Celý uplynulý týždeň pokračovali akcie v raste, pretože americké ekonomické dáta sa naďalej zlepšujú. Dolár nezaznamenal takmer žiadnu zmenu a obchoduje sa do strany. Komoditný index DJ-USB zostal bezo zmeny, poľnohospodársky sektor si pripísal výrazné zisky predovšetkým vďaka cukru a sójovým bôbom. Vzácne kovy stratili podporu vo forme kvantitatívneho uvoľňovania a platina prvýkrát po šiestich mesiacoch prekonala zlato. Ľahké predaje zasiahli energetický sektor vďaka rečiam o uvoľnení strategických rezerv.
Ropa klesala vďaka referenciám o uvoľnení strategických rezerv
Hlavným faktorom, ktorý minulý týždeň ovplyvnil cenu ropy, boli správy z Washingtonu, že USA a Veľká Británia zvažujú uvoľnenie strategických ropných rezerv, aby zmiernili súčasné vysoké ceny. Hoci USA tieto správy neskôr popreli, pre obchodníkov s ropou bol to signál, že nastane tendencia tlačiť cenu ropy nižšie. Teraz trhom hýbe predovšetkým psychológia a strach z neznáma, nie nedostatku ropy na trhu, čo by mohlo prípadne spustiť korekciu, ak sa špekulatívni investori rozhodnúť opustiť dlhé pozície.
Priemerná maloobchodná cena benzínu sa v Amerike šplhá čoraz viac ku hranici 4 doláre za galón. Od decembra vzrástla o 20 percent na 3,83 dolára. To so sebou nesie riziko, že šance na znovuzvolenie prezidenta Obamu klesnú. Rastúca frustrácia amerických motoristov, ktorí spotrebujú približne 10 percent svetovej ropnej produkcie, by sa mohla stať výbušnou témou, pretože motoristická sezóna sa blíži a niektorí odhadujú, že cena by sa mohla vyšplhať až na 4,3 dolára za galón (1,14 eura za liter). Pre porovnanie, v roku 2008 bola cena maximálne 4,1 dolára.
Brent však aj naďalej pokračuje v obchodovaní v relatívne úzkom pásme okolo 120 dolárov. Ak sa situácia nezmení, bude ropa tento týždeň nad 120 dolármi dlhšie ako v prípade líbyjskej krízy v roku 2011. To ukazuje, aká chúlostivá situácia teraz pretrváva. Hoci Saudská Arábia uviedla, že sprístupní trhu ďalšiu ropu, mnohí vážne pochybujú, akou extra výrobnou kapacitou v skutočnosti disponuje (množstvo ropy, ktoré možno získať počas 30 dní a dodávať po dobu 90 dní).
Ropa Brent pravdepodobne zostane na úrovni 120 dolárov i naďalej, ale pokračujúca diskusia o uvoľnení strategických rezerv a ďalšie správy z Iránu by mohli spustiť vyberanie ziskov. Pokles ceny pod pásmo podpory medzi 119 a 121 dolármi so sebou nesie riziko poklesu na 116,50 USD.
Zlato po lepších údajoch z americkej ekonomiky kleslo
Podľa mnohých stratégov má zlato v roku 2012 aj naďalej dobré vyhliadky, ale jedna z udalostí, ktoré môžu tento výhľad zmeniť, teda návrat centrálnych bánk k prísnejšej monetárnej politike, začala priťahovať minulý týždeň pozornosť a prispela k poklesu cien zlata a striebra. FED nechal bez prekvapení sadzbu nezmenenú, ale poskytol optimistickejší výhľad na ďalšie kvartály s tým, že ekonomický rast prekoná očakávania. To znova znížilo očakávania ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania a zvýšilo pochybnosti, či FED zachová nízke úrokové sadzby až do roku 2014, ako oznámil v januári.
V dôsledku toho zlato klesalo až na 1635 USD, na najnižšiu úroveň za dva mesiace. Striebru sa darilo ešte horšie, dosiahlo minima na úrovni 31,62 USD. Investori s platinou sa viezli na rastovom príbehu a nakupovali tento kov na úkor zlata, pričom vyhnali cenu nad cenu zlata prvýkrát za šesť mesiacov. Či platina dokáže v doterajšom vývoji pokračovať, sa ešte len uvidí. Za pozornosť ale stojí, že v priemere je platina drahšia ako zlato o 25 percent, pričom v januári bola naopak o 15 % lacnejšia.
Sledujte výnosy dlhopisov a podporu na 1600 USD
Zlatu by aktuálne mohol poskytnúť podporu dlhopisový trh. Ak by ďalej rástli výnosy na desaťročných amerických vládnych dlhopisoch (aktuálne 2,3%), mohli by sme sa dočkať návratu QE3 do hry, pretože FED sa horlivo snaží chrániť domáce pôžičky pred zdražením, čo by mohlo spolu s rastúcimi cenami benzínu ohroziť oživenie ekonomiky. Kritickou úrovňou podpory je pre tento týždeň 1600 USD, kde je zároveň rastová linka z miním z roku 2008. Veľa pozícií už na špekulantských účtoch prešlo konsolidáciou, pretože tieto pozície klesli o 22 percent, najviac od roku 2004. Kľúčom k udržaniu podpory zostávajú dlhodobí investori prostredníctvom ETF fondov a fyzický dopyt.
Sójové bôby profitovali z klesajúcej ponuky z Južnej Ameriky
Index DJ-USB obilniny, ktorý zahŕňa cenový vývoj americkej pšenice, kukurice a sójových bôbov, pridal od decembrových maxím 17 percent. Rast majú na svedomí takmer výhradne sójové bôby, ktoré vďaka mesiac trvajúcemu rastu dosiahli šesťmesačné maximum a za rok 2012 si držia 14 percentný zisk.
Rast odštartovali obavy z nižšej brazílskej produkcie vďaka suchu a plesniam. Brazília je najväčším svetovým exportérom sójových bôbov a podľa miestnych predpovedí by jej produkcia mala klesnúť o 4 percentá na 67,1 milióna ton. To sa môže premietnuť vo vyššom dopyte po amerických exportoch, čo zvýšilo cenu. Rast ceny podporila aj Čína, kde sa čaká v tomto roku rast dopytu o 4 milióny ton na 56 miliónov ton.
Májový future kontrakt sa momentálne obchoduje za 13,65. V roku 2011 sa obchodoval takmer 10 mesiacov v rozpätí 13 až 14,5. Zdá sa, že história sa opakuje, kým čakáme na správy z Južnej Ameriky a osevné plány amerických farmárov.
Kukurica zaostáva
Cena kukurice zaostala za cenou sójových bôbov od začiatku roka o 13 percent. S novou sezónou sa niektorí farmári môžu rozhodnúť zasiať sójové bôby miesto kukurice, čo by mohlo mať vplyv na ponuku a tým pádom pozitívne na cenu. Nízke zásoby starej kukurice viedli k tomu, že májový future kontrakt prelomil 200 denný kĺzavý priemer, čo viedlo k ďalším technickým nákupom.
Sladký cukor
Po návrate dôvery a po 10-percentnej korekcii zo začiatku marca cena cukru rástla. Na cene 24,25 sa pridali komerční kupci, obchodné domy aj špekulatívne účty, čo vyhnalo cenu nahor o 4 percentá v priebehu pár dní. Rast podporilo aj sucho v Brazílii, o ktorom sme už písali. Vďaka dobrému výhľadu na svetové zásoby sa ale zdá, že potenciál rastu je obmedzený a na februárovom maxime je rezistencia vo výške 25,80.
Kakao kráča opačným smerom
Ďalší dramatický vývoj ceny má za sebou kakao, ktoré prepadlo o 9 percent za týždeň a dostalo sa na najnižšiu úroveň za jeden mesiac. Skoršie obavy z nedostatku pre rok 2012 sa zmiernili, pretože dážď pomohol ako západnej Afrike, tak Ghane a Indonézii, ktoré zvýšili odhady produkcie. Špekulatívne pozície sú teraz v súčte krátke vo výške 5,5 tisíca kontraktov, ale za týmto číslom je veľké množstvo dlhých pozícií, ktorých redukcia môže viesť k ďalšiemu poklesu ceny.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7823 | 13.14 % |