Minulý týždeň komodity zakončili úspešne, keď výnosy talianskych dlhopisov klesali, akcie stúpali a slabnúci USD pomohol komoditnému spektru k vymazávaniu strát z predchádzajúcich dní. Pozitívnou správou bolo schválenie rozpočtu talianskym senátom. Taliansko nateraz upokojilo paniku ale trh bude čakať konkrétne kroky Talianska, ktoré by mali znížiť zadlžovanie a podporiť hospodársky rast. Pozitívnou správou pre WTI bol lepší výsledok spotrebiteľského sentimentu a tak sa americkému benchmarku darilo lepšie ako britskému. Najviac sa darilo medi, ktorá predtým najviac strácala, hlavne kvôli udalostiam v Európe. Celkovo tak v piatok: USD Index -1.08%, WTI +1.24%, Brent +0.40%, zemný plyn -1.78%, meď +2.65%, zlato +1.62%, platina +1.19%, striebro +1.69%.
Striebro na križovatke
Striebro sa prelomením úrovne $34 dostalo opäť nad silnú rezistenciu, kde ho však čakajú ďalšie výzvy. A jeho pohyb v najbližších dňoch by mohol veľa napovedať o budúcom smerovaní. Striebru po prudkom prepade pomohlo spustenie operácie Twist FEDom, ktoré nadobudlo účinnosť 3. októbra a neskôr 21. októbra sa opäť odrazilo od dna, keď predstaviteľ FEDu Tarullo vyzval na nákup hypotekárnych CP (MBS), čo by predstavovalo ďalšie kolo QE. Na dennom grafe sú tieto dve udalosti zvýraznené zelenými krúžkami.
Celkovo striebro predvádza v poslednom čase volatilný pohyb a posiela zmiešané signály. Správa sa čiastočne ako bezpečný prístav v prípade klesajúcej dôvery v papierové peniaze a zároveň (keďže je to stále priemyselný kov) reaguje i na riziká spomalenia ekonomiky (hoci klesá menej ako napríklad meď). Keďže teraz sa oba signály miešajú (menové uvoľňovanie a riziká spomalenia ekonomiky), striebro si hľadá svoj smer.
Od konca septembra keď si aj akciové trhy našli svoje dno, má striebro opäť navrch pred zlatom. Na grafe vidieť, že pomer medzi zlatom a striebrom od konca septembra klesá. Akonáhle na trhu utíchne panika a obnoví sa apetít po riziku, viac sa darí striebru.
Ideálna kombinácia pre striebro je risk-on založený na kvantitatívnom uvoľňovaní, o čom sme už písali tu a čo je situácia, ktorá môže nastať, ale zatiaľ to nie je na aktuálnom programe dňa. Z technického pohľadu sa striebro nachádza v klesajúcom trende, ktorého línia je na úrovni $40. Zároveň sa však dostalo späť do rastového trendu tvoreného poslednými dnami v novembri 2010 a januári 2011. To značí, že striebro je v symetrickom trojuholníku, ktorý hovorí o pokračovaní rastu. O čom ale nehovorí, je kedy rast bude pokračovať. Existujú dva scenáre, striebro môže preraziť svoj 50-dňový kĺzavý priemer (úroveň $34.75) a môže pokračovať v raste, alebo túto úroveň neprekoná a to by znamenalo možnosť ďalšej nohy poklesu v rámci aktuálneho klesajúceho trendu. Z grafu vidieť, že úroveň MA 50 berie striebro veľmi vážne s jeho prekonanie resp. neprekonanie hovorí o ďalšom smerovaní. To, že obchodníci vyčkávajú potvrdzuje i čistá dlhá špekulatívna pozícia na striebre, ktorá je najnižšia od apríla 2009.
To, že čistá špekulatívna pozícia na striebre je pomerne nízka je dobrým signálom, pretože to značí, že rast striebra (v prípade jeho pokračovania) dostane dodatočnú "paru". Trh (a špekulatívny kapitál) čaká na potvrdenie pokračovania rastového trendu. To, že sme svedkami klesajúceho trendu (tri nižšie dná po sebe) čistej dlhej špekulatívnej pozície je v súlade s tým, že striebro je od konca apríla tiež v klesajúcom trende. Striebro odporúčam v najbližších dňoch pozorne sledovať a neuponáhľať sa so vstupom do dlhých pozícií.
Dá si zlato prestávku v raste?
Zlato v posledných dňoch testovalo rezistenciu klesajúceho trendu ťahaného od augustových maxím. Na dennom grafe vidieť, že zlato je v symetrickom trojuholníku. To naznačuje, že zlato by malo rásť avšak podobne ako u striebra - nie je vylúčené, že ho budeme môcť kúpiť lacnejšie. Zlato v poslednom čase mierne korigovalo svoje zisky, ktoré nabralo počas prudkého nárastu neistoty v Európe (zníženie ratingov Talianska, Španielska, debaty o odpisovaní gréckeho dlhu, neschopnosť politikov nájsť riešenie, prudko stúpajúce výnosy Talianska). Zlato sa počas risk-off na trhu pohybovalo v súlade s pohybom rizikových aktív (čiže oslabovalo z dôvodu posilňovania USD), keď sa riziko zvýšilo, zlato si obnovilo svoj status bezpečného prístavu a svietilo ako zlatý maják na komoditnom poli. Avšak z dôvodu dôvery v USD bolo nakoniec i zlato zatopené a v konečnom dôsledku vypredávané. Keď nastane na trhu skutočná panika, investori sa ešte stále utiekajú k USD. To by sa však mohlo zmeniť, potom ako sa problémy z EU prenesú i do USA. To by mohlo naštrbiť dôveru v USD, hlavne ak vypuknú obavy o neudržateľnosť rozpočtových deficitov USA. Pomôcť by mohol opäť i FED, ktorý nevylúčil nové kolo "pomoci" ekonomike.
Fundamenty
Produkcia zlata je na vzrastovej úrovni, avšak objavujú sa obavy o neudržateľnosť tohto rastu. Strana ponuky by mohla byť pod tlakom z dôvodu robustného dopytu z Ázie a tiež vďaka výpadom ťažby v Austrálii. Z dôvodu prerušenia ťažby kvôli dažďom poklesla produkcia v 3Q2011 o 13%. Austrália je druhým najväčším producentom zlata na svete. Spoločnosť Agnico-Eagle Mines dočasne pozastavila ťažbu v bani Goldex v Quebecu z dôvodu nestabilného podlažia. Z dôvodu pokračujúcich štrajkov v bani Grasberg (ktorá okrem medi ťaží i zlato) nastane výpadok produkcie i z tejto oblasti. Od centrálnych bánk sa očakáva, že budú počas najbližších 5 rokov čistými nákupcami. Očakávajú sa hlavne nákupy z EM, hlavne z ruskej, čínskej a indickej centrálnej banky. Európske centrálne banky boli v minulosti veľkými predajcami, avšak i tu sa trend mení - tento rok predali len 1.1 tony zlata. MMF predal 52.2 tony zlata, čo je o 61% menej ako predchádzajúci rok. Naopak centrálne banky v Thajsku, Bolívii a Tadžigistane nakúpili 18.2 tony zlata. Čína by mala tento rok importovať 400 ton zlata, India (najväčší nákupca) by mala druhý rok po sebe nakupovať rekordné objemy zlata.
Na dennom grafe vidíme obe kľúčové línie (klesajúcu trendovú líniu z augustových maxím a a rastovú líniu z júlových a októbrových miním). Kľúčová rezistencia je aktuálne na úrovni $1790, suport $1750 pred MA 50 na úrovni $1726. Rastová línia ktorá tvorí suport pre rastový trend je na úrovni $1675. Nad ňou predstavuje korekcia zlata zľavu na nákup hodnotného aktíva. Hlavne kým si budú mainstreamoví ekonómovia stále myslieť, že ekonomiku vyliečia tlačením peňazí a infláciou.
Záver
Som skôr býčí v dlhodobom pohľade na zlato a striebro, aktuálne korekcie vnímam skôr ako možnosť nakúpiť výhodnejšie. Odporúčam však pozorné riadenie rizika.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |