Od polovice decembra pozorujeme silný rast ceny ropy Brent aj WTI. Rast zapríčinil rad udalostí ako napríklad zvýšenie odhadu rastu USA, naďalej silný dopyt z rozvojových krajín, prerušenie dodávok z Jemenu, Sudánu a Sýrie a v neposlednom rade tiež nevôľa Západu ohľadom jadrových zámerov Iránu.
Posledný dôvod je nepochybne tým, čo udržuje ceny vysoko aj napriek tomu, že Líbya a neskôr aj Irak (ktorý navýšil prvýkrát za posledných 30 rokov produkciu na 3 milióny barelov denne) nahradili výpadky minoritných dodávok. Ale nízke zásoby spôsobujú, že je ropný trh naďalej citlivý voči geopolitickému napätiu, pričom Saudská Arábia je teraz jedinou krajinou, ktorá má významnejšie ropné rezervy.
Keď vlani na jar zmizla z trhu ropa z Líbye, Brent vystrelil na 127 dolárov za barel a cena zostala celý mesiac nad hranicou 120 dolárov, až Medzinárodná energetická agentúra (IEA) oznámila, že uvoľní strategické rezervy. Teraz zažívame obdobnú situáciu, ale v hre je viac, pretože Irán dodáva na trh výrazne viac ropy než Líbya. Dôležitú úlohu hrá tiež distribúcia, pretože cez Hormuzský prieliv je premiestnených cez 20 percent svetovej ropy. Ak takýto nesúlad vyústi do konfliktu alebo do uzavretia prielivu, dočkáme sa ostrého a krátkodobého rastu ceny ropy.
V tvárou tvár tomuto výhľadu finanční investori ako hedžové fondy naďalej navyšujú dlhé pozície ako na Brent tak na WTI. Týždenné dáta z Medzikontinentálnej burzy (ICE) aj od Americkej komisie pre obchodovanie futures (CFTC) ukazujú za posledných pár mesiacov dramatický rast, čo zvyšuje súčasnú prémiu na 15 až 20 dolárov za barel. Celkovo dlhé pozície klasifikované ako nekomerčné alebo špekulatívne narástli k 28. 2. 2012 v týchto dvoch ropných kontraktoch na 487 miliónov barelov. Graf nižšie zobrazuje kombinované špekulatívne dlhé pozície na Brent aj WTI. ICE začala tieto pozície vykazovať v júli 2011 (zvýraznený stĺpec), takže nepoznáme množstvo týchto pozícií na Brent počas líbyjskej krízy, ale aj tak odhadujeme, že špekulatívne dlhé pozície v súčasnosti dosiahli rekordných hodnôt.
Graf tiež ukazuje, že počas rely klesala miera špekulácií na pokles. Pomer dlhých a krátkych pozícií na rope WTI vzrástol na nový rekord 4,6. Tak teraz vyzerá trh, ktorý mieri len jedným smerom a zvyšuje sa tak riziko výraznej korekcie, keď sa situácia stabilizuje alebo sa zníži dopyt.
Volatilita, ktorá sa meria pomocou opcií, počas posledného mesiaca poklesla predovšetkým vďaka jednostrannému vývoju trhu a iba put volatilita je mierne vyššia ako u call stratégie, čo ukazuje na to, že zabezpečenie proti poklesu je malé. Nepokúšame sa odhadovať, že vrchol trhu je na súčasných cenách, len upozorňujeme na potenciálne nebezpečenstvo, ktoré sa tu skrýva v prípade, že by cena začala z akéhokoľvek dôvodu klesať. Ale rovnako ako trh pod náporom strachu prudko vzrástol o 20 dolárov, môže rovnako ľahko o túto sumu aj klesnúť.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |