Sentiment
Včerajšie obchodovanie okrem iránskych manévrov ku koncu seansy ovplyvňovala vidina QE3, ktoré mal údajne FED naznačiť na svojom FOMC, ktoré sme čakali o 20:15 nášho času. QE3 sa však rozplynulo ako fatamorgána, kedy FED spomenul: Mierne sa zlepšujúci pracovný trh, zlepšujúce sa spotrebiteľské výdavky, hoci nezabudol dodať, že riziká ostávajú vysoké, avšak ponechal operáciu Twist bez zmeny, nízke sadzby minimálne do polovice roka 2013 a odmietol predstaviť akékoľvek nové stimuly. Trh zareagoval výpredajom (striebro a zlato zhodne -1.6% v priebehu hodiny), keďže nová likvidita zatiaľ nebude a tú trh potrebuje ako soľ a čím viac, tým lepšie. Akcie sú proste privysoko na stimulačné programy, situácia nie je tak zlá. Energie na FOMC nereagovali, keďže majú svoje stimuly z blízkeho východu a Viedne. Dnešné obchodovanie sa nesie v narastaní nervozity, dáta z Nemecka skôr slabšie, podobne talianska aukcia, politici začínajú používať vyjadrenia v štýle - ak nám zoberú AAA tak nevadí resp. sa spomína potrebná široká dohoda niekoľko dní po summite, kde sa nedohodlo takmer nič. USD index sa tak práve pozrel nahor zo svojho symetrického trojuholníka a pokukuje po januárových maximách. USD teda čoskoro na ročných maximách a rizikové aktíva to budú mať ťažké... I EURo, ako rizikové aktívum pod tlakom, úroveň pod $1.30 dosahuje po prvý krát od januára 2011.
Kovy
Kovy dnes pod výpredajným tlakom, keď striebro "dobieha" ostatných a už i ono prerazilo novembrové dná, aktuálne už aj pod septembrovými dnami a v prípade zavretia pod nimi je otvorený široký priestor na ďalší prepad. Ak by striebro zavrelo na úrovniach kde sa nachádza teraz, bolo by to silné potvrdenie klesajúceho trendu. Na grafe vidíme, že pri zatvorení pod $29.78 nasleduje suport $28.80/90 pred januárovými dnami $26.70/80. To je miesto, kde sa zastavili posledné výpredaje. Fundamenty sú teraz vedľajšie, USD ide na januárové maximá, tak striebro ide na januárové minimá. Podľa môjho názoru však striebro bude mať po výpredaji priestor na rast - za predpokladu, že investičný dopyt bude naďalej silný. Aktuálne totiž sledujeme výpredaj z dôvodu rizikovej averzie za prítomnosti silnejúcej zelenej bankovky.
Zlato a meď sa mohli technickým bariéram poďakovať, medvede doteraz nemali silu ich definitívne poslať do medvedieho teritória. Doteraz. U zlata je kľúčová bariéra $1618.66 avšak prvý útok už nastal a je zatiaľ úspešný. Na grafe vidíme, že v prípade prerazenia 200 MA je ďalším cieľom $1600. Je to vážny signál pre medvede, veď zlato nebolo pod 200 MA od 19. januára 2009, teda 736 obchodných dní. V prípade neudržania úrovne $1600 je ďalším cieľom $1550. Kľúčové budú dnešné zatváracie úrovne. Zatvorenie nad 200 MA ešte dáva nádej na konsolidáciu.... ale od nej sa vzďaľujeme. Medvede tak majú po dlhšom čase reálnu šancu na klesajúci trend. Zlato je 15% pod svojimi maximami - stále si vedie dobre, ak rozprávame na dolári o 11-mesačných maximách, na eure 11-mesačných minimách, na striebre 11-mesačné minimá a na zlate "len" 5-mesačné minimá.
V prípade medi je kľúčovým suportom, ktorý doteraz podporoval rastový trend v platnosti od októbra úroveň $335.40/50. Aktuálne sme už pod ním, dôležité budú dnešné zatváracie úrovne. Ak by sme však zavreli pod suportom, ďalší smer je
k $325.40/50 pred $308.30/40. Definitívnou bránou do medvedieho teritória je úroveň $306.50/60.
Meď prichádza o fundamentálnu podporu v podobe štrajkov v kľúčových baniach, dáta z Číny naznačujú zhoršovanie situácie a jedinou nádejou je upokojenie paniky, uvoľňovanie menovej politiky Číny a pokračujúci dopyt. Doteraz dopyt po medi rástol a spotreba tiež. Podľa posledných informácií zásoby medi na skladoch v Šangaji prestali klesať. K rastu by neskôr mohol dopomôcť cyklus obnovy zásob na londýnskej LME, kde sú najnižšie od januára 2011. V prostredí terajšej nervozity by som však dával prednosť sentimentu pred fundamentmi a k fundamentom sa vrátil po stabilizovaní ceny. Je možné, že spomínané kovy budeme vedieť kúpiť i lacnejšie, FED a nerozhodná Európa aktuálne uštedrili rizikovým aktívam poriadny úder.
Energie
Ak včera energie odolávali vďaka očakávaniu zasadnutia OPEC, dnes priveľkú oporu nedostali. Hoci sa OPEC dohodol na nižších kvótach pre kartel ako celok, producenti nesúhlasia so znížením produkcie, ktorá by vyrovnala rastúcu produkciu obnovujúcej sa Líbye (to bola požiadavka Iránu a Venezuely). Aktuálne sa produkuje o 600 000 barelov viac ako nová dohoda. Líbya produkuje 1 000 000 barelov denne, v druhom polroku 2012 bude produkovať 1 500 000 barelov denne. Existuj teda potenciál previsu 1.1 mil. barelov nad novú dohodu. Saudská Arábia uviedla, že produkciu zníži, len ak klesne dopyt. Irán totiž ubezpečila, že produkcia vzrástla z dôvodu vyššieho dopytu a nie len kvôli Líbyi. Ak teda Saudská Arábia usúdi, že dopyt klesá, zníži produkciu. Inak nikto nikomu nemôže brániť, aby produkoval koľko chce. Ropy by tak mal byť dostatok, napriek nižším kvótam. Všetko by tak išlo v starých koľajach. Produkcia OPEC je aktuálne najvyššia za posledné tri roky. Podstatná informácie zo zasadania však znie, že OPEC mieni cenu ropy strážiť, pretože rastú výdavky rozpočtov. Dnes očakávame výsledky zásob ropy v USA, ale pri dnešnej panike môžu mať limitovaný vplyv.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |