V piatok sme boli svedkami pomerne pokojnej komoditnej seansy, ktorá však nakoniec skončila zle hlavne pre ropu WTI, pri ktorej CME navýšila maržové požiadavky. Ostatné komodity si užívali slabnúci USD, ktorý bol výsledkom dočasne uvoľnených obáv z dlhovej krízy, keď ECB vyjasnila, koľko bude maximálne kupovať dlhopisov a rastie nádej, že do riešenia by sa mohol prostredníctvom ECB zapojiť i MMF. Výnimkou bol opäť zemný plyn, ktorý stále čaká na ochladenie v USA. Naopak, darilo sa striebru, ktoré prudko vymazávalo svoje predchádzajúce straty. USD Index -0.30%, WTI -1.27%, Brent -0.61%, zemný plyn -2.76%, meď +0.58%, zlato +0.28%, platina +0.48%, striebro +2.92%.
WTI vymazáva náskok Brent
V stredu minulý týždeň sme boli svedkami udalosti, ku ktorej sa oplatí s odstupom času vrátiť. Ropa WTI získala v priebehu dvoch hodín viac ako 3% a nielenže prerazila bariéru $100, ale pokračovala ďalej a zastavila sa až v noci na úrovni nad $103. V tom istom čase WTI vymazalo tretinu spredu voči rope Brent. Na grafe vidíme hodinový graf vývoja cena ropy Brent, zakrúžkovaný vývoj krátko po oznámení rozhodnutia Conoco.
Na ďalšom grafe je vidieť prudký pokles spredu medzi WTI a Brent, ktorý za posledných pár týždňov poklesol o takmer dve tretiny zo svojich maxím. Zakrúžkovaný je vývoj zo stredy, 16. novembra 2011.
Čo sa vlastne stalo? Najväčšou nevýhodou ropy WTI voči Brent bol Cushing. Existuje niekoľko ropovodov, ktoré do neho privádzajú ropu, ale len málo z nich dokáže ropu z neho i odviesť. Tento hendikep spôsoboval narastanie zásob ropy, ktoré stáli za postupným prepadom WTI voči Brent a postupné narastanie spredov. Ešte pred niekoľkými týždňami bol rozdiel v cene 30%. Teraz je situácia diametrálne odlišná.
V stredu ohlásila spoločnosť ConocoPhillips, že bude predávať svoje podiely na ropovodoch v hodnote 2 mld. USD. Boli oznámené dve transakcie a jedna z nich bola pre trh americkej ropy kľúčová. Conoco sa dohodlo so spoločnosťou Enbridge Holdings LLC, ktorá je dcérou kanadskej Enbridge, Inc., na predaji svojho vlastníctva Seaway Crude Pipeline Company.
Otočenie ropovodu
A to je presne to, čo vyhnalo cenu WTI do výšok. Spoločnosť totiž jednoducho oznámila, že otáča tok ropovodu. Do rafinérií v Mexickom zálive sa tak bude dostávať viac ropy WTI a tá pôjde priamo z Cushingu. Takže situácia, že do Cushingu bude putovať stále viac ropy, by mohla byť minulosťou. Aktuálne sa počíta s transportom 150 000 barelov denne, začiatkom roku 2013 by to mohlo byť už 400 000 barelov denne. Nižšie zásoby ropy dokázali WTI vždy spoľahlivo vyhnať nahor, čo dokladá i nasledujúci graf. Bielou čiarou sú znázornené zásoby ropy, oranžovou cena ropy. Tu existuje zjavná súvislosť. Z grafu vývoja spredu medzi WTI a Brent je zjavné, že narastať začal začiatkom roka 2011. Z grafu vývoja ceny ropy a zásob je zase zjavné, že práve v tomto období začali zásoby v Cushingu narastať na historické maximá (graf je od roku 2006, ale zásoby boli najvyššie od roku 2004, kam až siahajú dáta Bloomberg). Graf zásob vidíme nižšie, zakrúžkované je obdobie začiatku divergencie cien WTI a Brent (spredu).
Brent poháňajú primárne EM, dokedy?
Keďže každá rovnica má dve strany, patrí sa spomenúť i ropu Brent. Dopyt po nej je ťahaný hlavne krajinami EM, ktoré napriek globálnemu spomaleniu udržiavali tempo rastu. Graf nižšie jasne naznačuje, že kým dopyt krajín OECD klesá resp. stagnuje, krajiny mimo OECD (hlavne EM) tento výpadok kompenzujú. Oranžovou čiarou sú znázornené krajiny OECD, bielou krajiny mimo OECD.
Rast krajín EM financovali i európske banky, ktoré teraz majú vlastné problémy. Predstavitelia EM už teraz priznávajú, že bez financovania európskych bánk rast nebude taký, ako sa očakávalo, resp. na aký boli zvyknutí.
Spred medzi americkou a britskou ropou z fundamentálnych príčin vznikol, rozšíril sa a teraz má nakročené k zániku. Prispeje k tomu vybratá "zátka" z Cushingu a oslabený dopyt po rope Brent zo strany EM. Ak bude USA pokračovať v ponúkaní lepších makrovýsledkov ako Európa, WTI ma ďalšie plus. Ešte pred niekoľkými týždňami sa horlivo diskutovalo o rozšírení ropovodu Keystone, ktorý by tak mohol priviesť do USA viac kanadskej ropy. Momentálne je štát Nebraska a niekoľko enviromentálnych skupín proti, a celý projekt sa bude prehodnocovať. Dôsledok zmeny na ropovode Keystone bude i fakt, že keďže USA dostanú do svojich rafinérií viac americkej ropy, USA bude dovážať menej zahraničnej ropy. Posledný a nemenej dôležitý článok je samozrejme OPEC, ktorý sa v decembri má (ne)dohodnúť na produkcii ropy. Avšak z dôvodov uvedených vyššie je zrejmé, že ak by sa spred medzi WTI a Brent opäť rozšíril, bude to dobrá príležitosť na vstup do špekulácie na zúženie tohto spredu. Teda WTI long, Brent short.
Denný graf WTI
Na základe denného grafu je vidieť, že časy 6 týždňového 45 stupňového rastu sú za nami, ako som upozorňoval už pred časom, rast bol prekúpený a korekcia bola otázkou času. Najbližším suportom je 200 MA, ktorý by mohol slúžiť ako základ ku konsolidácii. V prípade prerazenia je možné očakávať pokles k úrovni $94, ktoré slúžili ako rezistencia pri posledných vrcholoch.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |