Komoditné trhy sa minulý týždeň pokúšali spamätať zo svojho slabého májového výkonu. Spočiatku im pomáhali obnovené špekulácie o ďalšom stimule zo strany amerického FEDu, ktoré sa objavili po slabom reporte práce z 1. júna. Zlato vyskočilo najviac za niekoľko uplynulých rokov, aby zažilo po slovách šéfa FEDu Bena Bernankeho, ktorý ďalšie opatrenia odmietol, najväčší prepad za dva mesiace.
Čína znížila prvýkrát po štyroch rokoch kľúčovú úrokovú sadzbu, aby podporila oslabujúcu ekonomiku. Tento krok ekonomiku opäť nepodporil, pretože vzbudil obavy, že nadchádzajúce ekonomické dáta budú horšie ako očakávania. Úverový rating Španielska poklesol o tri stupne aj napriek tomu, že táto krajina dokázala predať svoj dlh vo výške 2 miliardy eur. Banková kríza a kríza financovania v tejto krajine naďalej pokračuje. Pozornosť bude nasledujúce týždne opäť patriť voľbám v Grécku 17. júna, ktorých výsledky môžu opäť naštartovať špekulácie o ďalšej budúcnosti Grécka v Eurozóne.
Dá sa očakávať, že rizikové a na raste závislé komodity budú pravdepodobne naďalej pod tlakom a to do doby, než dostaneme odpovede na otázky ohľadom krátkodobých vyhliadok svetového rastu. Poľnohospodárske komodity môže opäť hnať vyššie iba nepriazeň počasia, ktorej sme v poslednej dobe svedkami.
Poľnohospodárskym komoditám sa darilo, energie trpeli
Minulý týždeň sa najlepšie darilo poľnohospodárskemu sektoru. Poľnohospodársky index DJ-UBS pridal viac ako štyri percentá, zatiaľ čo vzácne kovy viac ako dve percentá stratili a energetický index odpísal jedno percento. Medzi šiestimi najlepšími komoditami z pohľadu rastu nájdeme tri hlavné zbery, ktorým sa darí vďaka vývozu alebo suchému počasiu, ktoré panuje v kľúčových oblastiach v USA aj v Rusku.
Viac diverzifikovaný komoditný index DJ-UBS si minulý týždeň pripísal prvý malý zisk po troch týždňoch, zatiaľ čo viac energetický index S&P GSCI utrpel rekordnú stratu počas uplynulých stratových šiestich týždňov, má tak za sebou najdlhšiu stratovú šnúru za 11 rokov. To len podčiarkuje agresívne výpredaje, ktorých sme od mája v prípade ropy svedkami.
Zlato je vďaka stimulom ako na horskej dráhe
Slabý report z amerického trhu práce zvýšil 1. júna vyhliadky na ďalší americký stimul a zlato pridalo päť percent, čím sa dostalo späť nad rezistenciu vo výške 1610 dolárov. Po prekonaní tejto latky strávilo nasledujúce dni konsolidáciou ziskov a dosiahlo cenu 1640 dolárov, aby mohol prísť prudký výpredaj zo strany hedžových fondov, ktorý nasledoval po nič nehovoriacom štvrtkovom príhovore šéfa FEDu Bena Bernankeho. Skutočnosť, že táto skupina, ktorá využíva pákový efekt, opustila dlhé pozície tak rýchlo, je varovným znamením, ktoré poukazuje v tomto volatilnom prostredí na obmedzenú trpezlivosť.
To opäť narušilo status zlata ako bezpečného prístavu a pozornosť sa opäť sústredila na ďalšie trhy, pričom krátkodobo drží opraty trhu opäť dolár. Hoci ďalšie stimuly neboli vylúčené, priestor FEDu pre ich využitie sa zmenšuje. V posledných mesiacoch prebiehajúcej prezidentskej kampane sa neočakáva ich oznámenie.
Ohľadom zlata sme naďalej pozitívni, najmä vďaka nevyriešenej európskej kríze, ktorá naďalej šance na využitie stimulov ako v USA tak v EÚ zvyšuje, spolu s negatívnymi reálnymi výnosmi, ktoré nedávajú alternatívy k držbe zlata. Teraz však znova nastupuje budovanie dôvery, pričom zlato musí udržať latku 1500 dolárov, ak sa chce vyhnúť ďalším stratám.
Rely na rope nemala dlhé trvanie
Ekonomické spomalenie medzi tromi najväčšími svetovými konzumentmi ropy, t.j. USA, Čínou a Európou je pre ďalší vývoj ropy významné. Po pár dňoch oživenia, ktoré nasledovalo predpredanú situáciu, sa predajcovia vrátili a obchodníci, ktorí kúpili futures na ropu pri pohybe späť nad 100 dolárov, predávali hneď ako sa cena odrazila späť.
Ropa Brent stratila v roku 2012 takmer 9 percent a obchoduje sa výrazne pod priemerom minulého roka vo výške 111 USD. Nepriaznivé trhové podmienky, ktorých sme boli v uplynulých mesiacoch svedkami, sú stále priaznivejšie. Produkcia Saudskej Arábie je rekordná, rastie produkcia Severnej Ameriky a spomaľuje dopyt, najmä v Európe. Ďalší pokles iránskeho exportu po tom, čo vstúpia 1.júla do platnosti americké a európske sankcie, rovnováhu vychýli len mierne a nebudú mať na cenu ropy veľký vplyv. Irán bude možno dokonca musieť ropu zlacniť, aby našiel ochotných kupcov, čo môže na globálny benchmark ceny ropy Brent mať ďalší negatívny vplyv.
Pred nami je stretnutie členov OPEC. Dôjde k pokusu znížiť ponuku, aby sa cena stabilizovala pred tým, ako budeme poznať dôsledky sankcií uvalených na Irán a ako sezónny dopyt dosiahne vrchol? Alebo sa bude OPEC obávať súčasného ekonomického spomalenia a zvolí radšej zachovanie ponuky na súčasnej úrovni aj s rizikom previsu ponuky v systéme?
Technický výhľad nie je dobrý. Technickí obchodníci teraz majú cieľ na 73 dolároch. Aby sa táto cena stala skutočnosťou, bude potrebné ďalšie zhoršenie dopytu v rozvíjajúcich sa ekonomikách a pravdepodobne tiež rozpad eura. Geopolitické riziká sú stále prítomné. Mnohí producenti požadujú vyššie ceny ako pred arabskou jarou, pretože potrebujú financovať svoje rozpočty, takže ďalší pokles by odštartoval aj ich reakcie. Pred gréckymi voľbami však budú obchodníci opatrní a nemožno vylúčiť pokles na nedávne minimá 95,60 USD alebo nižšie.
Pokles cien potravín vyvážilo posilňovania dolára
Mesačný index cien potravín, ktorý zahŕňa viac ako 55 rôznych potravinových komodít, zažil najväčší pokles za uplynulé dva roky. Najviac poklesli mliečne výrobky a to skoro o 12 percent. Index UN FAO poklesol o 4,2 percenta na 203,9. Na tejto úrovni bol index naposledy v októbri 2010, pričom 5 rôznych potravinových skupín je na rekordných minimách. Hoci to je pre spotrebiteľa úľavou, mnoho krajín spoliehajúcich sa na import a platiacich dolárom tento efekt toľko nepocíti. Dolár posilnil voči ostatným hlavným menám v priebehu mája o viac ako 5 percent.
Zníženie cien prišlo po tom, čo vyššie ceny spôsobili rekordnú svetovú produkciu. FAO tiež zvýšila odhad produkcie pre sezónu 2012-2013 o dve percentá na 2,42 miliárd ton. Veľká časť tohto zvýšenia ide na vrub dobrým podmienkam, ktoré sa v najbližších mesiacoch očakávajú. V tejto chvíli spôsobuje sucho v USA a v Rusku ďalšie obavy z vývoja produkcie pšenice, rovnako ako suché počasie v Južnej Amerike znížilo v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka významne produkciu sójových bôbov.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8193 | 9.30 % |