Prvý týždeň posledného kvartálu priniesol dôležité ekonomické dáta na čele so správou z trhu práce v spojených štátoch. Údaje o nezamestnanosti boli nakoniec lepšie, ako sa čakalo, keď jej miera po prvý krát od januára 2009 klesla pod osem percent. Vďaka tomu sa na trhu vylepšila všeobecná miera rizikovému sentimentu, čo viedlo k oslabeniu dolára a rastu akciových trhov. Komoditám sa ale darilo zmiešane.
Širší komoditný index DJ-UBS zostal na rovnakej úrovni ako v minulom týždni. Zatiaľ čo energetický sektor a kovy zaznamenali zisky, nedarilo sa poľnohospodárskemu odvetviu, ktoré ťahá dole pšenica.
Fyzické nákupy ukľudňujú investorov do zlata
Zlato má za sebou týždeň konsolidácie. Medzitým sa tento kov snažil pokoriť dôležitú hranicu 1 800 dolárov za uncu, ktorá mu stojí v ceste za možným posilňovaním. Hranicu odporu pomáhali držať lepšie ako očakávané údaje popisujúce americkú nezamestnanosť a tiež známky toho, ako sa výrobcom zlata v uplynulom týždni darilo predávať. Predaje ustanú až bude prelomená hranica 1800 dolárov. Producenti sa potom budú snažiť nájsť spôsob, ako si zaistiť odbyt i pri vyšších cenách.
Hranicu podpory formoval slabší dolár, ktorému príliš nepomohlo vyjadrenie Európskej centrálnej banky, že je pripravená nakupovať ďalšie štátne dlhopisy. Eurozóna tak má prisľúbený ďalší stimulačný nástoj. A práve to je jednou z hlavných hnacích síl, ktoré stoja za rastúcimi cenami kovov.
Trh s fyzickým zlatom podporili správy z niekoľkých zdrojov, ktoré hovorili i o dlho očakávanom náraste dopytu z Inde a Číny. India je pritom najväčším spotrebiteľom zlata na svete, s Čínou za svojim chrbtom. Cena zlata meraná v rupijách klesla v priebehu minulého mesiaca o päť percent a spolu s nadchádzajúcim sviatkom Diwali,čiže „sviatkom svetiel“ pripadajúcom na 13. novembra, to viedlo k vyšším hodnotám fyzických predajov. Kludu sa tak dočkali finanční investori, ktorí v minulých týždňoch zaisťovali väčšinu podpory.
Investície do zlata pokračovali a spolu s tím, koľko ho držia burzovo obchodované fondy (ETF), vzrástli podľa agentúry Bloomberg v uplynulom mesiaci celkové objednávky o 95 ton na nový rekord 2565 ton. Hedgeové fondy a ďalší špekulatívni investori navýšili svoje čisté dlhé pozície na 730 ton, čo za štyri týždne predstavuje 210 tonový nárast.
Platina vďaka ďalším štrajkom v južnej Afrike opäť rastie
Drahé kovy, predovšetkým potom platinu, opäť podporili správy z Juhoafrickej republiky, kde sa ďalej šíria štrajky robotníkov. To v súčasnosti ovplyvňuje ako produkciu platiny, tak i zlata. Vďaka tomu sa platine v minulom týždni darilo najlepšie zo všetkých kovov. Naďalej sa totiž zmenšujú jej prebytky a na rad prichádza i riziková prémia.
Ropné trhy sa zasekli niekde medzi fundamentmi a geopolitickým rizikom.
Ropa Brent i WTI prešli v priebehu uplynulého týždňa obrovskými výkyvmi. Stál za tým súboj medzi slabými fundamentmi a geopolitickými rizikami, ktoré každé hnali ropu opačnými smermi. S koncom týždňa sa cena Brentu takmer nezmenila, ale v priebehu toho kolísala v rozmedzí desať dolárov. V jednej chvíli sa potom ropa WTI pozrela pod psychologickú hranicu 90 dolárov za barel. Dôvodom boli správy amerického ministerstva energetiky o tom, že produkcia tamojšej ropy vzrástla na najvyššiu hodnotu za viac ako 15 rokov, zatiaľ čo spotreba paliva klesá. Ropa Brent sa dostala späť pod bod obratu (tzv. pivot point) vo výške 112 dolárov, ale našla tu podporu po nedávnom minime 107,10 dolárov u novembrového futures kontraktu. Brentu sa tak znovu podarilo prekonať WTI a rozdiel cien oboch typov ropy sa tak ocitol na novom rekorde nad 21 dolármi za barel.
Výpredaj potom bol vo štvrtok rýchlo odvrátený, keď sa ropa zdvihla najviac za dva mesiace. Pozornosť na seba totiž opäť strhli geopolitické riziká, a to kvôli rastúcemu napätiu medzi Sýriou a Tureckom po sýrskom mínometnom útoku, ktorý vyvolal tureckú odvetu. Ceny ropy rástli i vďaka doláru oslabujúcemu voči euru potom, čo na stretnutí ECB jej šéf Draghi oznámil, že je banka pripravená zahájiť nákup dlhopisov problémových krajín eurozóny, ako napríklad Španielska prostredníctvom programu priamych menových transakcií (Outright Monetary Transactions – OMT). Podpora sa na trhy vrátila i vďaka prudkému nárastu ceny amerického benzínu, ktorý spôsobil požiar rafinérie v Texase a výpadky potrubného vedenia. Tým pádom sa zvýšili obavy o dostupnosť dodávok, rovnako ako sa očakáva vyšší dopyt po vykurovacom oleji.
Vyššie zmienené spory o tom, či je svetový ropný trh zásobený dostatočne (a so stabilným výhľadom dopytu) alebo či sa bude na Blízkom východe stupňovať napätie, zrejme budú určovať vývoj ceny ropy i v nasledujúcich týždňoch. Čo sa týka možného pohybu ceny, ropa Brent sa najskôr bude pohybovať medzi hranicou podpory na 107,10 dolára a hranicou odporu na 113,80 dolára. Väčšina investorov stále drží čisté dlhé pozície a bude mať záujem ich ochrániť. Teda klasický stav na opčnom trhu v dobách vytrvalo vysokej volatility.
Obilie čelí predajnému tlaku
Sektor obilia opäť pocítil predajný tlak. Podporu sa snažili nájsť najmä ceny pšenice a sóje. Napríklad pšenica stratila časť podpory, keď Rusko začalo predávať obilie zo štátnych zásob, aby tak potlačilo nedávny nárast cien v krajine a aby uistilo medzinárodných kupcov, že u vývozu pšenice nedôjde k reštrikciám alebo priamo k jeho zákazu. Sójové bôby utrpeli tým, že sa v Spojených štátoch začalo hovoriť o jesennej žatve pre augustový dážď, ktorý prišiel na poslednú chvíľu. Okrem toho argentínsky poľnohospodári očakávajú, že navýšia výsadbu sóje až na nový rekord, aby tak maximálne vyťažili z ich súčasných vysokých cien.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |