November vrátil komoditám menšie zisky. Išlo pritom o mesiac, kedy sa odohralo niekoľko kľúčových udalostí, ako napríklad americké prezidentské voľby, ďalšie starosti o Grécko a predovšetkým potom americký fiškálny útes. Práve ten hýbal trhmi v minulom týždni najviac a spôsobil tu skratkovité reakcie. Dôvodom boli mätúce signály pochádzajúce od prezidenta aj republikánov, ktorí ovládajú americký kongres. Neistota okolo fiškálneho útesu bude trhy zmietať aj naďalej, spolu s tým, ako začína december a blíži sa prvý januárový deadline. Napriek tomu sa zatiaľ trhom podarilo celú situáciu ustáť a neúspech rokovaní si nepripúšťajú. Fiškálny útes, ktorý predstavuje pre americkú ekonomiku potenciálnu hrozbu, ponechá v decembri priestor pre ďalšiu volatilitu. A tá bude ešte citeľnejšia, pretože likvidita začína byť nedostatkovým tovarom.
Oba hlavné komoditné indexy počas novembra opäť nabrali zisky, ako môžete vidieť na grafe nižšie. Najlepšie sa darilo indexu S&P GSCI, aj keď aj v rámci neho boli veľké rozdiely, čo sa výkonnosti týka. To bolo dané rozdielnymi alokáciami v sektore obilnín. Naopak index DJ UBS mal problémy kvôli väčšiemu zastúpeniu sójových bôbov, ktoré počas novembra utrpeli výrazné straty. Najsilnejší bol v minulom mesiaci priemyselný sektor, a to vďaka hliníku, zinku a olovu. Pritom celý tento rok skôr zaostával. Olovo si polepšilo po tom, čo sa začalo hovoriť o záujme o túto surovinu zo strany Číny, ktorá je jeho najväčším svetovým odberateľom. Olovu ale pomohol aj hurikán Sandy, ktorý zanechal tisíce domácností po niekoľko dní bez elektriny, čo vyvolalo väčší dopyt po batériách.
Hore išli aj vzácne kovy, ktoré v prvom rade podporili paládium a striebro. Výkonnosť energetického sektora bola zmiešaná, za čím stáli rozdielne alokácie do benzínu a zemného plynu. Kým benzín si viedol medzi energetickými komoditami najlepšie, plynu sa naopak darilo najhoršie.
Tiež kontraktom na oba druhy kávy sa počas posledného novembrového týždňa darilo dobre. Spamätali sa tak z týždeň trvajúceho výpredaja, ktorý viedol k nárastu špekulatívnych predajných pozícií na neudržateľnú úroveň. Paládiu sa aj napriek zaváhaniu uprostred týždňa podarilo udržať vzostupnú tendenciu a meď rástla vďaka zrýchľujúci čínskej ekonomike. Naopak zlatu uškodila malá dôvera investorov, keď po výpredaji z polovice týždňa kleslo v priebehu niekoľkých sekúnd o 25 dolárov. Prudko sa prepadla aj cena zemného plynu. Krátkodobá predpoveď počasia totiž sľubuje vyššie teploty, než je obvyklé. Tým pádom klesla aj dopyt po teple a elektrickej energii.
Zlato zasiahla kríza dôvery
Potom, čo zlato prelomilo hranicu podpory 1739 dolárov za uncu, sa zdalo, že smeruje k 1800 dolárom. To sa zmenilo v stredu, keď prišiel výrazný výpredaj a zastihol obchodníkov nepripravených. To potom otriaslo ich dôverou. Po páde pod 1737 dolárov nasledoval 25 dolárový výpredaj a tiež likvidácia pozícií na viac ako 1,5 milióna uncí, a to všetko v priebehu niekoľkých sekúnd. Väčšina z týchto pozícií pritom pochádzala z dní pred týmto výpredajom, takže rad obchodníkov prišla o nemalú sumu.
Zlato sa teraz zase obchoduje ako akékoľvek iné rizikové aktívum, čo ovplyvnilo aj akciové trhy a dolár. S tým súvisia aj posledné prognózy inflácie v Spojených štátoch, ktoré predpovedajú jej pokles. A pretože sentiment na akciových a menových trhoch je negatívne ovplyvňovaný aj nedostatočným posunom v rokovaniach o fiškálnom útese, zlato sa dostalo na okraj záujmu a zniesli sa na neho skôr pesimistické komentáre. Vďaka tomu klesli aj akcie, zatiaľ čo doláru táto situácia pomohla. Avšak nakoniec v priebehu rovnakého dňa, čo zlato postihol výpredaj, prišli aj optimistickejšie prognózy a všetko sa otočilo. Zlato sa nakoniec trochu zdvihlo, čo len potvrdilo podporu na úrovni 1705 dolárov.
Investori aj napriek výpredaju pokračovali ďalej v nákupe burzových obchodovaných fondov (ETF). Objem zlata držaný týmto spôsobom tak prekonal nový rekord vo výške 2619 ton (podľa agentúry Bloomberg). Len za posledné tri mesiace, keď cena zlata vzrástla o 2,3 percenta, pridali investori ďalších 160 ton zlata. Pritom v predchádzajúcom rovnakom období išlo o 90 ton. Investori by síce počas výpredajov radi podporili trh, ale zároveň sa zdráhajú pristúpiť k akcii, aj keď je teraz dobrá príležitosť. Zlato tak pravdepodobne aj naďalej zostane v rozmedzí, kde sa držalo počas novembra, teda medzi 1705 a 1750 dolármi. A medzitým bude čakať, keď sa objaví nejaký vonkajší rastový stimul.
Spotová cena zlata, denný graf - Zdroj: Saxo Bank
Takýmto stimulom by mohlo byť ďalšie rokovanie amerického Fedu konané 11. až 12. decembra. Na ňom by Fed mohol oznámiť ďalšie kroky na podporu ekonomiky, konkrétne nahradenie končiacej operácie Twist novým programom na nákup dlhopisov. Podobné kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo znamenať podporu pre vzácne kovy. Stále by však trvalo nebezpečenstvo averzie k riziku, a to do doby, než bude predstavené riešenie problému fiškálneho útesu.
Paladium ukazuje svoje dobré aj zlé stránky
Stredajší náhly kolaps u zlata jasne upozornil na to, prečo je tak ťažké obchodovať s paládiom, a to napriek jeho silnému fundamentálnemu výhľadu. Zatiaľ čo zlato v jednej chvíli stratilo dve percentá oproti svojej predchádzajúcej zatváracej hodnote, paládium sa prepadlo takmer dvakrát toľko. Na konci dňa pritom skončilo celkom vysoko. Tento trend pokračoval aj vo zvyšku týždňa a paládium sa stalo jedným z víťazov medzi komoditami. Stále tak ťažilo z nedávnych revízií výhľadu, ktoré priblížili, že sa v tomto aj budúcom roku nečaká jeho prebytok, ale naopak deficit.
Ropa stále hľadá svoj smer
Ropa WTI aj ropa Brent mali nakročené k prvým menším mesačným ziskom od augusta. V októbri sa pritom obchodovali prevažne v obmedzenom rozsahu. A zatiaľ čo trhy upierali svoju pozornosť na Washington, ktorý bude na rozdiel od akýchkoľvek geopolitických rizík udalosťou číslo jedna po zvyšok tohto roka, nedávne zlepšené ekonomické dáta z Číny a spojených štátov (teda dvoch najväčších svetových odberateľov ropy) poskytli rope podporu. Naproti tomu zvýšená neistota na ropných trhoch so sebou nesie spomalenie dopytu a dostatku dodávok. To všetko pomáha udržiavať cenu ropy Brent blízko 110 dolárov za barel a 200 denný kĺzavý priemer sa už niekoľko týždňov nemení.
Ropa Brent sa v poslednom štvrťroku zasekla v relatívne úzkom obchodnom rozmedzí okolo 110 dolárov za barel. A pretože je tu priestor k posunu, očakávame počas prvého decembrového týždňa prelomenie tohto rozsahu. Najskôr by cena mohla ísť hore, pretože obchodníci, ktorí teraz držia špekulatívne dlhé pozície, sa budú snažiť takýto posun podporiť. Budú sa tak snažiť vylepšiť pozíciu ropy vďaka tzv. window dressing, čo je obľúbená stratégia pred koncom roka. Podľa nás ale taký krok, vďaka ktorému by Brent mohol otestovať hranicu odporu pod 114 dolármi, nebude mať úspech, pretože v súčasnosti nemá oporu vo fundamentoch. Ropa Brent by sa tak mohla nakoniec vrátiť späť do rozmedzí 105 až 112 dolárov.
Ropa Brent, štvorhodinový graf - Zdroj: Saxo Bank
Cena pšenice je vysoko, vďaka problémom so zimným zberom v spojených štátoch
Cena pšenice na chicagskej burze CBOT počas posledného týždňa výrazne stúpla, a pokračovala tak v najdlhšej rely od tohtoročného júla. Cena marcového kontraktu sa dostala na 9 dolárov za bushel, a to vďaka kombinácii silného dopytu zo strany exportu a zhoršujúcemu sa výhľadu zimnej úrody pšenice na južných pláňach spojených štátov.
Hedgeové fondy sa opäť vracajú k nákupu sójových bôbov
Cena sójových bôbov sa začala opäť dvíhať. Na začiatku novembra pritom citeľne prepadla, a to keď špekulatívne pozície hedgeových fondov klesli na najnižšiu hladinu od februára. Sójovým bobom nakoniec pomohli zvýšené obavy o juhoamerickú úrodu a tiež zvýšený dopyt zo strany Číny.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |