Globálne akciové trhy majú za sebou jeden z najsilnejších začiatkov roku za niekoľko desaťročí. Mizéria, ktorá na trhu panovala v priebehu roka 2011, dočasne ustúpila stranou. Mnohí správcovia fondov so zásobami hotovosti na začiatku roka zvolili defenzívnu a konzervatívnu stratégiu a teraz spoza roku hnali trh vyššie, pretože pozornosť sa presunula od problémov v Európe k dobrým ekonomickým správam z Číny a USA.
Komodity sa všeobecne tejto párty nezúčastnili. Index S & P GSCI, kde majú veľkú váhu energetické komodity, pridal za uplynulý mesiac zdravé 2 percentá. Širší index DJ-USB zatiaľ pridal len 0,3 percenta, pričom silné zisky v sektore kovov boli vyvážené stratami na obilninách. Časť ziskov vzal slabší dolár, na ktorom investori realizovali po rekordne veľkých dlhých pozíciách zisky, najmä proti euru.
Rely na zlate aj cez slabší dolár slabne
Po raste o 160 dolárov z decembrových miním si zlato v uplynulom týždni vzalo oddychový čas a pridalo menej, než o koľko oslabil dolár. Silné akciové trhy pripravili zlato o pôvab alternatívnej investície. Čínsky trh bude v nasledujúcich pár týždňoch vďaka oslavám nového lunárneho roka prakticky zatvorený, takže trading ustane a dopyt by sa mal oslabiť. Preto čakáme, že zlato má pred sebou v nasledujúcich týždňoch zložitú cestu, na ktorej ešte číha dolár, ktorý má po prebehnutej korekcii potenciál posilňovať.
Aj investori do fondov ETF zvolili vyčkávaciu stratégiu. Čisté prílivy kapitálu do hlavných ETF fondov sú od začiatku roka napriek rastu ceny o 160 dolárov negatívne. To isté platí aj o dlhých špekulatívnych pozíciách vo futures, kde došlo len k miernemu rastu dlhých čistých pozícií, čo naznačuje, že hedžové fondy sa v túto chvíľu pozerajú po iných komoditách.
Technicky čaká zlato rezistencia na 1670 dolároch, čo je zároveň dno prechádzajúceho obchodného pásma a tiež trendová línia od septembrových maxím. Podporu tvorí 200 denný kĺzavý priemer na hodnote 1642 a potom 1600 dolárov.
Ropa klesla, obavy z výpadku dodávok ustúpili
Obavy z prerušenia dodávok trochu ustúpili a ropa sa obchoduje do strany. Odbory v Nigérii dosiahli dohodu a Irán dal najavo, že je ochotný obnoviť rozhovory so západnými mocnosťami. Na začiatku minulého týždňa cena ropy rástla po správach, že Saudská Arábia chce udržať cenu ropy okolo 100 dolárov za barel, čo je zhruba o 25 dolárov viac, než bol jej predchádzajúci oficiálny cieľ z roku 2008. Podľa MMF vedú vyššie sociálne výdavky v tejto krajine k tomu, že na vyrovnanie rozpočtu je potrebná cena 80 dolárov, pričom v roku 2008 to bolo 50 dolárov.
Medzinárodná energetická agentúra oznámila že dopyt po rope klesol v poslednom štvrťroku 2011 prvýkrát od finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Dôvodom je oslabovanie ekonomík, mierna zima na severnej pologuli a vyššie ceny ropy. Hoci súčasná cena ropy Brent je dostatočne vzdialená od svojho maxima z roku 2008, v iných menách dostaneme odlišný obrázok, čo pomôže objasniť negatívny dopad na ekonomický rast, ktorý zažívame. Graf nižšie zobrazuje vývoj ceny ropy Brent v rôznych menách merané od jej maxima z 3. júla 2008.
Mieri zemný plyn do priepasti?
Mesiac trvajúci výpredaj sa zvýšil vo chvíli, kedy sa cena prepadla pod úroveň troch dolárov. Od začiatku roka stratil zemný plyn 23 percent a len za uplynulý týždeň to bolo 13 percent. Pokles na desaťročné minimum bol spôsobený vysokým nárastom produkcie bridlicového plynu a extrémne miernou zimou, čo viedlo k rekordnému stavu zásob. Trh je teraz extrémne prepredaný a špekulanti sú v krátkych pozíciách, čo môže krátkodobo zvýšiť riziko obratu, najmä ak dôjde k zmene predpovede počasia.
Priemyselné kovy chytili druhý dych
Sektor, ktorý počas roka 2011 najviac trpel, sa vrátil v plnej sile. Defenzívny prístup k cyklickým komoditám sa začiatkom roka nevyplatil, pretože sa zlepšil výhľad na čínsky a americký hospodársky rast a situácia v Európe sa viac nezhoršila. Rely pomohla tiež nádej, že Čína čoskoro uvoľní svoju monetárnu politiku.
K pochopeniu silnej rely na medi sa stačí pozrieť na špekulatívne pozície. Predminulý týždeň držali špekulanti čisté krátke pozície len pri 7 z celkových 24 hlavných komodít obchodovaných na amerických burzách. A meď bola jednou z nich. Pokrývanie týchto krátkych pozícií viedlo k silnému rastu na medi i ostatných kovoch. Kompozitný index kovov na LMEX pridal v januári 10 percent.
Meď sa vrátila na úrovne zo septembra 2011, čo teraz vyvoláva otázku o trvalej udržateľnosti tejto rally, najmä po tom, čo cena zmazala polovicu vlaňajšieho poklesu. Posledné dáta čínskeho indexu nákupných manažérov stále ukazujú kontrakciu, takže aj keď sa stále v Číne očakáva hladké pristátie, otázkou je, či to bude stačiť na udržanie cien kovov na týchto vyšších úrovniach.
Cena medi na najbližší mesiac – zdroj: Bloomberg
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |