V uplynulých troch mesiacoch sa nedarilo káve Arabike, čo bol dôsledok informácií o vysokej produkcii v Južnej Amerike. Cena tohto typu kávy sa znížila z 226,9 na 182 US centa za libru. Naopak Robusta mierne posilnila z 1810 na 2026 USD za tonu.
Podľa poradenskej spoločnosti CoffeeNetwork by sa celosvetová úroda kávy mala v sezóne 2012/13 (začne v októbri) zvýšiť na rekordných 146 miliónov vriec. V tejto sezóne bude úroda pravdepodobne 135 miliónov vriec (Ministerstvo poľnohospodárstva USA odhaduje 134 miliónov vriec). Brazília by mala dodať rekordných 56 miliónov vriec, pričom v tomto menej výnosnom roku dvojročného cyklu bude produkcia 49,2 milióna vriec. Brazílske Ministerstvo poľnohospodárstva je vo svojej predpovedi opatrnejšie a očakáva produkciu v krajine v sezóne 2012/13 na úrovni 50,6 milióna vriec.
Obr. 1: Globálna produkcia a konečné zásoby kávy v miliónoch vriec (Zdroj: USDA)
Globálna spotreba kávy sa postupne zvyšuje. Podľa International Coffee Organization sa v roku 2010 pohyboval dopyt na úrovni 135 miliónov ton. V roku 2011 pravdepodobne nastalo zvýšenie o 2 % (priemerné tempo rastu v posledných 10 rokoch bolo 2,5 %) na 138 miliónov ton. ICO odhaduje vo svojom základnom scenári s dvojpercentným ročným rastom spotreby, že do roku 2020 sa celosvetový dopyt po káve zvýši na 165 miliónov ton.
Zásoby kávy v exportérskych krajinách sú rekordne nízke a momentálne sa pohybujú na úrovni 17,4 milióna vriec. Naopak v importérskych štátoch sú zásoby relatívne vysoké. V skladoch tu je 22,3 milióna vriec.
V nasledujúcich troch mesiacoch predpokladáme ďalší mierny pokles cien kávy, keďže celosvetová produkcia sa v nasledujúcich mesiacoch výrazne zvýši. Vďaka prebytku by mali byť doplnené zásoby v štátoch vyvážajúcich túto komoditu.
Obr. 2: Cenový vývoj kávy Arabika v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Obr. 3: Cenový vývoj kávy Robusta v USD/tonu (Zdroj: Bloomberg)
Kakao dokázalo v prvých troch mesiacoch tohto roka mierne zhodnotiť z 2109 na 2219 USD za tonu. Podporou boli informácie o rýchlo rastúcej spotrebe, kvôli ktorej by na trhu mohol nastať malý nedostatok.
Podľa spoločnosti Olam International sa trh s kakaom dostane v marketingovom roku 2012/13 do deficitu, pričom v tomto roku je na trhu prebytok. Z Nigérie, štvrtého najväčšieho producenta kakaa na svete (dodáva 5 % svetovej ponuky), prišli informácie o premnožení sa hmyzu napádajúceho listy kakaovníkov. Kvôli nedostatku chemických postrekov v krajine hrozilo zničenie až 40 percent nigérijskej úrody. Tieto obavy sa nakoniec nenaplnili.
V súčasnosti prebiehajú v Pobreží slonoviny, ktoré dodáva 32 % globálnej ponuky, výrazné zmeny fungovania trhu s kakaom. Vláda spustila v januári aukcie kakaových bôbov, vďaka ktorým by farmári mali získať garantovanú cenu za svoju úrodu. Medzi ďalšie zmeny patrí vytváranie družstiev poľnohospodárov, vďaka čomu by sa mali znížiť náklady na pestovanie. Podľa poradenskej spoločnosti Ecobank Transnational by však vláda mala urýchliť zmeny, pretože hrozí stagnácia produkcie pod minuloročným rekordom 1,5 milióna ton.
Spotreba kakaa je rekordne vysoká. European Cocoa Association uviedla, že v poslednom štvrťroku 2011 sa v Európe spracovalo 349 355 ton kakaových bôbov, čo je o 1,7 percenta viac oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V celom minulom roku bolo spracovaných 1 436 049 ton kakaových bôbov (medziročné zvýšenie o 7 %).
Obr. 4: Spotreba kakaa v Európe v tonách (Zdroj: ECA)
V druhom štvrťroku 2012 by cena kakaa mala stagnovať. Produkcia zatiaľ stačí pokrývať spotrebu. Počasie i politická situácia v západnej Afrike sú stabilné, takže v súčasnosti nehrozí výpadok dodávok tejto komodity.
Obr. 5: Cenový vývoj kakaa v USD/tonu (Zdroj: Bloomberg)
V uplynulých troch mesiacoch zaznamenala bavlna rôznorodý vývoj. V januári najskôr mierne zhodnotila z 91,8 na takmer 100 US centov za libru. Do polovice marca potom poklesla jej cena až na 87 centov. Na konci štvrťroku však komodita po uverejnení predpovedí o zmenšení osiatej plochy opätovne posilnila na 93,5 centa za libru.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA znížilo odhad celosvetovej spotreby bavlny v marketingovom roku 2011/12 na 108,7 milióna balov, pričom minulý rok bol dopyt 114,5 milióna balov. V prípade Číny, ktorá je najväčším spotrebiteľom tejto komodity na svete, bol odhad upravený nadol na 43,5 milióna balov. V minulom roku sa tu spotrebovalo 46 miliónov balov. Dôvodom je spomaľovanie globálneho ekonomického rastu a hroziaca recesia v Európe. Domácnosti tu znižujú svoje spotrebiteľské výdaje a nakupujú menej tovarov.
Predpoveď produkcie bola mierne zvýšená na rekordnú úroveň 123,6 milióna balov. Odhad globálnych zásob bol upravený nahor na 62,3 milióna balov, čo je druhá najvyššia hodnota v histórii a výrazne viac oproti predchádzajúcej sezóne, kedy bolo v skladoch len 47,3 milióna balov. Zásoby budovala v posledných mesiacoch predovšetkým Čína. Predpokladá sa, že drží približne štvrtinu globálnych zásob bavlny. Na konci marca uverejnilo Ministerstvo poľnohospodárstva USA odhad veľkosti bavlnou osiatej plochy v Spojených štátoch. Americkí farmári túto komoditu nechcú pestovať, preto sa chystajú osiať 13,2 milióna akrov, čo by bolo o 11 % menej oproti minulému roku.
Obr. 6: Produkcia a spotreba bavlny v miliónoch balov a pomer zásob k spotrebe v % (Zdroj: USDA)
V nasledujúcich troch mesiacoch očakávame stagnáciu ceny bavlny na súčasnej úrovni. Farmári osejú menšiu plochu, takže prebytok komodity na trhu by sa v nasledujúcich mesiacoch mohol znížiť. Výraznejší rast cien však kvôli vysokým zásobám nepredpokladáme.
Obr. 7: Cenový vývoj bavlny v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Cukor dokázal v uplynulých troch mesiacoch mierne zhodnotiť z 23,3 na 24,7 US centa za libru. Pre cenu sa stali podporou informácie z Brazílie o nižšej produkcii oproti pôvodným predpokladom. Ponuka cukru by sa však s príchodom novej žatvy trstiny mala zvýšiť, čo bráni výraznejšiemu rastu ceny.
Podľa odhadu poradenskej spoločnosti Datagro by juh Brazílie mohol v sezóne 2012/13 (začne v apríli) vyprodukovať takmer 34 miliónov ton kávy, čo by bolo dvojročné maximum. V minulej sezóne bolo vyrobených 31 miliónov ton cukru. Dôvodom je lepšie počasie, vďaka ktorému sa veľkosť úrody cukrovej trstiny pravdepodobne zvýši z 493 na 518 miliónov ton. Poľnohospodári plánujú viac rekultivovať plantáže. Podľa Asociácie pestovateľov cukrovej trstiny bude tento rok v Brazílii preinvestovaných 3,4 miliardy USD s cieľom omladiť až 1,5 milióna hektárov (15 % polí) s trstinou. V minulom roku bol rekultivovaný 1 milión hektárov.
Export z Brazílie je relatívne vysoký, keďže pre tamojších farmárov je vývoz o približne 11 percent výhodnejší oproti predaju na domácom trhu. Viac cukru momentálne dodáva aj Thajsko. Výroba od začiatku sezóny tu je zatiaľ o 6 percent vyššia oproti rovnakému obdobiu minulého roka. S produkčnými problémami naopak bojuje Mexiko, kde je výroba cukru v tejto sezóne o 12 % nižšia oproti minulému roku.
Podľa odhadu Ministerstva poľnohospodárstva USA by sa na celom svete malo v marketingovom roku 2011/12 dopestovať rekordných 168 miliónov ton cukru. Globálna spotreba cukru by podľa odhadu Ministerstva poľnohospodárstva USA mala v marketingovom roku 2011/12 vzrásť o 2,1 percenta na rekordných 159 miliónov ton. Výsledkom výrazného prebytku ponuky nad dopytom bude rast zásob na štvorročné maximum.
V druhom štvrťroku predpokladáme stabilizáciu ceny cukru na súčasnej úrovni. Mierne zlacnenie komodity môže nastať v prípade dobrého počasia, vďaka ktorému by sa zvýšila výnosnosť plantáží s cukrovou trstinou.
Obr. 8: Cenový vývoj cukru v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Autor: Boris Tomčiak | Analytik | www.colosseum.cz
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |