Na väčšine finančných trhov teraz určuje smer hlavne rastúce riziko, spôsobené zhoršeným výhľadom rastu svetovej ekonomiky. V centre pozornosti sú pretrvávajúce obavy o schopnosti amerického prezidenta dohodnúť sa s Kongresom na riešení fiškálneho útesu. Ak sa nedohodnú do 1. januára, tak hrozí, že sa ekonomika vráti do recesie. A to nielen tá americká, ale aj ostatné ekonomiky po celom svete. Počas uplynulého týždňa prepadol širší index amerických akcií S & P 500 na svoje trojmesačnéminimá a dolár naopak proti ostatným menám posilnil.
Tieto pohyby na trhu sa negatívne prejavili aj na trhu komodít a len hŕstke z nich sa v uplynulom týždni podarilo posilniť. Vo výsledku sa tak komoditný index DJ-UBS ďalej drží v blízkosti svojho štvormesačného minima. Nedarilo sa predovšetkýmpoľnohospodárskym komoditám, ktorých prepad aj naďalej ťahajú obilniny. Energetika a priemyselné kovy naopak predviedli menšie zisky, za ktorými stál hlavne zemný plyn, respektíve hliník.
Ropa Brent sa zasekla medzi napätím na Blízkom východe a rizikom
Napätie na Blízkom východe v minulom týždni mierne pomohlo rope. Celkovo ale prevažuje slabý ekonomický výhľad a všeobecne vyššia miera rizika, ktorá teraz určuje smer väčšine tried aktív. Vo výsledku sa tak ropa typu Brent obchodovala v terajšom veľmi pevnom kanáli od 105 do 112 dolárov za barel,teda na 200 dennom kĺzavom priemere. Podobne sa aj ropa typu WTI ďalej drží blízko 85 dolárov za barel a nepomáhajú jej ani nové ťažobné techniky. Tie by totiž nemuseli pomôcť zvýšiť ziskovosť tak, ako sa pôvodne čakalo.
Ropa Brent, najbližší kontrakt – zdroj: Saxo Bank
Medzinárodná energetická agentúra vo svojom poslednom výhľade zdôraznila, že by sa Spojené štáty mohli vďaka revolúcii v ťažbe ropy z bridlice (Shale oil) dostať pred Saudskú Arábiu a Rusko na pozíciu najväčšieho producenta ropy na svete. A to ešte do konca tejto dekády. Ako som už spomenul vyššie,ťažba ropy z bridlice je oveľa drahšia ako konvenčná ropa. K rozvoju ťažby ropy z bridlice a k rastu jej ziskovosti sú potrebné vysoké ceny ropy na svetových trhoch. Len tak sa môže táto predpoveď naplniť. V rovnakej správe zároveň Medzinárodná energetická agentúra znížila predpovedaný dopyt po rope pretento rok. Dôvodom je slabšia globálna ekonomická aktivita spoločne s dôsledkami hurikánu Sandy na americkú spotrebu.
Zemný plyn pred blížiacou sa vykurovacou sezónou na vrcholoch
Ďalšou silno rastúcou komoditou bol americký zemný plyn, ktorý rástol hlavne pred týždennou štatistikou zásob od tamojšej agentúry EIA. Tá priniesla prvý sezónny prepad zásob, ktorého dôvodom bol zvýšený dopyt spôsobený podpriemernými teplotami. Spotreba 18 miliárd kubických stôp z podzemných zásob spôsobila najskorší sezónny výber od roku 2007. Za posledných päť rokov v danom týždni naopak zásob pribúdalo a to priemerne o 17 miliárd kubických stôp.
Predpovede zatiaľ ukazujú, že by tohtoročná zima v Spojených štátoch mohla byť chladnejšia ako tá minulá. Znižujúce sa zásoby by potom mohli podržať cenu plynu, najmä počas januára a februára, kedy vykurovacia sezóna vrcholí. To znamená, že cena plynu pravdepodobne zostane v pásme od 3,5 do 4,25 dolárov. Nad hranicou 4,25 dolárov by potom plyn strácal svoju konkurencieschopnosť v porovnaní s americkým vykurovacím uhlím.
Uplynulá zima bola štvrtou najteplejšou od čias, kedy sa teplotné štatistiky merajú. To pomohlo vyvolať kolaps cien zemného plynu na začiatku tohto roka, keď zásoby neboli spotrebované bežnou rýchlosťou. Vtedy to vyvolalo obavy, že by počas tohtoročného doplňovania zásob, ktoré trvá od apríla do novembra, nemuselo dôjsť k naplneniu maximálnej kapacity zásob. Ako ale všetci vieme, nakoniec sa tento faktor neprejavil, pretože došlo k bezprecedentnému prechodu z uhlia na plyn, čo pomohlo stabilizovať ceny a úrovne zásob.
Neúmyselne potom prechod z nešetrného uhlia na čistejšie palivo pomohol Spojeným štátom stať sa šampiónom tohto roku čo do redukcie emisií oxidov uhlíka. Agentúra EIA odhaduje, že emisie CO2 tento rok klesnú na najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov, a oproti maximám z roku 2007 budú nižšie o 14 percent. Pri spaľovaní zemného plynu totiž vzniká menej ako polovica oxidu uhličitého ako v prípade uhlia. Podobná redukcia využívať uhlie zatiaľ nemá obdobu.
Ceny zlata a striebra rástli aj cez silnejší dolár
Silný rast cien po amerických prezidentských voľbách sa pomaly zastavil a oba vzácne kovy teraz hľadajú ďalší silný moment, ktorý by im opäť pomohol k rastu. Než sa tak stane, budú obidva kovy len ďalším rizikovým aktívom a smer im budú udávať slabšie akciové trhy a dolár, ktorý voči košu zahraničnýchmien posilnil na 10mesačné maximum. Investorov do ETF fondov to neodradilo a opäť zvýšili množstvo držaného zlata na nový rekord. Podľa agentúry Bloomberg na 2600 ton. Investori obchodujúci s pákou zatiaľ vyčkávajú, ktorým smerom sa situácia vyvinie. Nepochybne si postrážia situáciu, kedy dôjde kprelomeniu súčasného kanálu medzi 1700 a 1740 dolármi za uncu.
Meď sa stabilizovala vďaka výhľadu čínskej ekonomiky
V Číne počas uplynulého týždňa došlo k zmene politickej reprezentácie, ku ktorej dochádza raz za desať rokov. Nový vodca a nové politbyro priniesli zvýšené očakávania týkajúce sa ďalšieho možného stimulu na podporu krajiny, ktorá je najväčšou spotrebiteľom medi na svete. Medi okrem zlepšujúcich sačínskych makrodát pomohli aj špekulácie, že sa aj Japonsko chystá poslať do svojej ekonomiky ďalší stimul. Šesťtýždňový prepad cien medi sa tak zastavil. Je však ešte veľmi skoro na to povedať, či dôjde k obratu a meď sa vydá opäť nahor. Obchodníci si teraz ale budú strážiť hranicu podpory na úrovni 3,40USD za libru, ktorá zatiaľ bránila ďalším prepadom. Naopak 3,51 dolárov za libru by ešte viac pomohlo k zlepšeniu sentimentu.
Najbližší kontrakt na vysoko kvalitnú med - zdroj: Saxo Bank
Kakao posilnilo vďaka problémom na Pobreží Slonoviny
Rovnako kakao patrí medzi komodity, ktorým sa teraz darí najviac. Aj napriek tomu, že ho na konci týždňa postihlo drobné vyberanie ziskov. Cenu kakaových bôbov podporujú hlavne dve správy. Cena spočiatku rástla vďaka tomu, že v súvislosti s rekordným dopytom po kakau ho pražiarne vyprodukovalinajväčšie množstvo za posledné dva roky. Nižšie dodávky zo západnej Afriky by potom mohli viesť k prvému nedostatku kakaových bôbov od roku 2009. Rely na kakau vrcholila v stredu, keď jeho cena vyskočila o 70 dolárov na 2457 dolárov za tonu po rozpustení vlády na Pobreží Slonoviny. Ďalší dopyt potejto surovine potom bude závisieť na ekonomickom výhľade, pretože čokoláda je luxusný záležitosťou.
Kakao, marec 2013 – zdroj: Saxo Bank
Palladium výnimočne prekonalo trh
Platinu i paládium povzbudila správa od firmy Johnson Matthey, ktorá je hlavným svetovým hráčom, čo sa týka distribúcie platiny. Tá predpokladá pre rok 2012 "platinový deficit" vo výške 915 000 uncí kvôli nižším dodávkam, nižším predajom zásob v Rusku (z vlaňajších 755 000 uncí na 250 000 uncí) a tiežrekordný dopyt po tomto kove zo strany výrobcov autokatalyzátorov. Zatiaľ čo platina pochádza najmä z Juhoafrickej republiky, najviac paládia sa nahromadilo v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |