Začiatok roku 2013 prináša nové investičné rozhodnutia. Investori, ktorí hľadajú pasívne dlhodobú investíciu cez jeden z mnohých komoditných indexov, by si mali byť vedomí možných rozdielov vo výkonnostných krivkách a poznať vzťahy medzi nimi.
Pri pohľade na grafy výkonnosti jednotlivých komodít zistíme, že nevedia s dostatočnou presnosťou odrážať faktor takzvaného rolovania kontraktov. Komodity sa totiž obchodujú pomocou futures kontraktov, ktoré sú pravidelne rolované.
Grafy potom nedokážu zohľadňovať či už pozitívny alebo negatívny vývoj výnosov medzi exspirujúcim a následným kontraktom. Pre zvýraznenie tohto rozdielu, ktorý rolovanie pôsobí, sme využili porovnanie individuálneho výkonu komodít z indexu DJ-UBS proti výkonu kontraktu s najbližším termínom dodania, čím odstránime efekt rolovania.
Index DJ-USB investuje do futures kontraktov, ktoré sú tesne pred vypršaním. Dôvodom je dosiahnutie čo možno najvyššej likvidity a transparentnosti. Výsledkom je potom to, že futures pozície sú často rolované do nasledujúcich kontraktov. To vedie nielen k výraznému zvýšeniu obchodných nákladov indexu, ale navyše tvar časovej krivky (forward curve) má vplyv na samotnú výkonnosť jednotlivých komodít.
Contango a inverzný trh
Contangom sa nazýva situácia, keď cena kontraktu futures smerom do budúcnosti narastá. V takom prípade sa v indexe navyšuje strata, pretože dochádza k nákupu drahšieho kontraktu, ako bol ten predávaný. K tejto situácii dochádza vo chvíli, kedy dostatočné zásoby vytvárajú tlak na spotové ceny. Opačný scenár sa nazýva ako inverzný trh (Backwardation). Ten teraz možno pozorovať u ropy typu Brent a benzínu, kde napätá situácia na fyzickom trhu zvyšuje spotovú cenu nad cenu budúcich kontraktov. Cena kontraktu smerom do budúcnosti teda klesá. Táto situácia bola počas uplynulého roka častejšia, čo vytvorilo pozitívne prostredie pre rolovanie a pomohlo indexu zvýšiť jeho celkovú výkonnosť.
Pasca Contango ovplyvňuje cenu zemného plynu
Ako možno vypozorovať na grafe nižšie, tak spomínaná pasca menom Contango opäť roztvorila nožnice medzi jednotlivými cenami zemného plynu. Počas roka 2012 totiž cena kontraktu s najbližším termínom dodania vzrástla o 13 percent. Keď ale vezmeme do úvahy strmé Contango krivky u tohto futures kontraktu, potom bol výnos z dlhodobej investície prostredníctvom indexu DJ-USB (teda s negatívnym efektom rolovania) približne mínus 30 percent.
Podobným príkladom je rozdiel vo výkonnosti ropy typov WTI a Brent. Ak sa zameriame na kontrakty s najbližším termínom dodania, potom počas roka prekonala ropa typu Brent ropu WTI o 11 percent. Keď ale berieme do úvahy efekt rolovania, ktorý bol pre Brent pozitívny (stav: Backwardation) a negatívne pre WTI (stav: Contango), je rozdiel viac ako 20 percent.
Tento rozpor je zrejmý aj pri pohľade na výkonnosť pšenice a sójových bôbov. Najbližší kontrakt tu predstavuje smrtiacisúboj medzi oboma komoditami. Pretože je ale forward sójových bôbov vo fáze inverzného trhu (Backwardation) a pšenica vo fáze Contango, je rozdiel medzi ich výkonnosťou 15 percent v prospech sójových bôbov.
Všeobecne možno ale povedať, že výnosy sú pri využití oboch metód viac menej porovnateľné, čo indikuje malé alebo žiadne rozdiely v cenách futures. Ako príklad je možné uviesť ceny zlata alebo striebra. Je potrebné spomenúť, že niektoré rozdiely výkonnosťi medzi metódami sú spôsobené tým, že futures obsiahnuté v indexe DJ-UBS sú vždy rolované v presnom časovom pásme. To je väčšinou niekoľko týždňov pred expiráciou kontraktu alebo v takzvaný first notice day (deň, kedy budete upozornení, že vlastníte kontrakt na nákup príslušnej komodity a ak sa tohto kontraktu včas nezbavíte, budete musieť prevziať dodávku v plnej výške). A práve v tomto období dochádza k rozdielu vo výkonnosti.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |