Sentiment
Nový týždeň sa nezačal pre rizikové aktíva najlepšie. Už pred víkendom ratingové agentúry predviedli ďalšie kolo znižovania výhľadov, v prípade Belgicka dokonca znižovanie ratingu. Fitch s Moody's už naznačili svoje názory, S&P je zatiaľ ticho, zatiaľ len znížila výhľad na kryté dlhopisy Španielska, Talianska, Portugalska a Francúzska. Práve Francúzsko to má veľmi nahnuté a Fitch sa vyjadril, že z klubu AAA je najväčší tlak vyvíjaný práve na Francúzsko. Tento rok nepraje diktátorom a iným "osvieteným" vodcom a po Kaddáfim, Bin Ládinovi po víkende prišla i Severná Kórea o svojho vodcu Kim Jong-Ila, ktorého nahradí jeho syn Kim Jong-un. O jeho synovi sa toho veľa nevie a keďže na kórejskom polostrove je formálne ešte stále vojnový stav (58 rokov trvá prímerie) a mladý Kim je zároveň veliteľom armády, pre Južnú Kóreu to znamenalo pohotovosť a pre trhy nárast rizika.
Kovy
Meď sa po svižnom odraze z piatka dostala opäť pod tlak pod váhou slabosti čínskeho realitného sektora. 70 monitorovaných miest ohlásilo za november najhorší výkon nehnuteľností za tento rok. China Nonferrous Metal Industry Association vo svojej správe povedala, že dopyt Číny po základných materiáloch by mal v roku 2012 spomaliť svoj rast. Neočakáva sa rast dopytu o viac ako 10%. Zásoby medi na Shanghai Futures Exchange sú na mesačných maximách, na londýnskom LME naďalej klesajú. Celkové zásoby medi v Medi sa na rozdiel od väčšiny komodít podarilo vytvoriť vyššie dno a pripisujem to hlavne potenciálu uvoľňovania menovej politiky Číny. Zatiaľ čo FED a ECB povedali, že monetárne stimuly sú zatiaľ vylúčené, PBOC chystá viacnásobné znižovanie PMR a bude robiť všetko čo je potrebné, aby spomalila pád ekonomiky. Druhým dôvodom, ktorý by po upokojení paniky mohol byť fundamentálne dôležitý je, že celkové zásoby medi by mali byť na konci roka nižšie ako 1.9 mil. ton, čo je údaj z konca minulého roka. Na grafe nižšie vidíme, že zásoby na londýnskej LME naďalej dosahujú nové minimá (biela línia). Zrušené warranty (ich množstvo naznačuje vývoj objednávok na meď, ktoré budú expedované zo skladu) na burze londýnskej LME opäť vzrástli a prekonali úroveň 37 000 ton (oranžová línia).
Pri Číne podľa môjho názoru platí podobné porekadlo ako pri Rusku, že nie to s ňou nie je také dobré ako sa zdá, a ani také zlé ako sa zdá. Čínsky obor má problém, stoja pred ním výzvy ale zatiaľ prejavil aspoň vôľu ich riešiť a má na to prostriedky. To sa napríklad o Európe nedá povedať. Jednoznačná a vysoká stávka trhu na pokles medi už raz pomohla medi vystreliť nahor. Táto je opäť pod tlakom a investori už svoje stávky na pokles bezhlavo nezvyšujú. Špekulácie obchodníkov na medi sú zatiaľ stále v čistej short pozícii, čistá stávka na pokles aktuálne predstavuje 3356 kontraktov. Posledné dná špekulatívneho kapitálu sme zaznamenali v týždni končiacom 22. novembra - čistá short pozícia 4222 kontraktov. V prípade, že by stávky na pokles prekonali túto hodnotu, označilo by to opätovný obrat sentimentu proti medi. Dôležitý bude tiež vývoj v Európe, ktorá je druhým najdôležitejším trhom (19% globálnej spotreby) pre meď, po Číne. Zatiaľ prevláda sentiment nad fundamentmi. Na grafe nižšie vývoj čistej špekulatívnej pozície veľkých fondov na medi, červené pásmo indikuje čistú špekuláciu na pokles, zelené na rast.
Striebro a zlato sa minulý týždeň sa neúspešne pokúsili prekonať svoje rezistencie a dnešný rast rizikovej averzie ich ďalej tlačí smerom nadol. Dnes to opäť vyzerá na preferenciu USD pred rizikovými aktívami.
Energie
Silnejúci USD opäť tlačí ropu nadol avšak opäť sa opakuje situácia, keď sú kovy v stratách a ropa len vymazáva zisky. Spôsobené to môže byť nie len napätím na blízkom východe a deflačnými rizikami ale i špekulatívnym kapitálom. Kým čisté špekulatívne pozície na rast kovov sa pohybujú v okolí dlhodobých miním, stávky na pokles WTI naďalej klesajú, aktuálne sú najnižšie od konca roku 2009.
Nevyjasnená situácia na blízkom východe zatiaľ naďalej ponecháva rizikovú prirážku v cene ropy, USA ponúkajú dobré ekonomické dáta (napríklad nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti boli najnižšie od júla 2008). OPEC je zas naďalej odhodlaný brániť ceny ropy a $100 za barel brentu považujú za primeranú. Z toho dôvodu, keď sa na konci septembra priblížila cena Brent k $100, čistá stávka na rast (long futures mínus short futures) dosiahla svoje dno a odvtedy sa odrazila a stúpa. Na dennom grafe vidíme klesajúci kanál v platnosti od novembrových vrcholov. Rezistencia na úrovni $104.35, po jej prerazení existuje priestor v rámci klesajúceho kanála testovať úroveň $106.60. Suport $102.40/50. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako bude OPEC reagovať v prípade ďalšieho poklesu ropy. V prípade prerazenia $102.40/50 sú totiž ďalšie suportné úrovne práve na úrovni posledného dna a to $100.80/90, v blízkosti prahu bolesti pre producentov blízkeho východu.
Na dlhopisom trhu vidíme opätovný nárast spredov voči nemeckým dlhopisom, na čele s Talianskom a Francúzskom. Práve Francúzi dnes ponúknu svoje pokladničné poukážky, pričom sa spoliehajú na krátky koniec krivky (8 - 48 týždňové poukážky). Emisia príde po komentároch Fitch o tlaku na francúzsky rating a následných odpovediach vlády, že ďalšie šetrenie sa nechystá. Výsledky emisie budú preto dnes veľmi dôležité, Dnes je totiž makrokalendár prázdny. Zaujímavé budú tiež vyjadrenia guvernéra ECB Draghiho. Cez zelenú bankovku môžu vplyv udalosti na kórejskom polostrove, blízkom východe a samozrejme európskom dlhopisovom trhu.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |