Tak by sa dala zhrnúť včerajšia obchodná seansa. Po tom, ako stratil taliansky premiér dôveru v parlamente (rozpočet mu prešiel, ale nemal by dosť hlasov aby mu bola vyslovená dôvera) komodity otočili svoje snahy o prerazenie rezistencií a začali vymazávať zisky. Najviac to pocítila ropa Brent, ktorá celý deň udržiavala náskok pred WTI, aby ho následne okamžite stratila a nakoniec deň zatvorila s horším výsledkom ako WTI. OPEC síce môže hovoriť, že ropu vidí nad $100 USD na konci roka, avšak keď na trhu prevládne negatívny sentiment, ak ropa môže padnúť rovnako prudko ako doteraz stúpala. Trh dáva, trh berie. Včerajšie nepríjemnosti talianskeho premiéra si tak odniesla hlavne meď a ropa Brent, zlato dosiahlo tiež len priemerný výsledok. Celkovo tak: USD -0.51%, Brent +0.38%, WTI +1.34%, zemný plyn +1.33%, zlato -0.45%, striebro -0.93%, platina +0.93%.
Pomôže suchý Cushing WTI?
Pred časom som písal, že na začiatku októbra začala ropa WTI stúpať po tom, čo na konci septembra dosiahli zásoby ropy v Cushingu najnižšie hodnoty od februára 2010 (nehovoriac o tom, ze sú o 15% nižšie medziročne). Na grafe vidíme vývoj spredov medzi Brent a WTI a tiež zásoby WTI v Cushingu.
Dnes o 16:30 očakávame dáta zásob ropy WTI v Cushingu, pričom včera v noci dáta API naznačili možný pokles zásob (pokles oranžovej línie na grafe nižšie). Na grafe vidieť, že dáta API pomerne presne odhadujú možné smerovanie oficiálnej štatistiky DOE. Ďalší pokles zásob by tak mohol rope WTI pomôcť. Nie je najpodstatnejšie o koľko, ide o trend.
Druhým stimulom pre ropu by mohla predstavovať strana dopytu. Dopyt po rope podľa štatistiky je medziročne vyšší o 4.9%. V kombinácii s medziročne nižšími zásobami ropy a ďalším poklesom zásob by to mohlo pre ropu WTI znamenať fundamentálne podporený rast.
Ako však vyzerá z pohľadu technickej analýzy? WTI od svojich miním v na začiatku októbra vyrástla o približne 13%, akcie však o takmer 16%. Takže sa nedá povedať, že by ropa výrazne predbiehala trh, hoci od začiatku novembra náskok sťahuje. 7. novembra prekročila dôležitú rezistenciu - 200-dňový kĺzavý priemer (200 MA) na úrovni $95, čo je silný rastový signál. Výhľad je tak rastový a ropa by mohla čoskoro testovať rezistenciu $97.5 ako májové dná a odtiaľ augustové maximá a psychologickú hranicu $100. Suport na úrovni $95, pred $93 prípadne silný suport na úrovni $90, kde je 100 MA a zároveň septembrové vrcholy. Práve kombinácia negatívneho sentimentu a výberu ziskov po dátach v Cushingu by mohla spustiť korekciu na WTI. Korekcia na $93 by sa dala považovať za zdravú, prielom $90 je už na pováženie a prehodnotenie krátkodobého rastového trendu.
Stlačí vysoká produkcia zemný plyn nadol?
Zemný plyn tlačí nadol pomerne slabý dopyt, keďže počasie v USA nie je chladnejšie ako sa očakávalo. Priemyselný dopyt nestúpa a Commodity Weather Group LLC bol dopyt domácností po plyne (klimatizácia) v septembri o 54% nižší ako v auguste. Od priemyselnej produkcie tiež nemožno čakať zvýšenie dopytu a hedge fondy navyšujú stávky na pokles plynu. Ponuka naopak rastie, zvyšuje sa produkcia za pomoci nových technológií - horizontálna ťažba a ťažba z bridlíc. Plynu bude v najbližšom čase viac ako treba a pomôcť môže jedine chladnejšie počasie alebo vyšší dopyt z priemyslu. Do toho si USA dalo vypracovať štúdiu, čo by to urobilo s cenou plynu, ak by ho začali vyvážať. To by pravdepodobne mohlo plynu pomôcť, keďže ponuka by sa znížila. USA je najväčší producent a spotrebiteľ plynu na svete. Ročne vyprodukujú viac ako 593 mld. metrov kubických zemného plynu, druhé tesne Rusko. Američania ročne spotrebujú viac ako 646 mld. metrov kubických plynu, ročne dovezú viac ako 106 mld. metrov kubických. Plyn zavrel 7. novembra pod svojím MA 50 ($3.76) a pokiaľ sa mu nepodarí prielom naspäť, môže čoskoro testovať októbrové dná na úrovni $3.47. Nateraz ho drží bývalá rezistencia klesajúceho trendu v platnosti od júnových vrcholov. Aktuálne sa pohybuje na úrovni $3.68. Výhľad medvedí - rezistencia $3.76, $3.92 ako októbrové vrcholy a psychologická $4. Suport $3.68 pred $3.47.
Platina stále lacná v pomere k zlatu
Platina sa nachádza v zaujímavom ocenení, keď sa po dlhom čase stala lacnejšou ako zlato. V roku 2008 po veľkom výpredaji sa ich ceny stretali, odvtedy sa darilo lepšie platine, čo je normálna situácia. Preto ak je platina lacnejšia ako zlato značí to nerovnováhu, ktorá by nemala mať dlhé trvanie. Po platine je dopyt hlavne zo strany priemyslu (hlavne automobilového) (50%) a výrobcov šperkov (20%). Aktuálna dlhová kríza zasiahla platinu silnejšie ako zlato, avšak dopytovo-ponukové faktory sú na platine priaznivé. Automobilový priemysel ostáva silný hlavne vďaka dopytu v Číne a Indii. Striktné emisné štandardy podporujú dopyt po katalyzátoroch výfukových plynov, do ktorých je potrebná platina. Dopyt po platne rastie v Číne, ktorá tvorí 70% šperkárskeho dopytu. Naopak ponuka platiny nie celkom stíha sledovať dopyt, 20 - 25% dopytu po platine musí byť uspokojených recykláciou použitej platiny. Platina sa medzi rokmi 2000 - 2008 pohybovala na 1.5 - 2.4 násobku ceny zlata. Čína v septembri importovala 281800 uncí platiny (unca = 28.35g) čo je medziročne o 100% viac ako pred rokom. Tento rok to s Čínou vyzerá zatiaľ na druhý najväčší import po minuloročnom rekorde 2.4 mil. uncí. Pokles ceny platiny podnietili fyzické nákupy v Číne.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7970 | 11.50 % |