Ropa Brent sa napriek neistým časom obchodovala v posledných rokoch v relatívne stálom rozmedzí, obzvlášť oproti minulosti, kedy sa objavovali extrémy na oboch stranách. Predpokladáme, že tento trend stálej ceny bude naďalej pokračovať, pretože cena ropy je zovretá z oboch dvoch strán zásadnými faktormi. Ich celkový efekt tak bude počas nasledujúcich pár rokov držať ropu Brent v rozmedzí 90 až 125 dolárov za barel.
Počas posledných dvoch rokov sa ropa Brent stala hlavným meradlom pre väčšinu obchodu s ropou a je stále častejšie zastúpená v portfóliách investorov. Nedávno bola zvýšená jej váha o jedno percento v dvoch najdôležitejších komoditných indexoch - S&P GSCI a DJ-UBS - a to na úkor ropy WTI. Tá má síce stále najväčšiu váhu, ale v posledných rokoch o veľa prepadla.
Veľké pohyby smerom nahor mali na svedomí dôležité udalosti ako napríklad vojna v Líbyi v roku 2011 alebo sankcie proti Iránu kvôli jeho jadrovému programu na začiatku roka 2012. Menší vplyv potom mali napríklad okrajové výpadky produkcie v Sudáne, Nigérii, Sýrii a Severnom mori.
Proti týmto obávam z narušenia ponuky ropy stojí malý nárast globálneho dopytu, pretože svetová ekonomika stále rastie pomalým tempom. Recesia v Európe a iných oblastiach tak pôsobí ako protiváha k rastu ceny ropy, čo má za následok niekoľko väčších a menších korekcií.
To sú hlavné dôvody, ktoré zapríčinili takmer nulovú medziročnú zmenu. V roku 2011 bola priemerná cena 110,75 dolárov za barel, tento rok je to zatiaľ 110,70. Nižšie uvedený graf znázorňuje rozloženie objemu obchodov najbližšie splatných kontraktov a to od januára 2011. Ten ukazuje previazanosť s priemernými cenami. Takmer deväť percent všetkých obchodov bolo v rozmedzí 110 až 111 USD a celých 54% kontraktov bolo v deväťdolárovom intervale medzi 106 a 115.
Ako môžete vidieť, ľavý koniec grafu je dlhší ako pravý. Ako vysvetlenie sa okrem iných ponúka aktivita špekulatívnych traderov a hedgeových fondov. Špekulanti reagujú na pohyby trhu buď zvýšením alebo znížením svojej expozície. Toto ilustrujú dva vrcholy v hornom grafe, ktoré boli nasledované väčším alebo menším výpredajom. Obchodníci boli totiž nútení vystupovať zo svojich stratových pozícií. Počas takého uzatvárania dlhých pozícií sa cena často dostane na úroveň, ktorá nie je fundamentálne podložená.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |