Komoditné trhy čakali na výsledky gréckych volieb

Broker: Saxo BankV uplynulom týždni pred gréckymi voľbami trhy zažili zníženú obchodnú aktivitu, pričom mnohí sa pred kľúčovým hlasovaním, ktoré môže ovplyvniť budúcnosť Európy i spoločnej meny, sústredili na úpravy portfólií alebo zníženie rizika.

V uplynulých dvoch týždňoch dokázalo euro zmierniť nedávne straty, primárne vďaka uzatváraniu krátkych pozícií a v očakávaní politických krokov. Euro podporili aj správy o tom, že svetové centrálne banky sú pripravené koordinovane poskytnúť likviditu v prípade, že voľby povedú k rizikovej averzii.

Index DJ-UBS sa za uplynulý týždeň takmer nezmenil. Zisky si pripísal zemný plyn a kovy, zatiaľ čo niektoré poľnohospodárske produkty ako je káva, sójové bôby a pšenica išli opačným smerom.

OPEC si vybral status quo

Ministri ropného priemyslu z krajín OPEC sa stretli vo Viedni v čase, kedy veľa pozornosti smeruje k dramatickému poklesu ceny na ropných trhoch. Výzva Saudskej Arábie k zníženiu produkcie vďaka obavám z toho, že ceny by mohli naďalej klesať, bola nakoniec odmietnutá a vyhlásenie OPECu je, že riziko poklesu, ktorému teraz čelí svetová ekonomika, je dôvodom pre udržanie produkcie na 30 miliónoch barelov denne (mbpd), čo znamená, že súčasná produkcia vo výške 32 mbpd je v poriadku.

Hoci OPEC v závere vystupoval jednotne, nie je pochýb o tom, že úroveň produkcie bude v najbližších mesiacoch určovať Saudská Arábia, ktorá sa stále obáva dopadu embarga na iránsku ropu od 1. júla na stav zásob, najmä keď sa tak stane v období sezónneho zvýšeného dopytu v treťom kvartáli. Irán patrí medzi krajiny najviac zasiahnuté poklesom ceny ropy, pretože sankcie, pozri graf nižšie, začínajú ovplyvňovať jeho produkciu aj cez iránske vyhlásenie, že produkcia zostáva na rovnakej úrovni ako predtým.

Ropa Brent sa po väčšinu uplynulého týždňa obchodovala do strany blízko nedávnych miním a nepodarilo sa jej dostať sa vyššie. Kontrakt pre najbližší mesiac sa obchoduje na úrovni 96 až 102,50 USD vďaka neistote ohľadom budúcnosti Európy a spomaľujúcej čínskej ekonomike. Pozitívnou správou je, že predajný tlak z likvidácie dlhých špekulatívnych pozícií, ktorého sme boli svedkami počas uplynulého týždňa, teraz poľavil a aj dlhé pozície sa dostali späť na rozumnú úroveň. Ale tak ako v marci trhy ovládali obavy z cien ropy okolo 150 dolárov za barel, teraz je to 50dolárová hranica, ktorá bude investorov cez leto strašiť v prípade, že sa ekonomický vývoj bude ďalej zhoršovať.

Zemný plyn zdražuje, ako klesá rast zásob

Týždenné dáta americkej vlády trhy prekvapili správou, že zásoby vzrástli iba o 67 miliárd kubických stôp, pričom trh čakal 75 miliárd. Spotová cena zemného plynu vyskočila o 14 percent, čo je najväčší denný nárast od 10. septembra 2009, keď zavrel tesne pod 2,5 USD za MBtu.

Zdá sa, že trh teraz našiel dno, ale či to je začiatok rely, na ktorú sa mnohí investori tešia, nemožno ešte teraz povedať. Všeobecne sa má za to, že aby pokračoval prechod od uhlia k plynu, čo bol významný faktor poklesu prebytku, musí cena počas sezónnej tvorby zásob zostať ideálne pod 2,5 USD a neisť vyššie ako 2,75 USD. S americkým letom prichádza aj zvýšená spotreba, pretože zemný plyn využívajú generátory klimatizácií. Preto pre ďalší vývoj ceny plynu bude dôležité, aké budú teploty v najbližších mesiacoch v porovnaní s minulými rokmi.

Zlato ukazuje známky sily

Cena zlata ale aj medi a platiny ukázala v minulom týždni známky sily. Dôvera v zlato rástla pri nedávnych prepadoch ceny s tým, ako prichádzali ochotní kupci veriaci, že centrálne banky prevedú stimul globálnej ekonomiky, ktorá vykazuje známky spomalenia. V Indii, najväčšom svetovom spotrebiteľovi, sa cena v rupiách vyšplhala na absolútne maximum a to vďaka kombinácii oslabujúcej meny a nákupom šperkárov pred nástupom svadobnej sezóny. Celkovo je fyzický dopyt zo strany Ázie slabý, aj vďaka slabému výhľadu v Indii a vysokým cenám. Akékoľvek známky fyzickej aktivity, aj slabé, majú tendenciu mať na obchodníkov veľký psychologický dopad.

Avšak aby sme mohli pustiť obavy z hlbšej korekcie z hlavy, je potrebný prielom ceny nad nedávnym maximom vo výške 1640 USD. Teraz je hlavná podpora medzi 1540 USD a 1560 USD, pričom kľúčovú hladinu predstavuje cena 1520 USD.

Rely na platine a medi

Platina je od začiatku mesiaca drahšia o viac ako štyri percentá, pričom prekonala zlato, pretože producenti reagovali na výhľad, ktorý poskytol automobilový priemysel. Vďaka znižovaniu produkcie dochádza k znižovaniu dopytu po platine. Pomer ceny zlata a platiny ukázal, že platina je teraz oproti zlatu lacnejšia o 9 percent v porovnaní s 23 percentami, o ktoré bola v posledných piatich rokoch v priemere drahšia.

Meď rástla vďaka kombinácii rastúcich importov z Číny, najväčšieho svetového spotrebiteľa, a vďaka špekuláciám o ďalších stimuloch, ktoré by mala vykonať americká centrálna banka v dôsledku stále viac spomaľujúcej sa ekonomiky. Väčšina pozornosti sa sústredila na klesajúci dopyt, ale pretože nové ťažobné kapacity budú k dispozícii až od roku 2013 alebo 2014, bude aj toto faktom, ktorý poskytne cenám podporu.

Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8193 9.30 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

akciove-obchodovanie-a-cfd-instrumentyGlobálne finančné trhy nikdy neboli tak prístupné individuálnym investorom ako dnes. Vedľa akciových trhov možno pre investície využívať CFD...
ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...
vyhody-dlhopisovInvestovanie do dlhopisov prináša množstvo výhod, ktoré ocení nejeden investor. Dlhopisy by nemali chýbať v žiadmon portfóliu najmä kvôli...