V Hongkongu sa 5. apríla uskutočnila ďalšia rekordná aukcia diamantového šperku. V aukčnom dome Sotheby's vydražili najväčší oválny modrý diamant za takmer 32 miliónov USD (viac ako 28 miliónov eur).Unikátny modrý diamant z kolekcie De Beers Millennium Jewels je bez vnútorného kazu pochádza z kameňa objaveného v Juhoafrickej republike. Podľa aukčného domu váži 10,10 karátu a kupec zaň zaplatil 31 876 669 USD.
Do šperkov s diamantami ale investujú aj Slováci a záujem sa približuje tradícii západných krajín, kde sú kvalitné šperky bežnou súčasťou investičného portfólia. Podľa prieskumov, ktoré pre ALO diamonds robila agentúra Simply 5, kupuje šperk raz za rok 38 % Slovákov, kým v rozpätí piatich rokov šperk kúpi už 76% respondentov. Ešte zaujímavejšia je skutočnosť, že viac než štvrtina opýtaných nekupuje šperky len ako dar, ale hlavne ako investíciu. Táto zmena zmýšľania investorov sa odráža aj na predajoch. V roku 2015 sme v jednom týždni predali smaragd s hmotnosťou 14 karátov za 80 000 eur a prsteň s prírodne žltým diamantom s hmotnosťou 5 karátov za 200 000 eur. Slovenskí investori si postupne začínajú uvedomovať, že z investičných šperkov sa časom stávajú šperky rodinné, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, pričom udržiavajú a dlhodobo zvyšujú svoju hodnotu.
Hongkonská dražba tento mesiac nie je jedinou udalosťou svojho druhu, už 19. apríla pôjde v New Yorku do dražby šperk s modrým diamantom vážiacim 9,54 karátu, ktorý kedysi patril americkej herečke a političke Shirley Temple. Tá pôsobila v rokoch 1989 – 1993 ako veľvyslankyňa USA v Československu. Prsteň kúpil Shirley jej otec v roku 1940 za 7 210 dolárov. Aukčný dom Sotheby's odhaduje, že jeho dnešná cena by sa mohla vyšplhať až na 35 miliónov USD. Svedkami rekordných predajov sme boli aj v priebehu ostatných rokov. V roku 2013 sa vydražil vzácny 59,6 karátový ružový diamant za 83,2 milióna USD a v novembri 2015 zas vydražil hongkonský miliardár Joseph Lau modrý diamant s historicky najvyššou cenou za karát. Za 12,03 karátový diamant zaplatil 48,4 milióna USD. Lau mal v tom čase vo vlastníctve už 4 vzácne diamanty v celkovej hodnote takmer 80 mil. USD.
Rastúci počet rekordných aukcií je dôkazom, že veľkí investori si uvedomujú schopnosť diamantov uchovávať a násobiť hodnotu v čase. Dopyt po diamantoch a diamantových šperkoch preto rastie celosvetovo. Podľa analýzy ťažobného gigantu De Beers minuli len samotní Američania na šperkové diamanty v roku 2014 až 35,9 miliárd USD[1]. Veľmi zaujímavé čísla budú v budúcich rokoch vykazovať aj diamantové trhy v Cíne a Indii, kde má dopyt podľa odhadov De Beers narásť až o 40%. V kombinácii so skutočnosťou, že výťažnosť baní neustále klesá, je to jasný signál pre investora, ktorý plánuje rozšíriť svoje portfólio.
Autor: Alojz Ryšavý | Klenotník a majiteľ ALO diamonds | www.alo.sk
[1] De Beers: The Diamond Insight Report 2015
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |