Finančné trhy vrátane komodít sa väčšinu uplynulého týždňa spamätávali z negatívneho prekvapenia, ktoré v predchádzajúcom týždni priniesla správa o pracovných miestach v USA. Americké akciové trhy poklesli na mesačné minimum a v Európe sa rôzne krajiny naďalej vyvíjali výrazne odlišným smerom. Rozdiel medzi vývojom indexu DAX v Nemecku a IBEX v Španielsku je tento rok 27%. Pozornosť sa v stále pretrvávajúcej dlhovej európskej kríze sústredí na Španielsko, kde výnosy desaťročných dlhopisov rastú nad 6 percent, sú teda o 4 percentuálne body vyššie ako tie isté nemecké dlhopisy.
Dolár sa medzitým proti euru stále obchoduje do strany, pričom opäť našiel podporu pred dôležitou úrovňou 1,3000. Pri dosiahnutí úrovne podpory došlo k nákupom eura a predajom dolára, čo podporilo komodity.
Avšak krátkodobý pohľad na svetový rast, najmä potom, čo čínske HDP za Q1 spadlo na trojročné minimum, ukazuje na ďalšie oslabenie vývoja, čo by mohlo pre komodity predstavovať určitú prekážku v ďalšom raste. Správy z Číny spustili ďalšie výpredaje priemyselných kovov, najmä medi, ktorá sa pred obratom na dolár blížila ku kritickej úrovni. Zlato rástlo po tom, čo opäť zafungovala podpora a objavili sa správy, že v roku 2013 by cena mohla dosiahnuť hodnotu 2000 dolárov a ropa testovala silu podpory.
Zlato opäť čaká na rozhodnutie FEDu
Obchodníci so zlatom sa nechali trhom v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát zmiasť, pretože hlavným hýbateľom vývoja boli reči o tom, či bude alebo nebude v USA ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Slabé dáta z amerického trhu práce odkryli ďalší potenciál možného uvoľnenia. Podporu poskytol tiež GFMS, najväčší svetový konzultant pre vzácne kovy. Vo svojom Zlatom súhrne 2012 uviedol, že cena by sa do konca roka 2012 alebo začiatkom 2013 mohla dostať nad hladinu 2000 USD.
Dôvody pre pokračovanie rely sú dobre známe: obavy z európskej dlhovej krízy, negatívne reálne výnosy a vyhliadky na ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie v USA. Vrchol v roku 2013 sa dá čakať, akonáhle sa vyhliadka rastu amerických sadzieb stane realitou. GFMS tiež predpokladá, že ponuka smerom nadol a recyklácia zlata bude rásť rýchlejšie ako dopyt po šperkoch a ďalších produktoch, takže investičná príležitosť bude otázkou dopytu. Krátkodobo môže cena dôjsť na 1530 USD, v prípade, že trh bude opúšťať riziko, čo môže na chvíľu postihnúť aj zlato.
Technickí obchodníci privítali, že 55týždenný kĺzavý priemer na 1647 dolároch ako podpora vydržal a trendová rastúca čiara od minima z roku 2008 zostala nedotknutá. V ďalších dňoch pravdepodobne k prelomeniu rezistencie na hodnote 1697 USD nedôjde, pretože mnoho obchodníkov sa teraz voči zlatu chová ľahostajne, pretože zlato v uplynulých mesiacoch často vydávalo falošné signály. Tiež je možné argumentovať tak, že táto úroveň bude prelomená, pretože hedžové fondy zostali trochu mimo s nižšou expozíciou voči zlatu a budú reagovať, ak sa technický obrázok zmení na pozitívny.
Ekonomické spomalenie zasiahlo priemyselné kovy
Po januárovom silnom raste si kovy vzali oddychový čas, prispievajú k tomu aj správy o ekonomickom spomalení v Číne. Od začiatku februára sa priemyselné kovy obchodujú do strany, pričom v posledných týždňoch sa prostredie zmenilo na výrazne negatívne. Vrcholom bol slabší report z amerického trhu práce, ktorý naďalej znížil výhľad ohľadom ekonomickej aktivity a s tým súvisiaci dopyt.
Hlavným vinníkom je však Čína a vysoké domáce zásoby priemyselných kovov ako je meď a oceľ, ktoré zvyšujú obavy zo spomalenia. Čína v posledných rokoch stála za 40 percentami svetovej spotreby a za viac ako 50 percentami svetového rastu v spotrebe hlavných kovov. Preto ich najbližší cenový vývoj bude závisieť na vývoji tejto krajiny.
Meď, najviac obchodovaný kov, prelomila technickú úroveň ako v Londýne tak v New Yorku a aktuálne hľadá podporu. Cena ešte nejakú dobu môže trpieť, pretože panujú obavy z tvrdého pristátia v Číne a obavy vzbudzujú aj slabšie ekonomické dáta v USA, ktoré môžu panovať ešte ďalších pár štvrťrokov. Technickí obchodníci budú sledovať podporu na 8 000 USD / MT na LME v Londýne a 3,6 USD / lb na Comex v New Yorku.
Dopyt po medi očakávame slabý, ale problémy na strane ponuky môžu cenu ochrániť pred ďalším poklesom. Produkcia z niekoľkých hlavných krajín sklamala z mnohých dôvodov ako napríklad vďaka sporom so zamestnancami, nepriaznivému počasiu, technickým problémom a vďaka poklesu kvality rudy, pretože niektoré hlavné bane dosiahli hranice kapacity.
Na trhu s ropou pokračujú ústne intervencie
Saudská Arábia, najväčší svetový exportér ropy a zároveň jediná krajina s ďalšou rezervnou kapacitou, znovu vyjadrila svoju nespokojnosť so súčasnými cenami, ktoré sa pohybujú okolo 120 dolárov za barel. Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie, pán Naim vyhlásil, že tu žiadny nedostatok ponuky nie je a zásoby ako v kráľovstve tak inde vo svete sú na svojich maximách. Ďalej uviedol, že Saudská Arábia je odhodlaná stlačiť ceny nižšie, a že môže produkovať v prípade potreby väčšie množstvo napriek tomu, že aktuálna produkcia je 10 miliónov barelov denne, čo je najvyššia úroveň za posledných tridsať rokov.
Medzinárodná energetická agentúra (MEA) tiež robila, čo mohla, aby upokojila ropné trhy, keď oznámila, že dva roky sťažených podmienok na strane ponuky sú za nami. Podľa nej rast dopytu mierne oslabuje vo chvíli, keď Saudská Arábia zvýšila produkciu. Kam teda ide všetka tá ropa, keď nie do spotreby? MEA sa domnieva, že túto ropu navyše skladujú na súši i na mori predovšetkým rozvojové krajiny, aby zvýšili strategické rezervy pre prípad, že dôjde k výpadku dodávok.
Nádeje pred stretnutím v Iráne rastú
Skupina krajín pozostávajúca z Číny, Ruska, Británie, Francúzska, USA a Nemecka sa v Iráne stretne prvýkrát po roku, aby diskutovala, ako riešiť viac ako mesiac trvajúci spor ohľadom jadrových zámerov Iránu, ktoré výrazne prispeli k tohtoročnému rastu cien ropy. Sankcie uvalené na Irán zvýšili riziko, že export ropy by mohol v tejto krajine klesnúť na úrovne, ktoré sme naposledy videli počas iránsko-irackej vojny v polovici 80.rokov. Vysoké ceny ropy však nedopadajú negatívne iba na Irán ale aj na krajiny, ktoré sankcie zaviedli. Nechajme stranou rétoriku, trh sa bude sústrediť na známky dohody, ktorú budú obe strany prezentovať ako víťazstvo a ktorá pomôže uvoľniť napätie.
Cena ropy Brent klesla, zatiaľ čo WTI udržala trojmiestnu cenu, čím došlo k zníženiu cenového spreadu medzi oboma ropami. Čoskoro bude otvorený ropovod Seaway z Cushingu, centrálneho skladu ropy WTI, do Mexického zálivu, čo odstráni tlaky na skladovaciu kapacitu v tejto oblasti a čo pomôže rope WTI posunúť sa späť na medzinárodnú cenovú úroveň, ktorú reprezentuje ropa Brent.
Brent po väčšinu uplynulého týždňa hľadala podporu v pásme 119 a 120 dolárov za barel, kde ju tiež našla. Kým sa situácia v Iráne nezlepší, špekulanti na pokles budú pravdepodobne vyberať
zisky okolo 119 dolárov, pretože k zníženiu cenovej prémie pred známkami nájdenia riešenia nedôjde.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |