V pravidelnej správe spoločnosti Baker Hughes Inc., ktorá informuje o počte a zameraní ťažobných zariadení, ktoré pracujú v USA, sa dočítame zaujímavú vec. Hoci na trh prevláda sentiment, že plynu bude na trhu priveľa, pretože sa ťaží i z alternatívnych zdrojov, skutočnosť je mierne odlišná. Počet ťažobných zariadení zameraných na ťažbu plynu poklesol o 36 a aktuálne ťaží plyn o 128 zariadení menej ako minulý rok. Naopak, počet ropných ťažobných zariadení stúpol o 50% (na 1132 vs. 763 pred rokom). Počet zariadení, ktoré sa využívajú na horizontálnu ťažbu ropy a plynu poklesol o 5, avšak ich počet je vyšší o 19% medziročne.
Na prvý pohľad logický krok, veď cena ropy rastie, cena plynu klesá. Teda producenti sa viac zameriavajú na ropu, čo je obrat trendu oproti minulým rokom, kedy z dôvodu očakávaní nedostatku plyn tento rástol a podobne i množstvo nových plynných vrtov. Plynu je skutočne veľa, bolo by ho dosť i keby najbližšie roky rástla spotreba o 25% ročne. To samozrejme vplýva na ceny a plyn je pod tlakom. Poďme sa však pozrieť na niekoľko zaujímavých súvislostí, ktoré nie tak úplne korešpondujú všeobecným konsenzom, ktorý tvrdí, že plynu je priveľa a preto musí a bude klesať.
Pomer ťažobných zariadení plyn / ropa
Na grafe nižšie vidíme zaujímavý trend, kedy počet zariadení na plyn v marci tohto roku poklesol na nižšiu úroveň ako je počet ropných zariadení. Trend poklesu pokračuje a ná namierené k 5 ročným minimám. Červená línia sú zariadenia na zemný plyn, zelenou na ropu.
To by ešte nemuselo nič znamenať, plynu je dosť, zariadení, ktoré ťažili plyn bolo v minulosti priveľa a tak ich počet klesá a aj by mal klesať, kým trh nenájde rovnováhu. Pozrime sa však na produkciu zemného plynu v USA.
Produkcia zemného plynu v USA, ako vidíme na grafe dosiahla vrchol v marci 2011 (červený krúžok), čo je zhoda okolností - presne vtedy poklesol počet zariadení na zemný plyn pod počet zariadení na ropu. Produkcia svoje vrcholy zatiaľ neprekonala. Klesajúce množstvo zariadení na ťažbu, rastúca produkcia a klesajúce ceny. Bude veľmi zaujímavé sledovať, či sa USA podarí prekonať rekordy v produkcii zemného plynu i s menším množstvom vrtov.
Podľa môjho názoru existujú dva scenáre, ktoré by mohli pomôcť plynu. Prvý scenár - produkcia sa ustáli pod marcovými maximami a dopyt bude pokračovať v miernom náraste. To vyrovná nerovnováhu na plyne (rýchlejšie rastúca produkcia ako spotreba). Na grafe nižšie skutočne vidieť, že po klesajúcom trende v spotrebe do roku 2008 sa od roku 2009 nastolil rastový trend. Pripisujem to práve vďaka relatívne nízkej cene zemného plynu.
Druhý scenár počíta s narastajúcim prebytkom zemného plynu a s jeho využitím prostredníctvom LNG. Tento scenár predpokladá i Fitch, ktorý predpovedá midstream sektoru (transport a skladovanie) rastúce zisky. Plyn pravdepodobne nedosiahne úrovne z rokov 2008 a 2009 ($6-$13) ale vzhľadom na výhľad zmeny fundamentov by sa mal vrátiť k zdravému rastu. Dopyt po likvidných formách zemného plynu (LNG), hlavne etánu presiahne ponuku už v roku 2012. Je možné očakávať investície do do transportu a skladovania LNG.
Záver: črtá sa nová rovnováha na zemnom plyne, podporená možným tlmením rastu produkcie (klesajúci počet nových vrtov a ťažobných zariadení) a potenciálom podporenia rastúceho dopytu (LNG). Pod vplyvom uvedeného je možné očakávať korekciu v extrémnom ocenení zemného plynu. Aktuálne sa totiž ropa obchoduje na úrovni 30 násobku ceny plynu, čo je historické maximum. Hlavne počas uplynulých rokoch vidíme divergenciu medzi americkou ropou a zemným plynom, keď ropa rástla a plyn klesal. Je to správna reakcia trhu na nadbytok plynu, ale ide o prehnanú reakciu a tá si žiada korekciu. Tú by mohli zabezpečiť zmeny na strane dopytu a ponuky, ku ktorým sa môže postupne pridávať subsitúcia ropy zemným plynom (napríklad v doprave). Ako rozumný kompromis medzi dlhodobým pomerom ropy a zemného plynu pod úrovňou 10 a situáciou, kedy je plynu viac ako sa predpokladalo očakávam ocenenie ropy na úrovni 15 - 20 násobku zemného plynu, teda pri cene 100 USD za barel ropy cena plynu $5 - $6.5, čo je konzistetné s očakávaním Fitch - medzi extrémnymi hodnotami z rokov 2005 a 2008 a zároveň s predpokladom zdravého rastu zo súčasných úrovní. Teda hovoríme o teste vrcholov z roku 2009 ($6) Na grafe je bielou líniou znázornený vývoj cien zemného plynu, oranžovým je ropa WTI.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |