Cesty priemyselných a vzácnych kovov sa rozdelili

• Zisky u priemyselných kovov pomohli vykompenzovať straty, ktoré utrpeli vzácne kovy a poľnohospodársky sektor.

• Cena ropy je aj naďalej pod tlakom v dôsledku rastúcich dodávok.

• Zlatu sa do cesty postavili posilňujúci dolár, rastúce akcie a výnosy dlhopisov.

Vývoj na komoditných trhoch minulý týždeň všeobecne stagnoval. Rast priemyselných kovov bol totiž oslabený stratami pri ostatných sektoroch, ako napríklad u vzácnych kovov a obilnín. Energetický sektor podával stagnujúci výkon - ceny zemného plynu a benzínu síce stúpli, ale ceny oboch druhov ropy zase poklesli v dôsledku očakávaného nárastu dodávok. Vzácnym kovom sa nedarilo, no napriek tomu sa im podarilo získať podporu, a to napriek smršti negatívnych správ. Ceny obilnín a sóje sú aj naďalej pod tlakom v dôsledku hojnej úrody v USA. K tomu potom ďalej prispieva zabezpečovanie zo strany farmárov a špekulatívne výpredaje zo strany obchodníkov.

Komoditný index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index) sa nijako nezmenil. Zisk u priemyselných kovov, ktorý dosiahol hodnotu takmer 3%, pomohol vykompenzovať straty u vzácnych kovov a poľnohospodárskych komodít.

obr1-2014-08-31

Kým výkon komodít bol zmiešaný, index S&P 500 vzrástol na nové maximum a americkému doláru sa voči menovému košu podarilo dosiahnuť najvyššie hodnoty od vlaňajšieho septembra.

obr2

Platine dochádza dych. V prvej polovici tohto roka ťažil kov podporu z päťmesačného štrajku baníkov v Južnej Afrike, čo je najväčší producent platiny na svete. Od tej doby však platina čoraz viac stráca na tempe. Jej spotová cena počas posledných desiatich obchodných dní klesala, čo je podľa agentúry Bloomberg najdlhšie stratové obdobie od januára 1987.

Meď, hliník a zinok zaznamenali prudký rast, a to aj cez zmiešané signály zo strany dvoch najväčších svetových spotrebiteľov, Číny a USA. Priemyselná produkcia a cenový vývoj na trhu s bývaním v Číne priniesli sklamanie. Naopak tempo priemyselnej produkcie v USA rástlo najrýchlejšie za posledné štyri roky a tri indikátory reflektujúce vývoj na trhu s bývaním prekonali všeobecne prijímané odhady.

Výsledkom je, že cena vysoko kvalitnej medi vzrástla prvýkrát za posledné štyri týždne. Podporu našla na hladine 3,10 dolára za libru a teraz by sa mala usadiť v rozmedzí, ktorého horná hranica s hodnotou 3,30 dolára za libru by mala slúžiť ako hranica odporu.

Vysoko kvalitná meď (HG copper), future so splatnosťou v decembri 2014

obr3

Ceny futures kontraktov na americký zemný plyn sa usadili v rozmedzí s hladinami 3,75 a 4,00 dolára za therm. Výrazné navyšovanie zásob v podzemných skladoch, ku ktorému posledných 18 týždňov pravidelne týždeň čo týždeň dochádza, pomohlo takmer úplne eliminovať obavy z možného nedostatku dodávok v dôsledku výrazného poklesu zásob po minuloročnej zime.

K tomu, aby sa však zemnému plynu podarilo do októbra, keď dopyt začne prevyšovať ponuku, dosiahnuť bezpečnú hladinu 3,5 bilióna kubických stôp, je nutné, aby týždenné navyšovanie zásob dosahovalo nadpriemerného objemu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. To je možné len za predpokladu, že tento plán neohrozia nejaké rušivé vplyvy. Vedomie tohto faktu by malo nahrávať vyšším cenám.

Výhľad pre najbližšie obdobie sa tiež javí ako podporný vzhľadom k tomu, že nadpriemerné teploty na konci leta by mohli viesť k tomu, že sa zvýši dopyt zo strany elektrární. Pozornosť investorov môže tiež upútať hrozba prvej búrky v nastupujúcom období hurikánov.

Zásah zo všetkých strán

Vzácne kovy sa tento týždeň ocitli v takmer ukážkovej smršti protivenstiev v súvislosti s tým, ako rástol dolár, akcie aj výnosy dlhopisov a americká ekonomika aj naďalej hlásila povzbudivé výsledky. To prispelo k tomu, že vzácne kovy prišli o časť pomoci, ktorú počas posledných niekoľkých mesiacov čerpali, a to najmä z geopolitických obáv a klesajúcich výnosov dlhopisov.

Zlato sa teraz dostalo takmer opäť tam, kde začínalo. Jeho cena sa vrátila k hladinám, ktoré v júni, keď radikáli z Islamského štátu začali svoju ofenzívu v Iraku, poslúžili ako odrazový mostík pre následnú rally. Aj cez to sa zlatu podarilo udržať sa nad trendovou líniou podpory v hodnote 1 271 dolárov za uncu, čo by mohlo naznačovať menšiu chuť obchodníkov predávať.

Časť pozornosti sa teraz obracia k očakávanému sezónnemu nárastu fyzického dopytu zo strany Indie, ktorá sa chystá na nadchádzajúce obdobie osláv. Hoci sa v dôsledku dovozových reštrikcií tento rok očakáva nižší dopyt, než aký bol v predchádzajúcich rokoch, je možné, že nedávny pokles cien zlata zase vyhliadky na dopyt zlepší.

Zdá sa, že striebro má teraz za sebou päťtýždňové obdobie, kedy takmer nepretržite dochádzalo k likvidácii dlhých pozícií. Počas tohto obdobia sa cena striebra prepadla o viac než 10%. V júli dosiahlo množstvo špekulatívnych čistých dlhých pozícií už ďalej neudržateľných hodnôt a akonáhle došlo k obratu nálady na trhu, nasledovalo niekoľko týždňov výpredajov.

Cenové oživenie u priemyselných kovov, ku ktorým sa čiastočne radí aj striebro, pomohlo stabilizovať cenu striebra a viedlo k tomu, že tento kov svojím výkonom opäť predbehol zlato. Pomer XAUXAG (ktorý vyjadruje cenu jednej unce zlata k unciam striebra) sa nedávno vyšplhal na hodnotu 66,8. Teraz by sa mohol vracať späť na hladinu 65 a potom až na 64,50.

Pomer XAUXAG

obr4

Trh s ropou zostáva pod tlakom. Zvýšený objem dodávok (hovorí sa dokonca o ich nadbytku) naďalej negatívne ovplyvňuje sentiment na trhu. K tomuto vývoju dochádza v čase, keď sa očakáva len slabý rast svetovej ekonomiky, čo má za následok, že vyhliadky na rast dopytu sú pomerne obmedzené. Spotové ceny severomorskej ropy Brent zostávajú v porovnaní s forwardovými cenami nižšie. To viedlo k tomu, že sa ropa Brent prepadla na 14-mesačné minimum a americká ropa WTI zažila najdlhšie obdobie prepadov za posledných deväť mesiacov.

Toto oslabenie sa šíri aj do ďalších trhov s ropou, najmä do oblasti Blízkeho východu, kde rozdiel medzi lacnejšou dubajskou ropou a severomorskou ropou Brent sa znížil na štvorročné minimum. To by v konečnom dôsledku mohlo pomôcť rope z oblastí Atlantického oceánu v boji o zákazníkov z Ázie a prispieť tak k transportu väčšieho objemu ropy smerom na východ. Znížil by sa tak nadbytok, ktorý má negatívny vplyv na trhy so severomorskou ropou a ropou zo západnej Afriky.

Pozornosť investorov sa však zatiaľ plne sústredí na pokračujúci rast dodávok. V júli otvorila Líbya po ročnej blokáde svoj hlavný exportný terminál. Od tej doby sa objem jeho dennej produkcie zvýšil zo 400 000 barelov na súčasných 612 000 barelov. Ďalej dôjde k opätovnému otvoreniu ropovodu z irackého Kurdistanu do Turecka. Po vykonanej modernizácii by sa jeho kapacita mala zdvojnásobiť na minimálne 200 000 barelov za deň.

Je možné, že na klesajúce ceny ropy nakoniec zareagujú krajiny z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Zo Saudskej Arábie totiž prúdia obrovské objemy ropy na pokrytie nedostatku, ktorý až donedávna panoval v dôsledku blokád v Líbyi.

obr5

Nadchádzajúce obdobie osláv v Indii bude pre zlato pozitívnym impulzom. Foto: kurkul \ Thinkstock

Americkej rope WTI začína byť v USA horúco

V USA došlo k prekvapivému nárastu zásob v dopravnom uzle pre futures na ropu WTI obchodovanú v New Yorku. To viedlo k tomu, že sa cena americkej ropy WTI v pomere k severomorskej rope Brent prepadla o väčšiu hodnotu. Aj napriek väčšej podpore, kedy silný dopyt zo strany rafinérií udržiavala promptnú cenu ropy WTI na vyššej hladine v porovnaní s jej forwardovou cenou, sa cena ropy ocitla pod tlakom.

Ďalšiu príčinu tohto slabého výkonu môžeme nájsť, ak sa pozrieme na špekulatívne pozície na ropu držané zaistenými fondami a finančnými manažérmi. V júni dosiahol počet čistých dlhých pozícií na oba typy ropy rekordných hodnôt. Následný cenový prepad viedol k tomu, že sa množstvo býčích stávok na ropu Brent znížilo o 70%, zatiaľ čo ropa WTI zažila redukcii pozícií len o 38%. Tento stav trval až do 12. augusta. Tento týždeň sme boli svedkami toho, ako investori do ropy WTI v reakcii na pokračujúci cenový prepad a oslabenú mieru podpory pokračovali v ďalšom sťahovaní týchto býčích pozícií.

obr6

K ako veľkej redukcii došlo sa dozvieme v piatok po ukončení obchodovania, kedy americká Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures zverejní aktuálnu správu COT (Commitment of Traders). Aktualizované informácie budú ako zvyčajne k dispozícii na TradingFloor.com nasledujúci pondelok.

Správa o špekulatívnych pozíciách (speculative Positioning Report, COT)

Správu COT (Commitment of Traders) vydáva každý piatok americká Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (Commodity Futures Trading Commission, CFTC). Správa využíva dáta z týždňa končiaceho vždy predchádzajúci utorok. Správa obsahuje informácie o pozíciách, ktoré držia hedžové fondy a finanční manažéri na rôznych amerických trhoch s futures, pričom tieto trhy sú rozdelené na trhy menové a komoditné. Pozície, ktoré drží táto skupina investorov, sú najviac sledované, pretože je u nich najväčšia pravdepodobnosť, že majú nastavené tesné stop príkazy a žiadne podkladové riziká, proti ktorým sa treba zabezpečiť. Pozície týchto investorov by tak mali najcitlivejšie reagovať na fundamentálne a technické cenové zmeny. Saxo Bank vydáva vždy v pondelok dve týždenné správy, ktoré pomocou grafov a textu prezentujú najnovšie dáta.

Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7885 12.45 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
clenenie-fondovNa trhu je veľké množstvo podielových fondov. Môžeme ich zaradiť do niekoľkých základných skupín. Vlastnosti týchto skupín sú kľúčové pri ...
marza-pakovy-efektKedysi bolo bežné obchodovať forex iba so skutočnými peniazmi. Ak ste chceli nakúpiť americké doláre a predať britské libry o objeme 100.000...