Širší komoditný index DJ-UBS v uplynulom týždni mierne oslabil a od začiatku roka tak pridáva už len päť percent. Zisky v energetickom sektore, predovšetkým u palivovej ropy, ropy Brent a zemného plynu zatienili straty v ďalších dvoch sektorov, kam patrilo najmä poľnohospodárstvo. Straty sa potom dotkli i kovov, pretože dolár nabral na sile a index S&P 500 klesol na hodnoty obvyklé pred tretím kvartálom. V rámci poľnohospodárskeho sektora utrpeli najviac cukor a káva arabica, a to kvôli priaznivým správam týkajúcich sa ich dodávok.
Ropa v krátkodobom horizonte zrejme porastie
Rozdiel medzi cenou ropy WTI a Brent zostáva stále vysoký. Dosiahol už 25,50 dolárov v prospech Brentu, čo je najvyššia hodnota od októbra 2011. Za posledným rastom Brentu stojí niekoľko faktorov. K poklesu dopytu po WTI došlo potom, čo výpadky niektorých amerických rafinérií a jej vysoká domáca produkcia dostali ropu WTI pod tlak. Medzitým sa však zo Severného mora vyviezlo menej ropy Brent, ako sa čakalo (potom, čo sa pretiahla údržba vrtov). Na cene Brentu mali vplyv i pokračujúce geopolitické riziká na Blízkom východe, ktoré sa v uplynulom týždni vyhrotili po patovej situácii medzi Sýriou a Tureckom. Táto situácia totiž ohrozuje vývoj ropy z Iraku.
Zemný plyn naďalej ťaží z presunu záujmu od uhlia
Zemnému plynu sa darí i naďalej. Prechod z uhlia na plyn totiž pomohol znížiť jeho prebytok v amerických podzemných zásobníkoch. Rekordná cena sa však nečaká, pretože by potom mohlo dôjsť späť k presunu na uhlie, najmä pri jeho súčasných nízkych cenách. Navyše pomaly sa blíži doba, keď dopyt prevyšuje ponuku. Krátkodobá predpoveď potom sľubuje nižšie teploty, ako býva obvyklé, a tak sa cena zemného plynu drží okolo podpory 3,44 dolárov za milión BTU (British thermal unit). Tým sa plyn dostal o 50 percent vyššie, ako sa obchodoval pred výpredajom z prelomu minulého a tohto roku. Už teraz sa februárové kontrakty, keď vrcholia zimné predaje, obchodujú blízko štyroch dolárov. Od tejto hodnoty hore to však pôjde pomaly, predovšetkým kvôli vzájomnému ovplyvňovaniu cien uhlia a plynu. Prichádzajúca chladná zima, v porovnaní s veľmi miernou minuloročnou sezónou, a s ňou spojené ďalšie stenčovanie zásob by však mohli plyn podporiť na ceste hore.
Vzácne kovy: Zlato sa zastavilo pred hranicou 1 800 dolárov
Investície do zlata prostredníctvom fondov obchodovaných na burze (ETF – Exchange Traded Funds) prelomili v minulom týždni nový rekord. Objednávky prekonali 200 ton od rely z polovice augusta, keď sa ceny dostali nad 1 650 dolárov za uncu. Po prekonaní tejto hladiny sa pridali i hedgeové fondy a ďalší špekulatívni investori, a to so svojimi 380 tonami. Po oživení v minulých týždňoch sa trochu utlmil fyzický dopyt po zlate zo strany Číny a Indie, čo sú dvaja najväčší nákupcovia. Na druhej strane nákupy zlata z centrálnych bánk, najmä z rozvíjajúcich sa ekonomík, tento rok pravdepodobne dosiahnu nové maximum.
Aby som to zhrnul, ďalší rastový potenciál vidíme u zlata a v menšom rozsahu tiež u striebra. Nižší dopyt po tomto kove zo strany priemyslu totiž núti finančných investorov, aby prebytky striebra udržali dole. V prostredí nekonečného kvantitatívneho uvoľňovania (teraz v treťom dejstve) by podľa nás zlato mohlo v decembri prelomiť rekord vo výške 1921 dolárov z roku 2011, a to i napriek počiatočnej fáze konsolidácie. Silnú hranicu odporu, na ktorú zlato naráža, je hranica 1 800 dolárov. V roku 2013 by sa zlato mohlo prehupnúť cez psychologickú hranicu 2 000 dolárov, skôr ako sa dostane na technický cieľ 2 075 dolárov. Absolútne minimum teraz leží v rozmedzí 1 500 až 1 550 dolárov, ale očakávame technickú podporu u 200denného kĺzavého priemeru (teraz na 1 659 dolároch), ktorý všetky pokusy o zníženie ceny zlata odrazí.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |