Trhy si dnes zrejme nič neželajú viac ako to, aby uvoľnená peňažná politika trvala čo najdlhšie. V dôsledku zlých hospodárskych údajov z USA sa očakávajú injekcie vo forme likvidity od americkej centrálnej banky, čo náhle spôsobilo malú kurzovú „rallye“. Z obáv na akciových trhoch v minulosti spravidla profitovali zlato a iné suroviny. V posledných týždňoch však cena zlata napriek opätovnej nervozite na burzách výrazne klesla. Inflačné riziká podmienené politikou Federálneho rezervného fondu, ktoré sú tým vyššie, čím viac centrálne banky odsúvajú svoju únikovú stratégiu, zatiaľ očividne nechávajú väčšinu investorov chladnými. Amit Lodha, manažér fondu Fidelity Global Real Asset Securities Fund, vysvetľuje, prečo by sa investori, ktorí napriek tomu hľadajú diverzifikáciu do reálnych hodnôt, nemali spoliehať len na zlato:
„Reálne hodnoty, ktoré sa nedajú replikovať, dlhodobo poskytujú najlepšiu ochranu proti znehodnocovaniu peňazí. Najväčšie šance má pritom ten, kto nestaví len na vývoj hodnoty jednotlivých surovín, ale zohľadňuje celý hodnotový reťazec. Tam sa totiž vždy nájdu víťazi i porazení, bez ohľadu na to, akým smerom sa pohybujú ceny samotných surovín. Pri strategickom posudzovaní pomáha aj zohľadnenie dlhodobých globálnych trendov v demografii, infraštruktúre a výrobe energie.
Pozrime sa napríklad na ropu. Dlho som zastával názor, že cena ropy bude skôr stúpať ako klesať, a preto som sa snažil staviť na články hodnotového reťazca, ktoré z toho profitujú – ako napríklad aerolínie, rafinérie a logistické spoločnosti. Teraz, keď sa cena ropy prepadla až na spodnú hranicu môjho osobného hodnotenia, som si istý, že bude opäť stúpať. Preto som bol v uvedených odvetviach ziskovýa nanovo som investoval do atraktívnych spoločností z odvetvia prieskumu a ťažby surovín. Zaujímavé šance podľa mňa predstavujú technicky špecializovaní poskytovatelia, ako napríklad spoločnosti Halliburton či Cairn Energy, ktoré si vďaka svojej odbornosti môžu zabezpečiť určitú cenotvornú moc.
Výhodné ceny plynu podporujú vzostupný trend chemického sektora
Nielen ropa má momentálne pomerne výhodnú cenu. Aj ceny zemného plynu klesli. To, čo je zlé pre producentov plynu, je dobré pre podniky, ktoré používajú plyn ako surovinu na ďalšie spracovávanie. Najmä vďaka lacnému bridlicovému plynu momentálne rastú ziskové marže výrobcov stavebného materiálu a chemických spoločností. Okrem toho, predovšetkým výrobcovia chemikálií profitujú z rastúceho dopytu podnikov z oblasti priemyselných a spotrebiteľských zariadení, ktorým dodávajú svoje východiskové polotovary, takže mnohí momentálne rozširujú svoje výrobné kapacity.
Dopyt po priemyselných surovinách, ako je meď, hliník a železná ruda, pravdepodobne zostane v dohľadnom čase slabý. Napríklad ponuka v oblasti ťažby medi v uplynulých desiatich rokoch výrazne stúpla, kým dopyt medzitým klesol. To viedlo k výraznému prepadu cien. V kombinácii s vysokými nákladmi, ktoré vznikajú pri ťažbe, to tlačí na marže celého odvetvia. Napriek tomu sa aj v tomto sektore nájdu spoločnosti, ktoré sa tomuto vývoju vyhli vďaka prísnej kapitálovej disciplíne, a preto sú na tom veľmi dobre. Príkladom je spoločnosť Glencore, ktorá má svoje bilancie pod kontrolou.
Pokiaľ ide o zlato, na základe negatívnych reálnych úrokových sadzieb a pretrvávajúceho nafúknutia bilancií centrálnych bánk, zostávam pozitívne naladený. Preto teraz sledujem akcie producentov plynu, ktorí vykazujú nízku mieru zadĺženia, a nakupovať začnem hneď, keď sa ich kurzy stabilizujú.
Výdavky na infraštruktúru: Iné krajiny zapĺňajú Čínou zapríčinenú medzeru
Aj v oblasti infraštruktúry existujú mnohé zaujímavé možnosti, hoci výdavky v tomto sektore práve v Číne klesajú. Túto medzeru však zapĺňajú iné krajiny. Napríklad v USA stúpajú investície najmä v oblasti budovania sietí pre mobilný prenos dát. Z toho profituje napríklad výrobca vysielačov pre mobilné siete American Tower. Dve ďalšie krajiny s rastúcimi výdavkami v oblasti infraštruktúry sú India a Japonsko. V Indii vedie rastúca urbanizácia k stavebnému rozmachu a v Japonsku stavebnú činnosť masívne podporuje investičný program a opatrenia centrálnej banky na podporu hospodárskeho rastu. V dôsledku tohto vývoja rastie aj význam aspektov bezpečnosti a protipožiarnej ochrany budov, z čoho zasa vyplývajú zaujímavé investičné príležitosti vo firmách aktívnych v tejto oblasti.
Pokiaľ ide o nehnuteľnosti, za atraktívne považujem najmä špecializované témy. Ide napríklad o firmu Ryman Healthcare, ktorá prevádzkuje domovy pre seniorov na Novom Zélande a v Austrálii. Trh s bývaním pre starších ľudí rastie a spoločnosť má v tejto oblasti dobrú pozíciu. Okrem toho vypláca naozaj dobré dividendy.“
Autor: Amit Lodha | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |