Investičná klíma sa naďalej zhoršuje, pričom neistota na niekoľkých frontoch opäť spustila predaje vo finančnom sektore a medzi komoditami. Dôvodom je spomalenie v Číne, recesia v Európe a špekulácie o odchode Grécka z Eurozóny. Zatiaľ čo komoditné trhy ako celok v uplynulých troch mesiacoch klesali, niektoré komodity dosiahli úrovní, kde sa opäť stretávajú so záujmom, pretože príliv negatívnych správ ustáva.
Kým cyklické komodity ako sú priemyselné kovy a energie hľadajú podporu, vzácne kovy našli stratenú pôdu pod nohami a cena kukurice i pšenica letela nahor vďaka nepriazni počasia. Komoditný index DJ UBS uzavrel minulý týždeň prvýkrát po troch týždňoch v zisku, keď sa medzitým prepadol na najnižšiu úroveň od septembra 2009.
Zlato našlo podporu, opäť sa stáva bezpečným prístavom
Rovnako ako pri dvoch predchádzajúcich korekciách sa udržali podpory na 1535 a 1520 USD, čo dodalo manažérom fondov opäť po mesiacoch klesajúceho záujmu odvahu vstúpiť na trh, najmä hedžovým fondom využívajúcim pákový efekt.
Trh zatiaľ vyniesol cenu nad psychologickú hranicu 1600 USD a ďalší rast nad 1612 by mohol signalizovať koniec predajov, ktoré prišli po nevydarenom februárovom pokuse o prekonanie 1800 dolárov. Debaty o gréckom odchode z Eurozóny a strednodobom cyklickom spomalení v USA opäť obnovili špekulácie o ďalších stimuloch zo strany FEDu. Aktuálne čakáme, že spomalenie v USA je len dočasné a kým sa nepreukáže slabosť aj na akciovom trhu a na trhu práce, tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania sa nezdá pravdepodobné.
Zlato sa bude oveľa viac musieť spoľahnúť na momentum trhu, pretože neustále reči o QE3 frustrovalo býkov a zvýšili volatilitu. Jasné technické prelomenie hranice 1600 dolárov by mohlo prilákať späť pákových obchodníkov, ktorí konajú predovšetkým na základe technickej analýzy skôr než na základe fundamentov. Nič ale neprebieha bez zádrhov, takže sledujte podporu na 1565 USD, pričom pokles späť pod 1550 by znamenal ďalšie predĺženie nervozity.
Cenu zlata podporujú aj špekulatívne pozície. Dáta za týždeň končiaci 15. mája vykazujú najmenší počet dlhých špekulatívnych pozícií od decembra 2008, kedy kríza Lehman Brothers odštartovala exodus z väčšiny komodít. Rovnako tak krátke pozície narástli na 5,2 milióna uncí. Takto veľký počet krátkych pozícií sme zaznamenali počas uplynulých 10 rokov v šiestich prípadoch a vždy nasledovala ostrá redukcia (rely na cene zlata), ktorá len pomohla rastovému momentu.
Ropa sa pred rokovaním o Iráne stabilizuje
Ropa Brent aj WTI padala tri týždne v rade vďaka tomu, ako postupne z trhu mizli obavy z toho, že dopyt narazí na strop ponuky. Oba druhy ropy majú za sebou 17percentnú korekciu, čo malo za následok pokles dlhých špekulatívnych pozícií, a pozornosť sa teraz obracia späť k Iránu a jeho jadrovým zámerom. Stretnutie medzi Iránom a západnými mocnosťami spolu s Čínou sa uskutoční 23. mája v Bagdade, pričom G8 cez víkend potvrdila úmysel pokračovať v uvalených sankciách, čo malo za následok pokles dodávok iránskej ropy na medzinárodný trh.
Geopolitické riziko a tým pádom cenová prémia zmizla, ropa Brent sa teraz obchoduje zhruba 3 percentá pod priemerom z roku 2011. Vďaka tomu i vďaka zníženému počtu dlhých špekulatívnych pozícií sa zdá byť ďalší pokles obmedzený. Ak rokovania v Iráne nedopadnú dobre, porastie opäť riziková prémia.
Špekulanti zatvárali na pšenicu krátke pozície a odštartovali tak rely
Cena pšenice na CBOT sa vyšplhala na najvyššiu úroveň za 8 mesiacov, pretože vývoj počasia vyvolal nervozitu ohľadom výšky produkcie v USA aj v Rusku. V kľúčových regiónoch panuje suché počasie, čo by mohlo obom hlavným svetovým exportérom ohroziť úrodu. Silu rely ešte umocnilo zatváranie dlhých pozícií po tom, čo manažéri fondov vďaka očakávaniu rekordnej tohtoročnej úrody otvorili najvyšší počet krátkych pozícií medzi komoditami.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |