Komoditný sektor má za sebou najhorší týždeň od decembra, pretože korekcia zasiahla po horších priemyselných dátach z Číny a Európy väčšinu trhov. Navyše sa pridala snaha zastaviť ďalší rast ceny ropy. Komoditný index DJ-USB stratil takmer dve percentá, pretože väčšina komodít s výnimkou pár poľnohospodárskych strácala. Najviac postihnutý bol sektor základných kovov vďaka známkam čínskeho spomalenia, nasledoval poľnohospodársky sektor, kde došlo pred dvoma dôležitými reportmi k vyberaniu ziskov.
Ropa po saudských komentároch klesla
Ropný trh minulý týždeň zažil výpredaje vďaka sústredeným snahám o zníženie nervozity, najmä zo strany Saudskej Arábie. Počas týždňa sa mocný minister ropného priemyslu Saudskej Arábie, pán Naim, pokúšal upokojiť trh vyhlásením, že súčasná vysoká cena ropy nie je opodstatnená, pretože globálny trh je teraz dobre zásobený a ak by bolo treba, Saudská Arábia môže uvoľniť ďalších 25 percent navyše k 10 miliónom barelov denne, ktoré teraz produkuje.
Chladná odpoveď trhu sa dá vysvetliť tak, že trh zistil, že keby bola Saudská Arábia požiadaná o ešte väčšiu produkciu, jej už tak nízke rezervné kapacity by sa ešte viac znížili, čo by malo za následok zraniteľnosť trhu voči ďalším šokom na strane ponuky. Komentáre potom zdôrazňujú obavy z pokračujúcich vysokých cien, ktoré by mohli v ďalších mesiacoch ovplyvniť svetový hospodársky rast.
Po uplynulom týždni môžeme konštatovať, že ropa Brent zostala nad cenovou hladinou 120 dolárov dlhšie ako pri líbyjskej vojne a priemerná cena dosiahla minulý mesiac 124 dolárov. Dlhá doba s takto vysokými cenami vyvoláva obavy na strane spotrebiteľov aj na strane producentov. Napríklad Saudská Arábia sa obáva, že rast cien k 150 dolárom, ako v roku 2008, by mohol spustiť novú recesiu. Vtedy bol prudký rast cien nasledovaný kolapsom dopytu a dramatickým poklesom ceny, čo si teraz Saudská Arábia nemôže dovoliť. Na vyrovnanie stále rastúcich rozpočtov potrebuje ceny nad 80 dolármi.
Pozornosť sa sústredí na slabé ekonomické dáta
Trhy po týchto správach rýchlo odpísali pár dolárov, ale pozornosť naďalej púta Irán a jeho klesajúce exporty, ktoré rýchlo vyhnali cenu ropy Brent späť nad 125 dolárov. Ďalší pokles ceny spôsobili ekonomické dáta, ktoré ukázali spomaľujúcu výrobu v Európe, kde teraz hrozí dvojitá recesia, ale aj v Číne, kde výrobný index PMI za marec klesol už piaty mesiac v rade. Tieto čísla opäť ukázali, že Čína spomaľuje a ak vezmeme do úvahy, že má na svedomí 65 percent rastu svetovej spotreby komodít a konzumuje 32 percent všetkých hlavných komodít, vplyv na ich dopyt a ceny veľmi závisí na tom, či spomalenie bude postupné alebo ostré.
Brent Crude – zdroj: Bloomberg
Horšie než očakávané ekonomické dáta postavili obchodníkov s ropou pred neľahké rozhodnutie, pretože môže prísť možné spomalenie dopytu a to by v najbližších týždňoch znamenalo presun pozornosti od klesajúcej ponuky a obáv z náhleho rastu ceny ku klesajúcim cenám. Kým je cena ropy Brent nad kľúčovou úrovňou 120 dolárov za barel, vidíme v Saxo Bank len riziko mini korekcie, pretože dôkaz skutočného narušenia dopytu sme zatiaľ nevideli. Pokiaľ cena klesne pod 120 u Brentu a pod 104 u WTI, začne vývoj robiť starosti špekulatívnym obchodníkom, ktorí držia rekordne dlhé pozície vo výške takmer 500 miliónov barelov.
Ropa Brent potvrdila pozíciu medzinárodného štandardu
Najväčší svetový obchodník s ropou Vitol uviedol, že veľký rozdiel medzi WTI a Brentom je spôsobený tým, že úloha ropy WTI ako globálneho benchmarku naďalej klesá. Hoci je stále najobchodovanejším kontraktom, za posledné tri roky mali fyzické dodávky len 10 percentný podiel vďaka jej odtrhnutiu od svetového trhu v dôsledku logistických problémov v centrálnom sklade v Cushingu v Oklahome. Oproti tomu sa podiel ropy Brent zvýšil na 53 percent a Oman-Dubai drží s podielom 31 percent tretie miesto.
Zemný plyn sa naďalej obchoduje v blízkosti 10 ročných miním, pretože extrémne teplý marec spustil prvé dodávky do podzemných skladísk. K tejto každoročnej udalosti došlo cca o 2 týždne skôr ako za normálnych okolností a je typickým signálom, že zimný trh pre plyn v USA končí. Súčasná úroveň zásob je 2 380 miliárd kubických stôp (BCF) a je o 768 BCF vyššia ako vlani. Vďaka výnimočne vysokému prebytku zásob musia ceny ešte nejaký čas zostať nízko, než dokážu počas letných mesiacov pritiahnuť dopyt namiesto uhlia, kde už ceny vďaka alternatíve v podobe plynu poklesli (tam, kde alternatíva existuje).
Zlato: kde sú kupci?
Dolár šiel po slabých ekonomických dátach z Číny a z Európy vyššie a zlato opäť trpelo, čo je dané jeho relatívne vysokou koreláciou s vývojom dolára počas uplynulých týždňov. Kríza Eurozóny sa opäť pripomína, pretože výnosy španielskych 10-ročných dlhopisov rástli po prvýkrát od januára opäť nad hranicu 5,5 percenta. Ani vďaka tomu sa nepodarilo zapáliť na zlate iskru, pretože fyzický trh je naďalej slabý napriek tomu, že cena klesla späť na januárovú úroveň. Spomalenie v Číne, druhom svetovom najväčšom nákupcovi zlata, môže poznamenať dopyt, zatiaľ čo štrajk medzi klenotníkmi v Indii, ktorá je druhým najväčším importérom zlata, znížil dopyt na polovicu. Polovica miestnych obchodov je totiž zatvorená na protest proti vládnemu opatreniu, ktoré zvýšilo importné clá.
Predaje boli v uplynulých týždňoch spojené s rastúcimi výnosmi amerických dlhopisov, ktoré reagovali na známky silnejšieho ekonomického oživenia, čo znamená, že nebude potrebné ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie. Od tej doby výnosy dlhopisov opäť poklesli, pretože kupujúci žiadajú bezpečný prístav. Momentálne je sentiment na všetkých vzácnych kovoch slabý, platina sa opäť obchoduje lacnejšie než zlato a paládium zažilo najväčší denný prepad od decembra. Kým čakáme na kupca, ďalšia konsolidácia nemôže prebehnúť a možné straty nemožno vylúčiť, kým sme veľmi blízko kľúčovej pomoci na 1600 dolároch. Reakcia investorov na burzových produktoch bude v nasledujúcich týždňoch tiež kľúčová, pretože sme už aj tu pozorovali uzatváranie pozícií, čo je v rozpore so skorším správaním, kedy boli poklesy využívané ako nákupné príležitosti.
Technicky je zlato uväznené medzi podporami na 1625 USD (61,8% Fibo) a 1686 (200 denný kĺzavý priemer). Ďalšie oslabenie môže viesť až k poklesu na 1600 USD, kde je trendová línia z októbrových miním z roku 2008.
Spotová cena zlata – Source: Bloomberg
Obilniny pred bitkou o pôdu preraďujú na vyššiu rýchlosť
Ceny pre tri hlavné úrody minulý týždeň mierne poklesli, čo nasledovalo po silnom marcovom raste. Ten spustili významné čínske importy kukurice a sójových bôbov spolu s teplým a suchým počasím v Južnej Amerike, čo malo za následok pokles produkcie sójových bôbov. Cena európskej zimnej úrody pšenice, semien repky olejnej a jačmeňa zostali na vyšších úrovniach vďaka obavám z dôsledkov veľkej zimy, ktorá do Európy dorazila prvé februárové týždne.
Tento týždeň budú pre trh dôležité dva reporty Amerického ministerstva poľnohospodárstva zverejnené 30. marca. Očakávaná sejba a štvrťročné zásoby napovedia, ktoré plodiny budú tento rok americkí farmári siať a aká veľká je stará úroda, najmä či zásoby kukurice sú po exportoch do Číny z minulého mesiaca nízke. Vďaka miernemu počasiu môže sejba začať skôr a farmári možno nahradia časť sójových bôbov napriek ich vysokým cenám kukuricou, pretože sójové bôby sa spravidla sejú neskôr. Väčšina tohto týždňa bude spočívať v úprave pozícií pred zverejnením týchto dvoch správ.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |