Výhľad pre drahé kovy

Broker: Colosseum

Zlato

V prvom štvrťroku 2012 zlato najskôr zhodnotilo z 1567 USD na takmer 1800 USD za trójsku uncu na konci februára, keďže Európska centrálna banka pokračuje v liatí peňazí do obehu. Informácie o výraznom poklese spotreby zlata v Indii, ktorá je dlhodobo najväčším nákupcom tohto kovu na svete, však spôsobili prudký pokles ceny zlata na 1669,3 USD za trójsku uncu.

Od začiatku októbra do konca decembra sa globálne spotrebovalo 1017 ton zlata, čo je o 2 % menej oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V dolárovom vyjadrení bol zaznamenaný rast o 21 % na 55,2 miliardy USD. V celom minulom roku bol celosvetový dopyt 4067 ton. V nominálnom vyjadrení bolo zlato nakúpené za rekordných 205,5 miliardy USD, pričom v roku 2010 bola spotreba 159 miliárd USD.

Obr.  1: Globálny fyzický dopyt po zlate v tonách a nominálny dopyt v miliardách USD (zdroj: WGC, GFMS)

 Dopyt po zlate

Spotreba v klenotníctve je v posledných mesiacoch kvôli vysokej cene slabšia. Vo fyzickom vyjadrení nastal v štvrtom štvrťroku medziročný pokles spotreby v klenotníctve o 15 % na 477 ton. V dolárovom vyjadrení bolo zaznamenané zvýšenie dopytu o 5 % na rekordných 25,9 miliardy USD. Spotreba v priemysle poklesla na 112 ton (6,6 miliardy USD). Dôvodom bola predovšetkým nižšia spotreba v elektrotechnickom priemysle.

Objem investícií do zlatých prútov, mincí a iných foriem fyzického zlata (vrátane ETF) vzrástol v poslednom štvrťroku o 19 % na 428 ton. V nominálnom vyjadrení nastalo zvýšenie investičného dopytu o 46 % na 23,2 miliardy USD. Za 18,5 miliardy boli nakúpené mince, zlaté prúty a podobné formy fyzického zlata. Do zlatých ETF pritiekli prostriedky v objeme 4,7 miliardy USD.

Teritoriálny pohľad na dopyt odhaľuje, že Čína sa v poslednom štvrťroku stala s 202 tonami najväčším spotrebiteľom zlata na svete. Medziročne sa tu dopyt zvýšil o 2 %. V prípade doterajšieho lídra Indie nastal pokles spotreby o 42 % na 173 ton. Pri porovnaní údajov za celý rok však stále vedie India s 933 tonami (Čína nakúpila 811 ton). V Indii vypukol v marci štrajk klenotníkov, ktorým sa nepáči nové dovozné clo na zlato vo výške 4 % a jednopercentná daň na šperky. Maloobchodné ceny by sa v niektorých oblastiach mohli zvýšiť o približne 6 %. Podľa prieskumu agentúry Reuters medzi indickými spracovávateľmi kovu by v tomto roku mohol poklesnúť dopyt krajiny až o 30 % na 600 ton.

Celosvetová ponuka zlata sa v posledných troch mesiacoch 2011 znížila medziročne o 4 % na 1033 ton. Banská produkcia (bez hedgingu) stúpla o 4 % na 717 ton. Ponuka recyklovaného zlata poklesla o 2 % na 415 ton. Centrálne banky pokračujú vo veľkých nákupoch a do svojich trezorov pridali 93 ton kovu.

Držba zlata je z dlhodobého hľadiska výhodná, keďže tento kov dokáže ochrániť pred infláciou. V krátkodobom časovom horizonte však investori musia počítať s výraznejším kolísaním ceny. V druhom štvrťroku 2012 je možný ďalší mierny pokles ceny zlata. Na hladine 1500 USD/oz je vhodná akumulácia.

Obr.  2: Cenový vývoj zlata v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)

Cena zlata graf

Striebro

Striebro malo v uplynulých troch mesiacoch veľmi podobný vývoj ako zlato. V januári a februári sa cena zvýšila z 27,9 na 37,6 USD za trójsku uncu. V marci však kvôli obavám z ďalšieho prepadu priemyselnej aktivity v Číne nastal pokles ceny na 32,5 dolára za uncu.

Index globálnej priemyselnej aktivity vydávaný JP Morgan Chase sa vo februári zvýšil na jednoročné maximum 55,5 bodu (údaje nad 50 bodmi signalizujú expanziu v priemysle). Ťahúňom sú Spojené štáty. Po vylúčení údajov z tohto regiónu bol globálny index len na úrovni 51,7 bodu.

V Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom kovov na svete, sa index nákupných manažérov nachádza na hranici 50  bodov. Čínsky štatistický úrad uviedol, že zisk priemyselných podnikov v druhej najväčšej ekonomika sveta sa v dvojmesačnom období január-február znížil oproti minulému roku o 5,2 % na 606 miliárd juanov (96 miliárd USD). Pred rokom bol rast ziskov na úrovni 34 %. Tržby sa zvýšili medziročne o 13,4 % na rekordných 12,1 bilióna juanov. Priemyselníci v krajine tlačia na vládu a centrálnu banku, aby podporili ekonomický rast.

Predaje elektroniky vo svete sú v posledných mesiacoch slabšie. Údaje americkej Asociácie výrobcov polovodičov odhalili, že v januári členovia asociácie predali globálne polovodiče za 25,4 miliardy USD. To je o 8,8 percenta nižšie oproti rovnakému mesiacu minulého roka. V Európe nastal pokles až o 16 %, v Japonsku sa hodnota predaných polovodičov znížila o 9,4 %. Situácia by sa však mala v najbližšom období zlepšiť. Podľa odhadu GfK Digital World a americkej Asociácie spotrebnej elektroniky by sa globálne tržby z predaja spotrebnej elektroniky mali v tomto roku zvýšiť o 5 % na 1 bilión USD, čo by bola rekordne vysoká hodnota. Ťahúňom budú predovšetkým chytré telefóny a tablety. V oboch prípadoch sa očakáva dvojciferný (na úrovni 20 až 30 %) rast predajov.

Striebro sa momentálne nachádza vo vyčkávacej fáze. Spotreba vo svete rastie pomalšie oproti pôvodným predpokladom, keďže globálny ekonomický rast ochabol. Cenová korekcia k 28 dolárom bude vhodná na vstup do dlhodobých nákupných pozícií.

Obr.  3: Cenový vývoj striebra v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)

Cena striebra graf

Platina a paládium

Platina a paládium v januári a februári tiež zhodnocovali, aby v marci podľahli korekcii. Cena platiny vzrástla z 1390 na 1638 USD za trójsku uncu. Paládium bolo slabšie a na konci marca sa jeho cena nachádzala na takmer nezmenenej úrovni 654 USD/oz.

Globálny automobilový trh rastie, aj keď medzi jednotlivými regiónmi sú značné rozdiely. Podľa údajov spoločnosti Autodata sa vo februári predalo v Spojených štátoch na sezónne očistenej anualizovanej báze 15,1 milióna osobných vozidiel. To je o 14 % viac oproti minulému roku a najvyšší údaj od februára 2008. Údaje signalizujú, že americké domácnosti sú opäť ochotné utrácať, keďže sa výrazne zlepšila ekonomická situácia v krajine. O 32 % viac áut oproti minulému roku sa vo februári predalo v Japonsku, kde vláda v súčasnosti podporuje úsporné vozidlá. V Indii boli zaznamenané rekordne vysoké predaje, pričom na medziročnej báze je rast na úrovni 13 %.

Omnoho pesimistickejšia je situácia v Európe a Číne. Európska asociácia výrobcov automobilov uviedla, že vo februári sa registrácie nových osobných vozidiel v EU27 znížili medziročne o 9,7 percenta na 888 878 kusov. V prvých dvoch mesiacoch nastal medziročný pokles o 8,3 percenta. Čínska asociácia výrobcov automobilov uviedla, že predaje osobných vozidiel v krajine sa v dvojmesačnom období január-február znížili medziročne o 4,4 percenta na 2,37 milióna kusov. To je najväčší pokles od roku 2006.

Na strane ponuky sa situácia zaujímavo vyvíja v Zimbabwe, v ktorom sa nachádza viac ako tretina svetových rezerv platiny (po Južnej Afrike sú druhé najväčšie). Vláda tu začala s  čiastočným znárodňovaním. Spoločnosť Impala Platinum musela predať 51% v ovládanej spoločnosti Zimplats Holding štátu a odborárom. Zimbabwe taktiež plánuje zvýšiť registračné poplatky pre ťažobné spoločnosti z 300 tisíc na 2,5 milióna USD. Investori sa obávajú, že v budúcnosti by sa v krajine mohli oneskoriť projekty na vyhľadávanie a budovanie nových baní, aj keď manažment Impala Platinum uviedol, že spolupráca s vládou je zatiaľ bezproblémová.

V nasledujúcich troch mesiacoch očakávame ešte mierny pokles cien platiny i paládia. Dôvodom sú predovšetkým znižujúce sa predaje áut v Číne a Európe. Ponuka oboch kovov je momentálne dostatočne vysoká a trh by sa v tomto roku mohol dostať do malého prebytku.

Obr.  4: Mesačné predaje osobných áut v kusoch  (Zdroj: Bloomberg)

Predaje osobných áut

Obr.  5: Cenový vývoj platiny v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)

Cena platiny graf

Obr.  6: Cenový vývoj paládia v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)

Cena paládia graf

Autor: Boris Tomčiak | Analytik | www.colosseum.cz

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7823 13.14 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-podielovy-fondPodielový fond asi najvýstižnejšie charakterizuje príslovie „Virtus Unita Fortior“ (v jednote je sila). Zakladá ho správcovská spoločnosť, ...
ako-podat-prvy-pokyn Pokyny sa v minulosti zadávali najmä osobne, prípadne cez telefón. Dnes sa pre svojú rýchlosť používa najmä internet. Ako ale zadať prvý pokyn?...
clenenie-fondovNa trhu je veľké množstvo podielových fondov. Môžeme ich zaradiť do niekoľkých základných skupín. Vlastnosti týchto skupín sú kľúčové pri ...