V poslednom štvrťroku 2011 zlato najskôr zhodnotilo z 1624 USD na takmer 1800 USD za trójsku uncu. V polovici novembra však nastal rýchly obrat trendu a do konca roka prepadla cena tohoto kovu na 1567 USD za trójsku uncu.
Od začiatku júla do konca septembra sa podľa údajov World Gold Council globálne spotrebovalo 1054 ton zlata, čo je o 6 % viac oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V dolárovom vyjadrení bol zaznamenaný rast až o 48 % na rekordných 57,7 miliardy USD. Doterajší rekord bol 45,7 miliardy dolárov (dosiahnutý v druhom štvrťroku 2011).
Obr. 1: Globálny fyzický dopyt po zlate v tonách a nominálny dopyt v miliardách USD (zdroj: WGC, GFMS)
Vysoká cena zlata brzdí spotrebu v klenotníctve. Vo fyzickom vyjadrení nastal v treťom štvrťroku medziročný pokles spotreby v klenotníctve o 10 % na 466 ton. V dolárovom vyjadrení bolo zaznamenané zvýšenie dopytu o 24 % na rekordných 25,5 miliardy USD. Spotreba v priemysle vzrástla na rekordných 120 ton (6,6 miliardy USD). Dôvodom bolo predovšetkým vyššie využitie v elektrotechnickom priemysle.
Objem investícií do zlatých prútov, mincí a iných foriem fyzického zlata vzrástol v treťom štvrťroku o 33 % na 468 ton, čo je druhý najvyšší údaj v histórii. V nominálnom vyjadrení nastalo zvýšenie investičného dopytu o 84 % na 25,6 miliardy USD. Za 21,4 miliardy boli nakúpené mince, zlaté prúty a podobné formy fyzického zlata. Do zlatých ETF pritiekli prostriedky v objeme 4,2 miliardy USD.
Teritoriálny pohľad na dopyt odhaľuje prudko rastúcu chuť Číňanov nakupovať zlato. V treťom štvrťroku smerovalo do krajiny (vrátane Hong Kongu) takmer 201 ton. To je o 17 percent viac oproti minulému roku. Na prvom mieste v spotrebe zlata je stále India, kde dopyt po tomto kove poklesol medziročne o 23 percent na 203 ton. Z hľadiska spotreby v klenotníctve už Čína (139 ton) predbehla Indiu (125 ton). Obrovský nárast investičného dopytu bol zaznamenaný v Európe. V Nemecku a Švajčiarsku zvýšili investori nákupy o 146 %, respektívne o 121 %.
Držba zlata je z dlhodobého hľadiska výhodná, keďže tento kov dokáže ochrániť pred infláciou. V krátkodobom časovom horizonte však investori musia počítať s výraznejším kolísaním ceny. V prvých troch mesiacoch roku 2012 je možný ďalší pokles ceny zlata. Pod cenou 1500 USD/oz je vhodná akumulácia.
Obr. 2: Cenový vývoj zlata v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)
Striebro
Podobne ako zlato aj striebro dokázalo v októbri zhodnotiť, a to z 30 na 34 dolárov za trójsku uncu. Po uverejnení ďalších pesimistických údajov o stave priemyslu vo svete však podľahlo výpredaju a do nového roka vstúpilo na úrovni 27,9 USD/oz.
Index globálnej priemyselnej aktivity vydávaný JP Morgan Chase prepadol na 49,6 bodu (údaje pod 50 bodmi signalizujú recesiu v priemysle). Regionálny pohľad ukazuje, že ťažké obdobie zažívajú predovšetkým podniky v Európe a v Číne.
Problémy čínskych podnikov sa čoraz viac dostávajú do popredia. Priemyselná aktivita sa tu už niekoľko mesiacov znižuje, keďže centrálna banka výrazne sprísnila prístup ku kapitálu. Komerčné banky v krajine sú menej ochotné požičiavať peniaze. Jednomesačná medzibanková úroková sadzba SHIBOR vzrástla v decembri o 1 pb na 5,85 %. V prvých 11 mesiacoch roka sa čistý zisk priemyselných podnikov zvýšil podľa údajov Národného štatistického úradu o 24,4 %. V prvých 10 mesiacoch bol rast zisku na úrovni 25,3 %. Zisky sa zvyšujú pomalšie predovšetkým kvôli rastúcim mzdovým nákladom a drahému kapitálu.
Predaje elektroniky vo svete stagnujú, vo vyspelých krajinách už nastáva pokles. Údaje americkej Asociácie výrobcov polovodičov odhalili, že v októbri členovia asociácie predali globálne polovodiče za 25,7 miliardy USD. To je o 1,8 percenta menej oproti rovnakému mesiacu minulého roka. V Európe nastal pokles až o takmer 8 percent.
Striebro sa dostalo do krátkodobého zostupného trendu. Ten by mal pokračovať aj v prvom štvrťroku 2012. Predpokladáme však, že čínska centrálna banka bude v budúcom roku menej prísna. Obnovenie rozmachu priemyselnej produkcie v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom kovov na svete, by podporilo dopyt po striebre.
Obr. 3: Cenový vývoj striebra v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)
Platina a paládium
Platina a paládium zaznamenali v uplynulom štvrťroku rôznorodý vývoj. Cena platiny poklesla z 1523,6 na 1390 USD za trójsku uncu. Cena paládia sa naopak mierne zvýšila z 615 na 647 USD/oz.
Spoločnosť Johnson Matthey, najväčší producent autokatalyzátorov na svete, uverejnila svoju predbežnú správu o stave celosvetového trhu s platinou, paládiom a ostatnými platinovými kovmi v roku 2011. Celosvetový dopyt po platine by sa v tomto roku mal zvýšiť o 2,2 % na 8,08 milióna uncí, čo je najvyššie od roku 2007. Napriek ekonomickej neistote rastie spotreba v autokatalyzátoroch o 3 % na trojročné maximum 3,16 milióna uncí. Automobilový sektor nakupoval platinu a paládium predovšetkým v prvej polovici roka, keď bol ekonomický výhľad výrazne optimistickejší. Spotreba v priemysle by sa mala zvýšiť o 12 % na rekordných 1,96 milióna uncí. Dôvodom je prudký rast spotreby pri výrobe LCD panelov. Dopyt zo strany klenotníkov vzrastie podľa predbežného odhadu len mierne na 2,47 milióna uncí. Tento rok pravdepodobne poklesnú investičné nákupy, a to o 24 % na 495 tisíc uncí.
Banská produkcia platiny vzrastie v tomto roku podľa Johnson Matthey o 5,7 % na 6,4 milióna uncí. Južná Afrika ostáva dominantným dodávateľom s objemom ťažby na úrovni 4,78 milióna uncí. Kvôli relatívne vysokej cene sa viac využíva aj recyklácia, ktorej veľkosť je 1,88 milióna unci. Prebytok platiny na trhu by v tomto roku mal byť približne 195 tisíc uncí, pričom minulý rok bol dosiahnutý deficit 25 tisíc.
Tab. 1: Produkcia a spotreba platiny a paládia v tis. uncí (zdroj: Johnson Matthey)
Celkový globálny dopyt po paládiu by mal v tomto roku výrazne poklesnúť o 9 % na 8,89 milióna uncí. Dôvodom je predovšetkým vypredávanie investičných pozícií v objeme 215 tisíc uncí, pričom minulý rok nakúpili investori 1,1 milióna uncí. Situáciu zachraňuje automobilový sektor, keďže spotreba na výrobu autokatalyzátorov by mala vzrásť o 6 % na rekordných 5,9 milióna uncí. Príčinou je vyššie využitie tohto kovu v naftových motoroch (v nich stále dominuje platina) a prísnejšie emisné normy Euro 5 a China 4, kvôli ktorým dávajú výrobcovia do katalyzátorov viac kovu. Spotreba v priemysle by sa mala zvýšiť o 7,3 % na predkrízovú úroveň 2,65 milióna uncí.
Ťažba paládia sa v tomto roku pravdepodobne zvýšila o 5 % na 6,67 milióna uncí. Rusko by malo zo svojich štátnych zásob vypredať paládium v objeme 750 tisíc uncí. Recyklácia kovu sa zvýši o 19 % na rekordných 2,2 milióna uncí. Keďže ponuka by mala byť vyššia ako spotreba, tak sa predpokladá zvýšenie zásob o 725 tisíc uncí. V minulom roku bol zaznamenaný deficit 530 tisíc.
V prvých troch mesiacoch roku 2012 predpokladáme stabilizáciu ceny platiny a paládia, pričom druhý menovaný kov je o poznanie silnejší. Dôležité budú informácie o predaji automobilov vo svete. V budúcom roku sa predpokladá ďalší mierny rast. Európska dlhová kríza a spomaľovanie čínskej ekonomiky však môžu vyvolať úpravu prognóz nadol.
Obr. 4: Mesačné predaje osobných áut v kusoch (Zdroj: Bloomberg)
Obr. 5: Cenový vývoj platiny v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)
Obr. 6: Cenový vývoj paládia v USD/oz (Zdroj: Bloomberg)
Autor: Boris Tomčiak | Analytik | www.colosseum.cz
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |