Finančné a komoditné trhy sa na konci týždňa pri čakaní na summit EÚ stabilizovali. Očakávania pred touto udalosťou boli po niekoľkých nevydarených pokusoch veľmi nízke, preto oznámenia nových opatrení viedli k silnému rastu. Či rely bude trvať viac ako 48 hodín alebo bude mať krátke trvanie ako pri predchádzajúcich pokusoch, sa ešte len ukáže. Pochybnosti ešte stále trvajú ohľadom rokovaní národných parlamentov.
Komoditné trhy posilnili, index DJ-UBS rástol, najviac poľnohospodársky sektor (+5,6%) a energetický (+1,5%) vďaka zemnému plynu. Výnimočne horúce a suché počasie v USA naďalej trvá a to podporuje ceny úrody i zemného plynu, ktorý využíva klimatizácia. Vzácne kovy ako paládium a platina oslabili, pretože ekonomický výhľad sa naďalej zhoršuje.
Dažde môžu spomaliť rely
Dramatický rast ceny kukurice, pšenice a sójových bôbov vyhnal minulý mesiac index DJ-UBS o 14 percent vyššie od začiatku roka. Podmienky sa naďalej zhoršujú a rekordná úroda je zrejme nedosiahnuteľná. Rast ceny by mohli prípadne zastaviť očakávané dažde.
Striebro na hrane
Od dosiahnutia maxima v apríli 2011 cena striebra klesá. Pokusy o návrat k rastu sa nepodarili a podporu vytvorili cenové hladiny 26,00 a 26,50. Vďaka poklesu globálnej ekonomickej aktivity je na tom striebro horšie než zlato a teraz sa tak pomer ceny zlata a striebra vrátil na priemernú hodnotu 58.
Krátkodobo budú cenu ovplyvňovať stimuly centrálnych bánk a dopyt investorov daný výkonnosťou striebra, neistým ekonomickým výhľadom, silnou produkciou nadol a prípadným ďalším posilnením dolára. Čisté dlhé pozície hedžových fondov sú najnižšie za osem rokov.
Ako je zrejmé z grafu vyššie, striebro sa drží na hrane noža, pretože sa nachádza na úrovni kritickej podpory. Pokles pod minimá zo septembra 2011 vo výške 26,07 by mohol značiť ďalšie predaje, pričom udržanie podpory môže poskytnúť trhu dôveru k návratu smerom k rezistencii na 32 dolároch. Riziko je však teraz väčšie na spodnej strane.
Zlato od začiatku roka na nule
Porastie cena zlata dvadsiaty rok za sebou? Od začiatku roka je cena zlata ani nie percento v pluse, druhý kvartál bol najhorší za takmer osem rokov. Stále máme pre tento rok cieľ 1800 dolárov, ale rovnako ako striebro bojuje aj zlato o kritickú podporu 1500 dolárov. V tejto chvíli neočakávame, že zlato vybočí z pásma 1525 až 1650 USD, kde strávilo uplynulé dva mesiace.
Ropa Brent má za sebou malé oživenie
Cena ropy Brent sa vyvíjala lepšie ako WTI, ktorá poklesla v jednom momente na 8mesačné minimum. Cenová prirážka Brent proti WTI sa zvýšila na 13,6 dolára z predchádzajúcich 11 dolárov. Štrajk pracovníkov v Nórsku za vyššie penzie znížil produkciu takmer o milión barelov a pokračuje napätie medzi Tureckom (NATO) a Sýriou. Tiež začali platiť sankcie proti Iránu.
Vrchol dopytu?
Minulý týždeň si veľkú pozornosť zaslúžil report s názvom “Ropa: ďalšia revolúcia” z pera Harvard Kennedy School’s Belfer Center for Science and International affairs. Záver hovorí o tom, že svetová ponuka ropy porastie rýchlejšie ako spotreba. To by mohlo viesť k previsu ponuky a poklesu ceny. Podľa ich odhadov by mohla vzrásť kapacita v roku 2020 oproti dnešným 93 miliónom barelov denne o ďalších 17,6 MBD.
Aby sa tak mohlo stať a aby aj nové zdroje boli naďalej ziskové, musí cena ropy zostať nad 70 dolármi. Debaty o výške svetových zásob ropy, ktoré BP odhaduje na ďalších 54 rokov, by mohli byť nahradené diskusiami o výške dopytu. Technologický pokrok a alternatívne zdroje energie môžu viesť k tomu, že rast dopytu z rozvojových krajín bude vyvážený poklesom dopytu v krajinách OECD.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |