Sentiment
Európska fraška pokračuje v ponúkaní dobrých správ a následne ich rušení. Dnes ráno ešte vládol konštruktívny prístup, keď sa začalo hovoriť o zdvojenom záchrannom fonde, možnosti obídenia národných parlamentov pri hlasovaní o zmenách v Lisabonskej zmluve či o tom, že súkromný sektor nebude niesť straty z prípadného defaultu suverénneho štátu. Neskôr zase prišiel predstaviteľ nemeckej vlády, odmietol zdvojený fond, navýšenie zdrojov v ESM a tiež bilaterálne dohody. Francúzi sa hádajú o vyrovnaný rozpočet, politika je viac ako nejaká ekonomika. Skrátka a dobre, pohybujeme sa nahor, straty mažeme, neskôr opäť odraz a ... späť. Pohybujeme sa hlavne do strany a komodity si zjavne počkajú do piatku na konkrétne závery. USD index si o tom myslí svoje a od prudkého prepadu z konca novembra odpísal už polovicu strát. I európske banky potrebujú veľké množstvá USD, ako nakoniec dokázali i dnes.
Kovy
Striebro po včerajších vynikajúcich správach dokázalo vymazať takmer všetky straty za posledné dva dni (rast o takmer 3% v priebehu troch hodín) avšak dnes už opäť koriguje keďže radosť bola predčasná. Do piatku je však skôr možné očakávať obchodovanie do strany a preto je možné rátať skôr s korekciou prechádzajúceho rastu, po ktorom príde korekcia prechádzajúceho poklesu a manévre budú pokračovať až do piatku, ktorý by mohol dodať viac svetla do ďalšieho smerovania.
Zlato podobne vypredalo svoj pokus vymaniť sa z klesajúceho trendu od septembrových vrcholov a dá sa predpokladať, že si udrží dlhodobý rastový trend, ktorý trvá podstatnejšie dlhšie. Teda pokračovanie obchodovania do strany. Zlato vydrží vo svojom trojuholníku pravdepodobne do piatku, ale manévrovací priestor sa zužuje. Zaujímavou správou je, že Japonsko sa snaží lákať dlhopisových investorov na zlato, keďže si je vedomé, že ponúka nízke výnosy. Uvidíme, či bude Japonsko opäť prvou lastovičkou, keďže pred 20 rokmi začalo robiť to, čo robí západný svet teraz - prasknutie bubliny, záchrana všetkých pred stratami, nulové sadzby a dodávanie likvidity.
Meď podobne už piaty deň do strany, každý pokus o vytvorenie nových vrcholov ($363) končí výpredajom, ktorý sa zastaví na rezistencii $353. Fundamentálne má meď podporu v dopyte Číny. Zásoby na londýnskej LME naďalej klesajú a odkedy sme pred dvomi týždňami naposledy zverejnili graf zásob, tieto opäť klesli o 1.3% na 10 mesačné minimá. Na grafe nižšie vidíme pokračujúci trend poklesu zásob medi na londýnskej LME.
Pri kovoch platí, že prípadné konkrétne kroky z piatkového summitu by mohli vyvolať rast, keďže akceptácia rizika by narástla a likvidita na trh je - a bude dodávaná. Rizikom ostáva odkladanie riešení a reakcia trhu v podobe výpredaja očakávaní (nakúp fámu, predaj fakt). Očakávania sú vysoké a politici majú čo robiť.
Energie
Rope dodáva paru hlavne blízky východ, pričom dnes sa darí hlavne americkej rope WTI z dôvodu očakávaných nižších zásob. Zásoby API prekvapili väčším poklesom ako sa očakávalo, prečo sa započítava pokles i v oficiálnych zásobách podľa DOE. O pol piatej sa očakáva zverejnenie poklesu zásob o 1.25 mil. barelov, väčší pokles značí výhodu WTI oproti Brent a jej následný rýchlejší rast. Menší pokles alebo dokonca rast značí stratenie dnešného náskoku WTI pred Brent a korekcia nižšie. WTI má bližšie k svojim suportom, ktoré sa pohybujú na úrovni $100.35, pričom prepad by mala limitovať úroveň $100 ako psychologická bariéra podporovaná Blízkym východom. V prípade lepších výsledkov (väčší pokles) rezistencie $101.25 pred dnešnými vrcholmi $101.87. Ak by chcú býci potvrdiť rastový trend, musia nad $102.12, čo sú tohto-týždňové vrcholy. Očakávam skôr silnejší pokles zásob a vymazávanie intradenných strát.
Situácia na blízkom východe má zatiaľ ďaleko k stabilizácii: USA nedokáže odhadnúť postoj Izraela, EÚ sa snaží dohodnúť na sankciách. Irán sa chváli, že zostrelil americké bezpilotné lietadlo a tvrdí, že sankcie znamenajú ropu na úrovni $250, na čo svet nie je pripravený. V reakcii na to sa ozvala Saudská Arábia, že je ochotná dodať na trh toľko ropy, koľko bude potrebné na stabilizáciu trhu. To je pekné gesto, ktoré Saudi potvrdili zvýšením produkcie v novembri o 4% oproti októbru. Má to však háčik. Saudi zvýšili produkciu, ich voľná kapacita sa zmenšuje a a cena ropy je približne tam, kde bola v októbri. V okolí $110 za barel. Saudi samozrejme majú najväčšie ropné rezervy na svete (226.6 mld. barelov, čo postačuje na 8 rokov svetovej spotreby), ale rozširovanie kapacity ťažby sa nerobí stlačením tlačítka na počítaci, chce to svoj čas a ten by v prípade paniky na strane ponuky chýbal. Saudská Arábia má aktuálne rezervu na úrovni približne 2 mil. barelov denne, čím môže vykryť európsky import z Iránu (približne 700 tis. barelov denne), ale ak by USA ochromili produkciu Iránu, Saudi aktuálne nemajú kapacity na nahradenie iránskych dodávok (3.5 mil. barelov denne). Bude veľmi zaujímavé sledovať ďalší vývoj.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |