Trhy s komoditami sa v uplynulom týždni zotavili. Pred dvoma týždňami totiž zasiahli kľúčové komodity ako je ropa, meď a zlato obrovské výpredaje, avšak investori sa k nim teraz postupne začali vracať. Po sérii ďalších zlých ekonomických dát z Európy sa očakáva, že ECB na najbližšom zasadnutí (štvrtok 2. mája) opäť zníži svoje úrokové sadzby. Tento očakávaný krok potom spustil rally na akciových trhoch a u cyklických komodít, ako je ropa a meď. Obe tieto komodity zažili najväčší týždenný rast za posledné mesiace. A pretože za možným znižovaním sadzieb stoja najmä horšie kľúčové indikátory krátkodobého ekonomického výhľadu, komodity závislé na raste majú len obmedzenú možnosť posilňovania. Už počas tohto týždňa sa tak môžu dostať na hranice odporu, čo prinesie zotavenie z prepredaných úrovní.
Zlato má za sebou týždeň plný posilňovania, a to po najväčšom dvojdňovom výpredaji za posledné dve desaťročia. Rally na zlate podporili najmä správy o silnom raste fyzického dopytu, hlavne zo strany Ázie, ale aj známky toho, že niektoré centrálne banky využili minimá a nakúpili si ďalšie zlato do zásoby. Počas piatku sa zlatý kov obchodoval najviac za 1485 dolárov za uncu. Hodnota odporu dosiahla 1487,9 dolára, čo predstavovalo 61,8 percentuálny retracement od výpredajových úrovní. Túto hodnotu rezistencie však nebol trh schopný prelomiť, čo by sa mohlo prejaviť ako potenciálna slabina v nadchádzajúcich týždňoch.
Ropa Brent sa opäť vrátila nad 100 dolárov za barel, avšak najlepšie výsledky si pripísala ropa typu WTI. Rozdiel WTI oproti Brent sa tak dokonca znížil pod 10 dolárov, čo bolo prvýkrát za uplynulých 15 mesiacov. Problémy s limitovanými dodávkami ropy WTI sa začali rozplývať, a to vďaka rozšírenému systému ropovodov okolo oklahomského Cushingu. Naopak dopyt po severomorskom Brent začína ochabovať. WTI sa tak po niekoľkých mesiacoch môže opäť vrátiť na svetovú ropnú scénu.
Rally u všetkých vyššie spomenutých komodít pomohla k spomaleniu negatívneho momenta. Väčšina komodít v poľnohospodárskom sektore sa v posledných týždňoch vyvíjala dosť nejednoznačne, takže nemožno príliš predpovedať ich budúci smer. Negatívne momentum sa pritom v minulých dňoch vrátilo k pšenici z chicagskej burzy, káve a cukru. Opačne sa potom vyvíjal trh s jatočným dobytkom.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |