Investori sa v prvom úplnom obchodnom týždni v roku 2012 sústredili predovšetkým na priemyselné a vzácne kovy, ktoré zaznamenali slušné zisky. Americké ministerstvo poľnohospodárstva opäť vybabralo s trhom, keď počítalo s vyššou ako očakávanou produkciou, a nedávna rely na cenách energií vyprchala, keď vyšlo najavo, že európske embargo na iránsku ropu sa odsúva.
Index DJ-USB vykázal za uplynulý týždeň malú stratu, pretože silné zisky na kovoch boli zmiernené stratami v energiách a poľnohospodárstve. Rebalancovanie indexu, o ktorom som písal minulý týždeň, sa zatiaľ na trhoch prejavovalo obmedzene, pretože všetky zmeny boli dopredu oznámené.
Ropa klesla vďaka posunu embarga
Ropa zostáva rozpoltená medzi obavami zo spomaľujúceho dopytu a medzi rizikom prerušenia dodávok, ktoré pramení z obáv nad možným uvalením embarga na iránsku ropu a zo štrajku v Nigérii. Správy o tom, že Európa odsúva vynútenie embarga, aby umožnila niektorým krajinám zaistiť si alternatívne dodávky, odštartovala najväčší týždenný pokles v uplynulom mesiaci.
Európa aj USA naďalej vyvíjajú tlak na Irán kvôli jeho jadrovému plánu. Prípadná reakcia Iránu na zavedenie embarga je tým, na čo sa trhy s ropou teraz sústredia. Prípadný výpadok iránskej ropy vo chvíli, kedy dochádza k obnoveniu zásob po upokojení situácie v Líbyi pomaly a kedy je bezpečnosť v Hormuzskom prielive ohrozená, mal za následok počas uplynulého mesiaca silné nákupy.
Ďalšie obavy z výpadku dodávok vyvoláva hrozba štrajkov medzi ropnými odbormi v Nigérii, ktorá je najväčším africkým producentom. Ide o súčasť celonárodného protestu, ktorý paralyzoval celú krajinu a ktorý je reakciou na oznámenie vlády o zrušení dotácií ceny pohonných hmôt. Tie sa od tej doby zdvojnásobili. Len v minulom roku stáli dotácie vládu 8 miliárd USD.
V tejto fáze, kedy cena ropy klesala a obchodníci sa boja náhleho prudkého rastu, boli na rope predajcovia minulý týždeň v menšine Takže aj keď zostávajú v relatívne dlhých špekulatívnych pozíciách vo futures, presunuli sa na opčné trhy, kde teraz platia vyššie ceny za ochranu proti ďalšiemu poklesu cien. To môže byť signálom, že neveria tomu, že súčasná rétorika bude premenená do vlastnej akcie, čo znamená, že by Irán začal blokovať Hormuzský prieliv. A tak hľadajú ochranu a zostávajú na rope long.
Zlato rastie, ale platina žiari
Zlato sa konečne usadilo nad svojím 200denním kĺzavým priemerom, pričom investori sú presvedčení o tom, že zlato bude o 12 mesiacov vyššie ako teraz. Rastu pomohli aj správy z Číny o dovoze rekordných 102,2 tony v priebehu novembra. Čína predbehla v treťom štvrťroku Indiu, ktorá má najväčší šperkársky trh, a prudký rast importu ukazuje, že Čínska centrálna banka navršuje rezervy. Dôležitý je na čínskom trhu aj fakt, že zlato sa nesmie bez povolenia vyviezť von.
Dá sa čakať ďalšia konsolidácia, zvlášť keď kríza v Európe trochu povolila. Investori ale získali späť trochu dôvery, ktorú stratili v uplynulých mesiacoch. Technicky nás krátkodobo čaká pravdepodobne obchodovanie v pásme 1605 až 1680 USD.
Platina má za sebou silný týždeň, príčinou bola relatívne nízka cena v porovnaní so zlatom, obrovské krátke pozície a obavy zo schopnosti Južnej Afriky, ktorá je najväčším svetovým producentom, udržať produkciu na existujúcich úrovniach. Čo konkrétne pomohlo platine prekonať zlato za uplynulý týždeň o 5%, je zrejmé pri pohľade na zloženie špekulatívnych dlhých a krátkych pozícií na burze Comex s futures. V posledných týždňoch roku 2011 rástol počet krátkych pozícií spolu s pozíciami dlhými, takže čistá expozícia sa takmer nemenila. S tým, ako cena rastie, nemožno vylúčiť, vzhľadom na ich vyšší počet, pokrývanie short pozícií.
Inflácia pri cenách potravín naďalej klesá
Obavy z vyšších cien potravín, ktoré na trhu panovali v posledných rokoch, zdá sa, ďalej ustupujú. Index cien potravín, ktorý zostavuje Organizácia Spojených národov pre ceny potravín a poľnohospodárstva, klesol v decembri na najnižšiu hodnotu za posledný rok. K tomu výrazne prispeli obilniny, cukor a rastlinné oleje. To pomohlo znížiť infláciu, najmä v rozvojových krajinách ako je Čína, kde ceny potravín majú pomerne veľký podiel na kalkuláciu spotrebných cien.
Americké ministerstvo poľnohospodárstva znovu vybabralo s trhom!
Americké ministerstvo poľnohospodárstva opäť výrazne vybabralo s trhom. Cena kukurice a pšenice poklesla najviac za posledné tri mesiace po tom, čo ministerstvo predpovedalo zvýšenie zásob, pričom trh očakával ich pokles. Obchodníci boli na dlhej a zlej strane trhu, pretože čakali, že sucho v Južnej Amerike bude mať za následok pokles v očakávaných stavoch zásob, čo by podporilo ceny. Kukurica výrazne prepadla po oznámení nezmeneného stavu zásob vo výške 846 miliónov bušlov proti očakávaniam vo výške 758 miliónov a po oznámení, že menšia úroda argentínskej nosnice v dôsledku sucha bola vyvážená väčšími zásobami v Čile a na Ukrajine.
Futures na pšenici klesali na oboch stranách Atlantiku. Svetové zásoby dosahujú 210 miliónov ton, najviac od roku 2000, pretože producenti od Austrálie po Rusko navýšili produkciu.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |