Averzia k riziku sa opäť dostala k slovu a nastolila otázku, či kríza vôbec niekedy skončí. Akciové aj komoditné trhy sa znovu sústredia na úverové trhy, kde opäť v rámci Eurozóny rastú výnosy a banky majú problémy nájsť financovanie. Znepokojujúce je, že investori začali sťahovať prostriedky z “bezpečných” dlhopisov ako sú francúzske, rakúske, holandské alebo nórske, čo zvyšuje tlak na ECB na vykonávanie agresívnejších opatrení ako doteraz.
Tento týždeň sa bude pozornosť upínať k USA, kde výbor Kongresu podá správu, ako znížiť dlh USA v priebehu 10 rokov o 1,2 bilióna dolárov. Ak sa nepodarí nájsť dohodu, bude to znamenať automatická úsporné opatrenia od roku 2013 a úverové ratingové agentúry môžu znovu zaviesť rétoriku o riziku zníženia.
Pozornosť trhov sa teraz upiera výhradne k európskej dlhové kríze a komoditní investori sa obávajú potenciálneho vplyvu na spomalenie svetovej ekonomiky, čo by malo za následok zníženú dopyt po komoditách. Index Reuters Jeffries CRB zakončil uplynulý týždeň nižšie, pričom pokles sprevádzal väčšinu komodít, najmä striebro a paládium, zatiaľ čo ropa WTI predviedla pomerne solídny výkon.
Cenový rozdiel medzi ropami sa vďaka otočke smeru v potrubí znižuje
Ostro sledovaný a ťažko obchodovateľný spread medzi ropami WTI a Brent zažil najväčší pokles za niekoľko týždňov. Enbridge, americký prevádzkovateľ potrubia Seaway, oznámil, že súhlasí s opačným smerom toku ropy, aby zabezpečil transport ropy z Cushingu, centrálneho skladu pre ropu WTI, do rafinérií pozdĺž Mexického zálivu. Hoci sa táto akcia, ak ju regulátor schváli, neodohrá skôr ako v druhom kvartáli 2012, viedla k zúženiu spreadu o osem dolárov, na polovicu.
Spread stále zostáva aj pre ďalšie mesiace stále veľký, napriek zásobám v Cushingu. Správy o otočenie smeru potrubia spustili na rope WTI silnú rely, ktorá viedla k prelomeniu 100 dolárovej hranice a následne výberu ziskov. Mimo tento trh finančný systém naďalej zamŕza a dôvera oslabuje, cena ropy WTI sa ale aj napriek tomu dokázala udržať nad úrovňou 100 dolárov.
Kým mnohí pohybujú o tom, či si dokáže americká ekonomika poradiť aj napriek pokračujúcemu zlepšeniu s trojmiestnou cenou ropy, nedostatok produktov ako je vykurovací olej a benzín od USA cez Európu až po Čínu, by mal v nasledujúcich mesiacoch podporiť pravý koniec cenovej krivky. Ropa Brent má podporu na 105 dolároch, pričom pokles ceny WTI by mal naraziť na 97 a 95 dolároch.
Zlato trpí aj napriek podporným správam
Aj napriek pokračujúcim obavám z vývoja dlhopisových trhov sa zlatu nepodarilo vyrásť nad hranicu 1800 dolárov za uncu. To je pre trhy znepokojujúci signál, pretože počas novembra investície do ETF fondov silne rástli a sú takmer na svojich rekordných hodnotách z augusta. Ďalší pokles ceny, najmä pod hranicu 1700 dolárov so sebou nesie riziko hlbšej korekcie.
Centrálne banky v septembri rekordne nakupovali
Podporu cenám zlata poskytla tiež správa World Gold Council, ktorá ukázala, že centrálne banky počas tretieho štvrťroka nakúpili 148,4 tony zlata, čo je najväčší nákup za uplynulú dekádu. Najviac nákupov sa uskutočnilo v septembri, kedy cena ostro spadla z maxima na úrovni 1931 dolárov. To je tiež v súlade so silným fyzickým dopytom, ktorý sa objavil po tom, čo cena spadla na 1535 dolárov. To by mohlo pre investorov znamenať pokračovanie podobného trendu aj v ďalších mesiacoch, pretože najmä centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov chcú diverzifikovať svoje rezervy v cudzej mene.
Takže kto predáva?
Zdá sa, že nedostatok podpory mali v uplynulom týždni na svedomí tri témy. Trh zneistel, keď John Paulson, najväčší svetový investor do zlata, znížil svoje pozície v SPDR Gold Trust o jednu tretinu. Tento muž je zakladateľom a prezidentom hedžového fondu Paulson & Co, ktorý sa preslávil v roku 2007, kedy predpovedal a zarobil miliardy na hypotekárnej kríze. Jeho vlajková loď strácala v septembri 40 percent po tom, čo niekoľkokrát vsadil na zlú stranu. Uvidíme však, či sa len presunul do zlatých prútov, ktoré nie sú tak vidieť, alebo či uzatváral pozície, aby pokryl straty inde.
Potreba hotovosti môže byť ďalším možným vysvetlením, pretože investori sa naďalej stretávajú so stratami a sťahujú peniaze z bánk. A tiež môžete argumentovať tým, že ak teraz každý vlastní zlato ako bezpečný prístav, potom sa samo zabezpečenie stáva rizikovým a rastie možnosť poklesu ceny. Aj naďalej čakáme rast ceny, ale ak by došlo k poklesu pod 1680, môže nasledovať hlbšia korekcia prípadne až na 200 denný kĺzavý priemer, ktorý je teraz na hodnote 1592 USD.
Striebro nedokázalo pokoriť cenu 35 dolárov
Striebro znovu ukázalo vysokú citlivosť v porovnaní so zlatom, kedy malý prepad ceny na zlate spustil 8 percentuálny pokles ceny striebra počas jedinej seansy. Náklonnosť investorov utrpela v súvislosti s neschopnosťou striebra prekonať 35 dolárovú hranicu a čelia tak opäť odchodu investorov. Krátkodobo čakáme obchodovanie v pásme 30 až 35 dolárov a čakáme, ktorým smerom sa ďalej zlato vydá.
Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |