Po mesiacoch hibernácie sa investori ženou za ziskovými obchodmi. Na trh pritiekli nové peniaze a predovšetkým energetický sektor a vzácne kovy profitovali z lepších ekonomických dát, najmä z USA, a hrozba konfliktu v Perzskom zálive zdvihla cenu ropy a odštartovala nákupy zlata a striebra ako bezpečného prístavu.
Budúci týždeň sa pozornosť bude sústrediť na rebalancovanie dvoch najväčších komoditných benchmarkov, komoditného indexu Dow Jones-USD (DJ-USB CI) a S & P GSCI. Odhady hovoria zhruba o 250 až 300 miliardách USD, ktoré sú investované buď priamo, alebo sú naviazané na tieto dva indexy. V nasledujúcich týždňoch preto môže dôjsť k výrazným presunom prostriedkov medzi podkladovými komoditami, ktoré treba sledovať.
Rýchly pohľad na výkonnostné tabuľku z prvého týždňa roku 2012 ukáže, že index DJ-USB pridal zhruba 2 percentá predovšetkým vďaka energiám a vzácnym kovom. Poľnohospodárskym komoditám sa nedarilo a cena pšenice po silnej rely koncom minulého roka podľahla výberu ziskov na oboch stranách Atlantiku.
Rebalancovanie indexov v roku 2012
Vždy v januári menia oba indexy DJ-USD aj S & P GSCI aktuálne váhy zastúpenie jednotlivých komodít, ktoré tak prispôsobujú pôvodnému rozloženiu a pripravujú ich na ďalšie zmeny. Toto rebalancovanie spravidla (ale nie výhradne) spočíva v predaji komodít, ktorým sa minulý rok darilo najlepšie a nákupe tých, ktorým sa nedarilo, aby sa portfólio vyvážilo na pôvodnú úroveň. Tento rok je tu ešte zmena navyše, do indexu DJ-USD bola prvýkrát pridaná ropa Brent a zastúpenie ropy WTI tak bolo o toto množstvo znížené.
Zúčtovacia cena zo 6.januára určí konečný počet kontraktov, ktoré majú byť kúpené a predané, pričom sa tak bude diať od pondelka 9. januára do piatku 13. januára. Každý deň bude zrealizovaný zhruba 20% objem z požadovaného prispôsobenia, pričom bude použitá zatváracia cena futures kontraktov toho dňa.
Všeobecne vzaté, poľnohospodárske komodity, dobytok a priemyselné kovy sa budú kupovať, vzácne kovy a energie predávať. Výnimkou je zemný plyn a vyššie spomínaná ropa Brent. Je možné, že to bude mať pozitívny dopad na cenu cukru, niklu, bavlny, pšenice a zinku, pretože odhadované objemy, ktoré budú rebalancované, tvoria u daných komodít značnú časť dostupnej likvidity. Známky toho, že investori sa snažia tomuto rebalancovaniu predísť, sme videli na trhu už vo štvrtok, kedy cukor klesol o 5,2 percent, najviac od septembra. Fundamentálne správy spôsobili pokles ceny a ten bol ešte umocnený špekulantmi, ktorí museli zatvárať dlhé pozície.
Pretože index S & P GSCI bude znižovať svoju expozíciu v rope WTI v prospech ropy Brent a plynového oleja, bude treba predať ropu WTI odhadom za 15 miliárd dolárov a nakúpiť ropu Brent za 5 miliárd dolárov. Hoci toto množstvo nie je v porovnaní s dennými priemernými objemami výrazné, spustilo v minulom týždni silnejší rast ropy Brent. Spread sa rozšíril v uplynulom týždni z 3 dolárov na 11 dolárov, čo naznačuje, že obchodníci a manažéri fondov, ktorí kopírujú index DJ-UBS, sú už v príprave na rebalancovanie aktívni.
Výhľad pre jednotlivé sektory na rok 2012: Komodity čelia protivetru
Prvý kvartál s najväčšou pravdepodobnosťou bude v znamení veľkej neistoty, pretože trh bude hľadať odpovede na mnoho nezodpovedaných otázok z roku 2011, najmä na tú najdôležitejšiu, či budeme v roku 2012 čeliť globálnej recesii.
Myslíme, že dolár bude v prvých mesiacoch roka 2012 naďalej posilňovať, takže rastový potenciál pre hlavné komodity sa zdá byť obmedzený.
Vzácne kovy ako zlato a do istej miery striebro budú naďalej profitovať z pokračujúcej averzie k riziku. Podporujúcimi faktormi bude prostredie s negatívnymi výnosmi, ktoré teraz pozorujeme u viac ako polovice krajín G20, rastúci fyzický dopyt zo strany centrálnych bánk a investori z rozvíjajúcich sa trhov. Cena sa po korekcii z roku 2011 stabilizuje a nové investície vyženú cenu počas prvého štvrťroka na cenu 1800 dolárov za uncu a neskôr ešte vyššie.
Technicky sa zlato po korekcii nachádza tesne nad úrovňou svojho 200 denného kĺzavého priemeru na cene 1634 USD, čo signalizuje ďalší rastový potenciál. Ak by týždenná cena zavrela pod 1545, mohlo by dôjsť k hlbšej korekcii.
Základné kovy budú napriek zhoršujúcemu sa výhľadu na novú ponuku zo začiatku roka 2012 pod tlakom vďaka rastúcim obavám z recesie na rozvinutých trhoch a vďaka spomaleniu rozvojových trhov. Dlhodobé vyhliadky sú však pozitívne, pretože nízke ceny povedú k obnovenej tvorbe zásob, najmä v krajinách ako je Čína.
Poľnohospodársky sektor v roku 2011 klesal vďaka kombinácii normálneho počasia a vyššia úrode, pretože farmári v reakcii na vyššie ceny v sezóne 2010/2011 zasiali rekordné množstvo. Celkové špekulatívne dlhé pozície, ktoré držia hedžové fondy, klesli na najnižšiu úroveň za dva roky, takže spolu s možnými problémami, ktoré môže teraz priniesť počasie v Severnej Amerike, vidíme potenciál pre rast cien, najmä u komodít s obmedzeným dopytom ako je kukurica a sójové boby.
Energetický sektor, s výnimkou amerického zemného plynu, ktorý je v medveďom trhu vďaka obrovskej ponuke bridlicového plynu, zostane na začiatku roka 2012 v pásme. Dve najväčšie riziká pre cenu ropy predstavuje eskalácie napätia v oblasti Perzského zálivu (Irán a Irak) z pohľadu rastu ceny a zhoršenie európskej krízy z pohľadu poklesu ceny.
Ropa Brent by mala nájsť minimum okolo ceny 95 dolárov a priemerne by sa mala v prvom štvrťroku pohybovať okolo ceny 100 dolárov, než s koncom roka porastie. Len odvážlivci by v tejto chvíli išli proti riziku toho, že krátkodobo môže cena ropy vystreliť hore, ale čakajte na správy o uvoľnení napätia, ktoré môžu odštartovať agresívny výpredaj.
Technicky vytvára trendová čiara a predchádzajúce maximá rezistenciu na 115 dolároch a septembrové a novembrové maximá na 116.40 USD. Podpora je na 111,50 a 110,00 USD.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |