj napriek miernemu poklesu trhových cien v ostatných rokoch,“ dodáva Tomáš Virdzek.
Graf 1.: Vplyv veľkosti diamantov (D,IF) na ich cenu v USD/ct
Zdroj: ISI a VIC EF UMB na základe údajov z RAPAPORT reportov, 2016.
Graf 2.: Vplyv veľkosti diamantov (D,IF) na ich cenu v EUR/ct
Zdroj: ISI a VIC EF UMB na základe údajov z RAPAPORT reportov, 2016.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
[1] Bain: Global Diamond Industry: Portrait of Growth, 2012 (link: http://www.bain.com/publications/articles/global-diamond-industry-portrait-of-growth.aspx )
[2] Medzi krajiny Perzského zálivu sa podľa štatistík spoločnosti De Beers zaraďujú: Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty
[3] De Beers: The Diamond Insight Report 2015 (link: https://www.debeersgroup.com/content/dam/de-beers/corporate/images/insight-report/pdf/DeBeers_Insight_Report_2015.pdf )
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |